Strona główna » Niebawem wielki rejs „Daru Młodzieży”! Oficjalny harmonogram Rejsu Niepodległości 2018/2019

Niebawem wielki rejs „Daru Młodzieży”! Oficjalny harmonogram Rejsu Niepodległości 2018/2019

by ZOZŻ

DM ŚwinoujściePublikujemy oficjalny, zatwierdzony harmonogram historycznej podróży „Daru Młodzieży” dookoła świata, w latach 2018/2019 (do pobrania, na stronie: gospodarkamorska.pl – Oficjalny harmonogram Rejsu Niepodległości). Uroczyste pożegnanie w Gdyni zaplanowano w samo południe w niedzielę 20 maja 2018 roku. Żaglowiec spędzi w podróży 313 dni (powrót do Gdyni 28 marca 2019). Odwiedzi 21 zagranicznych portów, w tym dziewięć europejskich, licząc Kanary i Maderę (Tallin, Kopenhaga, Stavanger, Szczecin, Bremerhaven, Bordeaux, Teneryfa, Ponta Delgada, Londyn), dalej trzy afrykańskie (Dakar, Kapsztad, Mauritius), cztery azjatyckie (Dżakarta, Singapur, Szanghaj, Osaka), oraz pięć amerykańskich (San Francisco, Los Angeles, Acapulco, Panama, Miami). Dwudziestym drugim portem będzie w tej podróży macierzysta Gdynia. Podczas historycznego rocznicowego Rejsu Niepodległości „Dar Młodzieży” zawita też do Szczecina, na szczecińskie i Światowe Dni Morza (w dn. 10-13 czerwca br), a wśród praktykantów i laureatów ogólnopolskiego konkursu będą też młodzi załoganci ze Szczecina, Świnoujścia i Pomorza Zachodniego (WS)

Pierwsza praktykancka ekipa zaokrętuje 15 maja br. w Gdyni – będą to uczniowie Zespołu Szkół Morskich ze Świnoujścia (33), i Zachodniopomorskiego Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej ze Szczecina (29), wraz z trzema opiekunami, z obu szkół, oraz 68 laureatów konkursu ogólnopolskiego, z dwoma opiekunami. Ta pierwsza – „zachodniopomorska” i ogólnopolska – załoga szkolna, wraz z kadrą etatową, pozostanie na pokładzie do 13 czerwca, na początek na bałtyckiej trasie Gdynia – Tallin – Kopenhaga – Stavanger – Szczecin, łącznie z wizytą w Szczecinie podczas szczecińskich i Światowych Dni Morza, w dn. 10-13 czerwca, których „Dar Młodzieży” (Morski Ambasador Polski i Szczecina) będzie główną oprawą i atrakcją. Na koniec wizyty w Szczecinie nastąpi pierwsza wymiana załogi szkolnej – na miejsce praktykantów ze Szczecina i Świnoujścia zaokrętują studenci gdyńskiej AM i kolejna grupa młodych laureatów ogólnopolskiego konkursu, i tak już będzie do końca rejsu, z następnymi podmianami załóg szkolnych na Teneryfie, w Kapsztadzie, Singapurze, Osace, w Los Angeles i ostatniej w Panamie, podczas Światowych Dni Młodzieży, skąd wrócą do Gdyni w marcu 2019 roku.

Łącznie podczas całej wokółziemskiej podróży przez pokład „Daru Młodzieży” przewinie się 534 praktykantów, w tym 472 studentów gdyńskiej Akademii Morskiej, i 62 słuchaczy średnich szkół morskich ze Szczecina i Świnoujścia, oraz 400 młodych laureatów ogólnopolskiego konkursu, w wieku 15-25 lat. Będą to młodzi ambasadorowie morskiej RP…
Źródło: Biul. Gospodarki Morskiej, maj 2018.

PS: Warto przypomnieć, że wśród uczestników historycznego już pierwszego wokółziemskiego rejsu „Daru Młodzieży”, w latach 1987/1988, była też grupa studentów i wykładowców naszej szczecińskiej Wyższej Szkoły Morskiej; niestety, tym razem nie będzie na pokładzie Rejsu Niepodległości oficjalnej grupy praktykantów – studentów szczecińskiej Akademii Morskiej. Może ktoś z nich będzie jednak „prywatnie”, wśród laureatów ogólnopolskiego konkursu? Właśnie oprócz wspomnianych już 62 praktykantów ze średnich szkół morskich ze Szczecina i Świnoujścia, i ich trzech opiekunów, będzie też spora grupa (?) młodych ludzi – chłopców i dziewcząt, szczęśliwych laureatów tego konkursu, w tym m.in. piątka uczniów Zachodniopomorskiego Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej z ul. Hożej, i trójka z Zespołu Szkół Elektryczno-Elektronicznych. Będą też z pewnością jeszcze inni uczniowie, studenci i absolwenci innych szkół i uczelni ze Szczecina i naszego województwa, m.in. także uczestnicy i laureaci naszego Szczecińskiego Programu Edukacji Wodnej i Żeglarskiej, ze Szkolnych Kół Edukacji Morskiej. Będą oni wszyscy brać udział w rejsie w różnych podmianach i w różnych jego etapach, być może niektórzy znajdą się już w pierwszej „szczecińskiej” załodze? Pomyślnych wiatrów, dla wszystkich uczestników Rejsu Niepodległości, dla kadry i młodych załogantów, z całej Polski, na wielkiej trasie Wielkiego Rejsu! (WS)

Zdjęcia: Wiesław Seidler

Powiązane artykuły