Home Aktualności Nowe prawo dotyczące żeglugi na jachtach komercyjnych! Tysiące żeglarzy bez uprawnień?

Nowe prawo dotyczące żeglugi na jachtach komercyjnych! Tysiące żeglarzy bez uprawnień?

Autor: ZOZŻ

Pietr 1Już od czerwcu 2018 r. zacznie obowiązywać rozporządzenie Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w sprawie kwalifikacji i przeszkolenia członków załóg jachtów komercyjnych, oraz warunków ich uzyskania. Żeglarze komercyjni (chcący zarabiać na prowadzeniu rejsów), by wypłynąć na wodę jeszcze w tym sezonie, musieli uzyskiwać nowe uprawnienia, kończyć liczne kursy i cały czas podnoszą kwalifikacje. Czasu na doszkolenie się mają jednak coraz mniej.

Do tej pory do żeglowania na jachtach komercyjnych wystarczały zwykłe patenty żeglarskie, ale 7 marca br. ukazał się jednak Dziennik Ustaw, w którym znalazły się nowe przepisy dotyczące żeglarstwa komercyjnego. W rozporządzeniu wprowadzono konieczność uzyskania nowych uprawnień – w tym marynarza jachtowego, kapitana jachtu do 200 GT, kapitana jachtu do 500 GT, i kapitana jachtu do 3000 GT. Ponadto żeglarze mogą uzyskać (a raczej muszą) patent oficerski, a do wykonywania zadań w maszynowni też trzeba mieć odpowiednie dokumenty, które kwalifikują do pracy aż na pięciu poziomach. Rozporządzenie wprowadza także obowiązek certyfikowania szkół, w których kursy na powyższe stopnie mogą się odbywać.
Przykładowo, żeby zostać marynarzem jachtowym, trzeba spędzić minimum sześciomiesięczny staż na jednostce o długości powyżej 15 metrów. Uprawnienie to będzie można zdobyć, by pływać…. dopiero w przyszłym sezonie, ponieważ rozporządzenie Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej wejdzie w życie już 7 czerwca br.
Pełny tekst rozporządzenia w DZIENNIKU USTAW RP, z dnia 7 marca 2018 r. Poz. 490:
ROZPORZĄDZENIE MGMiŻŚ z dnia 29 stycznia 2018 r. – w sprawie kwalifikacji i przeszkolenia członków załóg jachtów komercyjnych oraz warunków ich uzyskiwania.

2018-04-18 Redakcja „Żagli”

Powiązane artykuły