Strona główna » Okręgowy sezon 2018 ZOZŻ zainaugurowany! Bandera na maszcie – tym razem w CŻ

Okręgowy sezon 2018 ZOZŻ zainaugurowany! Bandera na maszcie – tym razem w CŻ

by ZOZŻ

1 Sezon 2018„Życzę wszystkim żeglarzom pomyślnych wiatrów w nowym sezonie, na zachodniopomorskich, krajowych i światowych wodach! Sezon żeglarski ZOZŻ 2018 uważam za otwarty!” – tak zwyczajowo zakończył swoje wystąpienie Prezes Zbigniew Zalewski, podczas Okręgowej Inauguracji Sezonu 2018, połączonej tym razem z Jubileuszem 10-lecia Centrum Żeglarskiego! Chwilę wcześniej podobnie zakończył swoje powitalne wystąpienie Dyrektor CŻ Łukasz Pundyk, a całość uroczystości odbyła się w sobotę 12 maja w samo południe, na przystani CŻ nad jeziorem Dąbie. Licznie zgromadzoną młodzież, rodziców, oficjeli i gości wprowadziły w żeglarski nastrój – jak corocznie – rozśpiewane i roztańczone maluchy z Koła Edukacji Morskiej przy PP 27 „Żagielek”, po czym odbył się tradycyjny ceremoniał podniesienia Biało-Czerwonej i wybicia szklanek, w wykonaniu pocztu Sztandarowego CŻ (na zdjęciach)

Zarówno ogólnopolski jak i nasz okręgowy Sezon Żeglarski 2018 jest szczególny, wpisuje się bowiem w narodowe podniosłe obchody 100-lecia odzyskania niepodległości, na co już złożyła się i jeszcze złoży szereg kolejnych ważkich rocznicowych działań i dokonań. Nie zabraknie w tym wielkich rejsów i wyczynów żeglarskich, przede wszystkim z rozpoczynającym się już 20 maja w Gdyni jubileuszowym wokółziemskim Rejsem Niepodległości „Daru Młodzieży”, a w naszym szczecińskim wydaniu z wokółbałtyckim młodzieżowym „Rejsem Odkrywców – do miast partnerskich Szczecina”, na jachtach CŻ i na 100-letnim żaglowcu „Kapitan Burchardt”. Niebawem z dalekich wokółziemskich wypraw wracają dla odmiany trzy nasze jachty, w tym „Wassyl”, „Sputnik III” i „Atlantic Puffin”, z Karaibów wraca do Szczecina „Fryderyk Chopin”, a w dn. 10-13 czerwca specjalnym gościem szczecińskich i Światowych Dni Morza będzie właśnie „Dar Młodzieży”, już w trakcie Rejsu Niepodległości, na początek z praktykantami ze średnich szkół morskich ze Szczecina i Świnoujścia. We wszystkich tych najważniejszych wydarzeniach żeglarskich biorą też udział inne grupy szczecińskiej i zachodniopomorskiej młodzieży, biorą w nich udział m.in. wychowankowie CŻ i laureaci Szczecińskiego Programu Edukacji Morskiej, np. z ZCEMiP czy ZSE-E, pod patronatem morskiego i żeglarskiego Szczecina, co zgodnie podkreślali w swoich wystąpieniach podczas sobotniej uroczystości zarówno zastępca prezydenta miasta Grzegorz Soska, jak i Prezes ZOZŻ Zbigniew Zalewski (całość wystąpienie Prezesa Zalewskiego – do pobrania).
Obaj życzyli też dalszych sukcesów i osiągnięć Centrum Żeglarskiemu, świętującemu swój Jubileusz 10-lecia samodzielnej działalności, jako największa w Szczecinie i na Pomorzu Zachodnim młodzieżowa „szkoła żeglarska”, wpisana obecnie w struktury Wydziału Sportu Urzędu Miasta. Ta szkoła jest równocześnie spadkobierczynią i kontynuatorką wspaniałych tradycji wcześniejszego Ośrodka Morskiego Pałacu Młodzieży, który od 1970 roku wpisał się już trwale w powojenne dzieje polskiego żeglarstwa na Pomorzu Zachodnim, m.in. pionierskimi rejsami „Magnolii” do Murmańska i na Islandię, czy licznymi zwycięstwami „Daru Szczecina” – od 2004 r., a także pozostałych pełnomorskich jachtów CŻ – „Magnolii”, „Zrywa” i „Urtici”, w międzynarodowych regatach TTSR. Właśnie Prezes Z. Zalewski przekazał też serdeczne symboliczne pozdrowienia w imieniu wszystkich dla niestrudzonej Matki Chrzestnej „Daru Szczecina” Danuty Kopacewicz, której wyjątkowo zabrakło na uroczystości, ze względu na leczenie w szpitalu.

Na część oficjalną złożyło się jeszcze wręczenie gratulacji i podziękowań ze strony żeglarzy, w postaci jubileuszowego grawertonu i medali ZOZŻ, które na ręce prezydenta Grzegorza Soski i dyrektora CŻ Łukasza Pundyka przekazał Prezes ZOZŻ Zbigniew Zalewski. Dla wiceprezesa ZOZŻ Zbigniewa Jagniątkowskiego była z kolei odznaka „Za zasługi dla turystyki”, przyznana przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Podczas sobotniej uroczystości na przystani CŻ nie zabrakło również innych atrakcji na wodzie i na lądzie. Oprócz przedszkolaków z PP 27 „Żagielek” koncertował też zaprzyjaźniony zespół IGA’CKI BAND (na zdjęciu), ponadto był jubileuszowy tort, a dla najmłodszych organizatorzy przewidzieli gry i zabawy na świeżym powietrzu, i wspólne pieczenie kiełbasek. Na chętnych czekały też krótkie rejsy po jeziorze Dąbie, jachtami CŻ – „Urticą”, „Darem Szczecina” i „Forsycją”. Wydarzeniem towarzyszącym inauguracji były także otwarte zawody i eliminacje do Mistrzostw Polski w widowiskowej klasie F5-E, czyli modeli jachtów sterowanych radiem. Zawody odbyły się w sobotę, a zakończyły w niedzielę ogłoszeniem wyników i wręczeniem nagród.

Podobne uroczystości odbyły się już wcześniej albo także w sobotę w wielu okręgach i klubach, w Szczecinie i w kraju, m.in. w Lubczynie, na przystani MOSiR Goleniów. Nowy Sezon Żeglarski 2018 rozpoczęty – Biało-Czerwona powiewa na masztach! Pomyślnych wiatrów!!!

ZOBACZ: Prezes-Inaug.Sezon 2018 ZOZZ.doc

Tekst i zdjęcia: Wiesław Seidler

Powiązane artykuły