Strona główna » Wielki Rejs Niepodległości coraz bliżej! Na trasie „Daru Młodzieży” także Szczecin!

Wielki Rejs Niepodległości coraz bliżej! Na trasie „Daru Młodzieży” także Szczecin!

by ZOZŻ

Dar przy nabrzeżu 1„Dar Młodzieży” kończy właśnie wiosenny cykl praktyk morskich, ze studentami macierzystej gdyńskiej AM, oraz belgijskiej Antwerp Maritime Academy, i od piątku 27 kwietnia br. ponownie będzie w Gdyni. Przed fregatą jeszcze ostatnie prace stoczniowe, i wreszcie – od 20 maja – wielki rocznicowy Rejs Niepodległości – druga historyczna podróż dookoła świata! Oprócz załogi stałej, w Rejsie weźmie udział w sumie 934 młodych ludzi z całej Polski, w tym praktykanci – studenci gdyńskiej AM i uczniowie średnich szkół morskich ze Świnoujścia i Szczecina, oraz laureaci wcześniejszego specjalnego ogólnopolskiego konkursu; wśród tych ostatnich też będą kolejni szczęśliwcy ze Szczecina i naszego województwa. Polska Fundacja Narodowa zadeklarowała już, że wesprze finansowo zarówno Rejs Niepodległości „Daru Młodzieży”, jak i równoległy projekt sportowy „POLSKA100”. Warto dodać, że po starcie w Gdyni „Dar Młodzieży” odwiedzi Kopenhagę, następnie będzie specjalnym gościem Światowych Dni Morza w Szczecinie (w dn.13-15 czerwca), i od nas ruszy dalej, na Teneryfę (WS)

Już w niedzielę 20 maja, w samo południe, „Dar Młodzieży” odda w Gdyni cumy i ruszy po raz drugi w swojej historii na Wielki Krąg. Akademia Morska w Gdyni od lat marzyła o kolejnym wielkim rejsie fregaty, planowała trasy, utrzymywała żaglowiec w stanie technicznym pozwalającym niemal z marszu podjąć wielkie wyzwanie. Właśnie 100-lecie powrotu Rzeczypospolitej na mapę Europy i świata okazało się momentem, w którym pomysł wielkiej podróży zyskał uznanie i rządowe wsparcie. Tak narodził się Rejs Niepodległości – rejs „Daru Młodzieży” – godnego morskiego ambasadora promującego w świecie Polskę i biało-czerwoną banderę. Biała Fregata zapisze kolejny piękny rozdział w dziejach polskiej żeglugi – przejdzie do historii, obok pionierskiej podróży „Lwowa” do Brazylii (1923/1924), rejsu dookoła świata „Daru Pomorza” w latach 1934/1935, czy pierwszego wokółziemskiego rejsu „Daru Młodzieży” w latach 1987/1988. W każdej z tych podróży, podobnie jak podczas wszystkich szkoleniowych rejsów żaglowców gdyńskiej Akademii Morskiej, świat ujrzał młodych dzielnych ludzi – adeptów morskiego fachu, przyszłych oficerów i kapitanów polskiej i międzynarodowej floty. Tak będzie również i tym razem, bowiem Rejs Niepodległości, obok wzniosłego, rocznicowego przesłania i udziału 400 laureatów ogólnopolskiego, patriotycznego konkursu, będzie pracowitym rejsem szkoleniowym – morską zawodową praktyką dla 534 studentów AM i uczniów średnich szkół morskich.

Odrobina statystyki – dane w przypadku tak skomplikowanego logistycznie i nautycznie przedsięwzięcia w detalach mogą jeszcze ulec korektom. Oprócz załogi stałej, w rejsie weźmie udział 472 studentów Akademii Morskiej w Gdyni, ponadto uczniowie średnich szkół morskich z ZSM w Świnoujściu (33) i z ZCEMiP w Szczecinie (29), oraz 400 laureatów wspomnianego ogólnopolskiego konkursu. Zaplanowano siedem wymian grup praktykantów i załogantów – w sumie 934 młodych ludzi z całej Polski weźmie udział w tym przedsięwzięciu.

Powrót do Gdyni zaplanowano na 28 marca 2019 roku. Planuje się, że „Dar Młodzieży” zawinie do 21 portów na czterech kontynentach, pokonując na trasie trzy oceanay. Dzień rocznicy Stulecia Niepodległej – 11 listopada 2018 r. – zastanie fregatę gdzieś między Szanghajem a Osaką. W dniach 22-28 stycznia 2019 roku „Dar Młodzieży” weźmie udział w Światowych Dniach Młodzieży w Panamie. Wszędzie żaglowiec pokaże Biało-Czerwoną banderę, a jego pojawienie się zostanie dostrzeżone – tak było zawsze, bo żaglowiec z załogą młodych ludzi morza w każdym z portów budzi zainteresowanie i pozytywne emocje.

Ciekawie wygląda zestawienie z pierwszym polskim rejsem dookoła świata – podróżą „Daru Pomorza” w latach 1934/1935. Rejs Niepodległości odbędzie się na podobnej trasie, choć jakby w przeciwną stronę. Wówczas zaczęli od Panamy, obecnie Panama będzie zwieńczeniem podróży. Punktów wspólnych jest zresztą więcej – np. siedem portów na obu trasach powtarza się. W samo południe 20 maja 2018 roku „Dar Młodzieży” zacznie pisać kolejny rozdział w historii polskiej bandery.

Źródło: Biul. Gospodarka Morska, kwiecień 2018

Na zdjęciach: „Dar Młodzieży” w Szczecinie Fot.: Wiesław Seidler

Powiązane artykuły