Strona główna » Nowe prawo dotyczące żeglugi na jachtach komercyjnych! Tysiące żeglarzy bez uprawnień?

Nowe prawo dotyczące żeglugi na jachtach komercyjnych! Tysiące żeglarzy bez uprawnień?

by ZOZŻ

Pietr 1Już od czerwcu 2018 r. zacznie obowiązywać rozporządzenie Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w sprawie kwalifikacji i przeszkolenia członków załóg jachtów komercyjnych, oraz warunków ich uzyskania. Żeglarze komercyjni (chcący zarabiać na prowadzeniu rejsów), by wypłynąć na wodę jeszcze w tym sezonie, musieli uzyskiwać nowe uprawnienia, kończyć liczne kursy i cały czas podnoszą kwalifikacje. Czasu na doszkolenie się mają jednak coraz mniej.

Do tej pory do żeglowania na jachtach komercyjnych wystarczały zwykłe patenty żeglarskie, ale 7 marca br. ukazał się jednak Dziennik Ustaw, w którym znalazły się nowe przepisy dotyczące żeglarstwa komercyjnego. W rozporządzeniu wprowadzono konieczność uzyskania nowych uprawnień – w tym marynarza jachtowego, kapitana jachtu do 200 GT, kapitana jachtu do 500 GT, i kapitana jachtu do 3000 GT. Ponadto żeglarze mogą uzyskać (a raczej muszą) patent oficerski, a do wykonywania zadań w maszynowni też trzeba mieć odpowiednie dokumenty, które kwalifikują do pracy aż na pięciu poziomach. Rozporządzenie wprowadza także obowiązek certyfikowania szkół, w których kursy na powyższe stopnie mogą się odbywać.
Przykładowo, żeby zostać marynarzem jachtowym, trzeba spędzić minimum sześciomiesięczny staż na jednostce o długości powyżej 15 metrów. Uprawnienie to będzie można zdobyć, by pływać…. dopiero w przyszłym sezonie, ponieważ rozporządzenie Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej wejdzie w życie już 7 czerwca br.
Pełny tekst rozporządzenia w DZIENNIKU USTAW RP, z dnia 7 marca 2018 r. Poz. 490:
ROZPORZĄDZENIE MGMiŻŚ z dnia 29 stycznia 2018 r. – w sprawie kwalifikacji i przeszkolenia członków załóg jachtów komercyjnych oraz warunków ich uzyskiwania.

2018-04-18 Redakcja „Żagli”

Powiązane artykuły