Strona główna » „Maszt Maciejewicza” na Łasztowni. Żeglarze są za…

„Maszt Maciejewicza” na Łasztowni. Żeglarze są za…

by ZOZŻ

masztCałe morskie i żeglarskie środowisko Szczecina czeka na zakończenie jałowych sporów nt. nowej lokalizacji „Masztu Maciejewicza”, czyli 30-tonowego masztu ze statku „Kapitan K. Maciejewicz”, który zdobił kiedyś wjazd na Trasę Zamkową, obok Placu Solidarności. Maszt został stamtąd zabrany i poddany renowacji, by docelowo stanąć na nowym miejscu, po drugiej stronie Odry przy Moście Długim, na wysokości biurowca Lastada na Łasztowni, obok budynku bosmanatu, na Bulwarze Gdyńskim (wizualizacja na zdjęciu). Oczywiście wszyscy są za, a nawet przeciw… Żeglarze są za, czemu Komitet Żeglarski Szczecin daje wyraz w postaci Listu Otwartego. Obiecywano, że Maszt stanie na nowym miejscu już w czerwcu br., na Dni Morza. Jesteśmy za, czekamy… (WS)

LIST OTWARTY

PRZEDSTAWICIELI SZCZECIŃSKIEGO ŚRODOWISKA MORSKIEGO I ŻEGLARSKIEGO W SPRAWIE NOWEJ LOKALIZACJI MASZTU
KAPITANA KONSTANTEGO MACIEJEWICZA

Popieramy decyzję Prezydenta Szczecina Piotra Krzystka dotyczącą nowej lokalizacji Masztu Kapitana Konstantego Maciejewicza na terenie Łasztowi.

Maszt Maciejewicza, to jeden z morskich symboli Szczecina. Cieszy nas, że zostanie posadowiony na odnowionym nadrzecznym bulwarze. Tym samym maszt powróci nad wodę. Dość długo wraz z mieszkańcami czekaliśmy na jego ponowne ulokowanie w przestrzeni miasta. Oczekiwaliśmy, że zostanie umieszczony w miejscu godnym jego patrona Kapitana Kapitanów Konstantego Maciejewicza. Wierzymy, że tak stanie się już niedługo. Zaakceptowana przez Prezydenta Piotra Krzystka lokalizacja pozwoli na jego odpowiednie wyeksponowanie. Po zamontowaniu masztu na Łasztowni każdy będzie mógł swobodnie do niego podejść, przeczytać informacje zamieszczone na historycznych tablicach i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Ten obiekt będzie znakomicie widoczny i dostępny. To właśnie odnowionymi bulwarami, mijając historyczny maszt, dojdziemy także do zabytkowych dźwigów portowych, żeglarskiej mariny na Wyspie Grodzkiej, Skweru Kapitanów, Starej Rzeźni, a już za kilka lat również do Morskiego Centrum Nauki.

Działania podjęte przez Prezydenta Miasta zmierzają do stworzenia nad Odrą miejsca reprezentacyjnego, gdzie będą się odbywały uroczystości miejskie, morskie, żeglarskie Szczecina oraz regionu, w tym otwarcia i zamknięcia sezonu żeglarskiego, rozpoczęcia Dni Morza, finału regat The Tall Ships Races, zakończenia Flisu Odrzańskiego i innych. Maszt ulokowany w takim miejscu będzie wizytówką miasta i jednocześnie należycie upamiętni Kapitana Kapitanów.

Rozumiemy, że ulokowanie masztu na poprzedniej działce u wylotu Trasy Zamkowej nie było możliwe ze względu na planowane w tym miejscu inwestycje drogowe i rozwój przestrzenny miasta. Widzimy jakie zaszły zmiany w okolicy dawnej lokalizacji, gdzie wybudowano Filharmonię i Centrum Dialogu Przełomy. Cieszy nas także, że doszło do porozumienia w tej sprawie Urzędu Miasta z Urzędem Marszałkowskim i Muzeum Narodowym. Obecne działania władz miasta zamykają czas dyskusji nad dalszymi losami masztu-pomnika, jednego z obiektów wizerunkowych miasta Szczecina.

 

Szczecin, 11 maja 2018 roku
Pan
Piotr Krzystek
Prezydent Miasta Szczecin

Dotyczy: nowej lokalizacji Masztu im. Kapitana Konstantego Maciejewicza w Szczecinie

Szanowny Panie Prezydencie,
Popieramy Pana decyzję dotyczącą lokalizację Masztu im. Kapitana Konstantego Maciejewicza na terenie Łasztowi. Maszt Maciejewicza, to jeden z morskich symboli Szczecina. Cieszy nas, że zostanie posadowiony na odnowionym nadrzecznym bulwarze, a tym samym powróci nad wodę. Dość długo szczecińskie środowisko wodne czekało na jego ponowne ulokowanie w przestrzeni miasta. Wybrana przez Pana reprezentacyjna, nadwodna lokalizacja pozwoli na jego odpowiednie wyeksponowanie. Ten obiekt dopełni tworzoną na bulwarach szczecińskich Aleję Żeglarzy – Aleję Ludzi Morza, będzie miejscem skupiającym ludzi morza, mieszkańców miasta i turystów.
Apelujemy o kontynuowanie prac przygotowujących posadowienie masztu na Łasztowni i dotrzymanie obietnicy jego ponownego odsłonięcia w czasie najbliższych Dni Morza w Szczecinie, w czerwcu roku bieżącego.

Łączymy wyrazu szacunku
Komitet poparcia nowej lokalizacji Masztu im. Kapitana Konstantego Maciejewicza

Piotr Owczarski – prezes stowarzyszenia Żeglarski Szczecin

kpt. Maciej Krzeptowski – Honorowy Ambasador Szczecina

Bohdan Ronin Walknowski – Kapitan Mesy Szczecińskiej Bractwa Wybrzeża

dr Cezary Pawłowski – Stowarzyszenie Szczecińska Szkoła Pod Żaglami, Bractwo Wybrzeża

kpt. ż. w. Wiktor Czapp – członek Rady Szczecińskiego Klubu Kapitanów Żeglugi Wielkiej
Krystyna Pohl – dziennikarka, publicystka morska

Jolanta Gałęzowska – instruktor żeglarstwa, promotor edukacji wodnej dzieci i młodzieży

Laura Hołowacz – Prezes CSL Internationale Spedition

Szczecin, 11 maja 2018 roku

Powiązane artykuły