Strona główna » Międzynarodowy żeglarski weekend na Odrze!!! Otwarcie sezonu i Szczecin Match Race na Wyspie Grodzkiej!

Międzynarodowy żeglarski weekend na Odrze!!! Otwarcie sezonu i Szczecin Match Race na Wyspie Grodzkiej!

by ZOZŻ

PMT 1To już w najbliższy weekend od 28 kwietnia br., do wtorku 1 maja – Szczecin po raz 11-sty będzie gościł zawodników startujących w żeglarskim meczowym Pucharze Świata! Klasyczne już regaty Szczecin Match Race odbędą się w sobotę i niedzielę na Odrze w centrum miasta, oraz na jeziorze Dąbie. Swój udział zapowiedziało 12 zespołów z ośmiu krajów, w tym oczywiście nasz mistrzowski team Patryka Zbroi (na zdjęciu). Start regat w sobotę 28 kwietnia o 10 rano, wraz z otwarciem sezonu nautycznego w North East Marina na Wyspie Grodzkiej. Szczecin Match Race jest trzecią rundą prestiżowego światowego cyklu Match Race Super League, skupiającego wybranych 18 regat z pięciu kontynentów, z finałem w grudniu br. w Chile

– Szczecin Match Race to już stały punkt światowego kalendarza regat zaliczanych do rankingu Pucharu Świata. Od 2008 roku nieprzerwanie organizujemy te regaty, do ubiegłego roku jako jedyne międzynarodowe żeglarskie zawody w Szczecinie – przypomina organizator regat Maciej Cylupa. – Co roku przyjeżdżają do nas czołowi zawodnicy z całego Świata, choćby wspomnieć startujących w ubiegłych latach takie gwiazdy jak Ian Williams, Johnie Berntsson, Phil Roberston, Pierre-Antoine Morvan czy Nicolai Sehested. W tym roku gościć będziemy 7 sternika Świata Ettore Botticiniego z Włoch, Wice Mistrza Europy Afonso Leite z Portugalii, i oczywiście lokalnego Mistrza czyli Patryka Zbroję ze Szczecina, obecnie najwyżej klasyfikowanego Polaka w rankingu World Sailing na pozycji 88-ej – dodaje.
Coroczna organizacja wysokiej rangi regat żeglarskich możliwa jest dzięki wsparciu Miasta oraz stałej grupie partnerów i lokalnych władz. Charakter i ranga imprezy doskonale wpisują się w strategie promocji i rozwoju Szczecina oraz Pomorza Zachodniego. Zawsze jeden z czterech dni wyścigowych odbywa się na jednym z najbardziej spektakularnych akwenów w Polsce, czyli na Odrze między Wałami Chrobrego a Wyspą Grodzką, przybliżając żeglarstwo sportowe mieszkańcom miasta i wypełniając Odrę bielą żagli i emocjami rywalizujących załóg.

Tegoroczna edycja będzie jedną z najmocniej obsadzonych w historii. Organizatorzy z pośród nadesłanych aplikacji zaprosili 12 załóg z ośmiu krajów, które potwierdziły swój udział. Rejestracja ostateczna nastąpi w piątek podczas dnia treningowego i wtedy oficjalne lista startowa zostanie opublikowana. Ciekawostką jest fakt, że wszyscy sternicy plasują się w czołowej 100 rankingu Pucharu Świata, co skutkuje podniesieniem rangi regat i dodatkowymi punktami bonusowymi dla zwycięzców.

Regaty polegają na serii wyścigów każdy z każdym. Zwycięzca każdego wyścigu zdobywa punkt, przegrany dostaje 0. Te załogi które zgromadzą najwięcej zwycięstw/punktów awansują do rundy finałowej. Planowanych jest rozegranie około 100 krótkich wyścigów/meczów eliminacyjnych 1 na 1, a po nich finały dla najlepszych czterech załóg. Nad sprawnych przebiegiem regat czuwać będzie pięciu sędziów i sześciu arbitrów, sędziujących wyścigi na wodzie oraz rozpatrujących protesty, natychmiast nakładając kary wykonania zwrotu, w przypadku przekroczenia przepisów.

Organizatorzy przygotują do dyspozycji uczestników sześć jednakowych wyczynowych jachtów TOM28, na których zawodnicy rozegrają pojedynki jeden na jednego. Przed regatami każda załoga otrzymuje dwia godziny treningu, w celu zapoznania się z jachtami i akwenem. Dzięki temu każda załoga ma wyrównane szanse, a o wyniku decydować będą umiejętności i taktyka, a nie sprzęt. Jest to standard stosowany w regatach meczowych na całym świecie, dlatego wiele załóg może przyjechać na regaty nawet z odległych miejsc świata. Regaty odbędą się w bezpośredniej bliskości nabrzeży i bulwarów, tak na Odrze, jak i na jeziorze Dąbie, przy Centrum Żeglarskim, umożliwiając kibicom i spacerowiczom obserwowanie zmagań jak na stadionie.

Organizatorem regat są Fundacja Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego – Polish Match Tour i MT Partners. Bazą regat jest Nort East Marina na Wyspie Grodzkiej, oraz Centrum Żeglarskie nad jeziorem Dąbie. Widowiskowe wyścigi w sobotę 28 kwietnia odbędą się na Odrze, przy Wałach Chrobrego, a od niedzieli do wtorku 1 maja na jeziorze Dąbie, przy Centrum Żeglarskim.
Partnerami regat są: Miasto Szczecin, TT-Line Polska, Pomorze Zachodnie, North East Marina Szczecin, D.A.D – Texet Polska, oraz AVA Marine, Harken, Teknos – Oliva, Bryt Sals, i wodoaktywni.com. Więcej informacji na stronie www.polishmatch.pl i fanpage na FB.

Polish Match Tour to pierwszy i jedyny w historii polskiego żeglarstwa cykl regat meczowych. Rozgrywany jest od 2007 roku, na różnych akwenach; w sezonie 2018 cykl składa się z siedmiu imprez regatowych, rozgrywanych na w Szczecinie, Świnoujściu i Rybniku. Cały cykl organizowany jest przy współpracy z Polskim Związkiem Żeglarskim.

Materiały prasowe: Polish Match Tour

Powiązane artykuły