Strona główna » S/y „Katharsis II” na mecie w Hobart! Po okrążeniu Antarktydy!!!

S/y „Katharsis II” na mecie w Hobart! Po okrążeniu Antarktydy!!!

by ZOZŻ

Katharsis II meta 2918“Jesteśmy na mecie w Hobart” – poinformował PAP kapitan Mariusz Koper, który dowodził ośmioosobową załogą „Katharsis II”. Do stolicy Tasmanii, po okrążeniu Antarktydy, jacht dotarł 5 kwietnia 2018 roku, po 102 dniach i 23 godzinach od opuszczenia Kapsztadu w RPA – 23 grudnia 2017!

Polacy dokonali jednego z największych wyczynów w historii światowego żeglarstwa, okrążając Antarktydę po jej wodach non-stop. Przywitani zostali w porcie przez przedstawicieli miejscowej Polonii, honorowego konusula RP Eda Krezmera, oraz przez sędziów WSSR – Rady Światowych Rekordów Żeglarskich, i kierownictwo Royal Yacht Club of Tasmania, współorganizatorów prestiżowych regat Sydeny-Hobart, a także liczne media.

“Podstawowym wyzwaniem naszej wyprawy było opłynięcie jachtem żaglowym non-stop kontynentu Antarktydy po jej wodach, czyli na południe od 60. stopnia szerokości południowej. Do tej pory było kilka prób, ale nikomu nie udało się zamknąć pętli w jednym rejsie tak daleko na południe” – powiedział kapitan Koper. Podczas blisko 103 dniach jacht pokonał 15.853 mil morskich (29.360 km), natomiast pełną pętlę wokół Antarktydy, o łącznej długości 10.200 Mm (18.920 km), w 72 dni i pięć godzin. W składzie załogi, którą dowodził kapitan Mariusz Koper, byli: Michał Barasiński, Tomasz Grala, Ireneusz Kamiński, Robert Kibart, Piotr Kukliński, Hanna Leniec, Wojciech Małecki i Magdalena Żuchelkowska.

Powiązane artykuły