Strona główna » Dwie dekady „Nawigatora XXI”. Rocznicowe spotkanie na pokładzie

Dwie dekady „Nawigatora XXI”. Rocznicowe spotkanie na pokładzie

by ZOZŻ

4 Nawigator XXI 2018Właśnie w roku 2018 mija 20 lat, odkąd polska bandera po raz pierwszy powiała nad statkiem badawczo-szkolnym Akademii Morskiej w Szczecinie – „Nawigatorem XXI”. Okrągły jubileusz świętowany był wraz ze Świętem Szkoły – w środę 23 maja br., na pokładzie statku i w gmachu uczelni. Przy wałach Chrobrego zacumował też bliźniaczy statek szkolny „Horyzont II” z Akademii Morskiej w Gdyni. Ceremonię powitania statków uświetniła orkiestra Marynarki Wojennej RP, a niezwykle ubarwiła cała gromadka „morskich” przedszkolaków z zaprzyjaźnionego PP 27 „Żagielek”. Jubilat służy nie tylko kształceniu kadr morskich dla polskiej i światowej floty i gospodarki morskiej, ale też znany jest …żeglarzom, corocznie stanowiąc asystę i osłonę regat bałtyckich. Jest prawdziwym Ambasadorem morskiego Szczecina (WS)
„Nawigator XXI” wszedł do portu w asyście holowników, a potem podczas uroczystości na pokładzie odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu AM, dodatkowo w znakomitym gronie zaproszonych gości – załóg, władz miasta i MGMiŻŚ, uczelni, przedstawicieli lokalnej społeczności oraz firm i instytucji związanych z gospodarką morską. Prezydent miasta Piotr Krzystek przekazał załodze banderę Szczecina, wręczone też zostały pamiątkowe medale gościom honorowym, a także doroczne nagrody Wilka Morskiego, przyznawane tradycyjnie osobowości związanej z morzem oraz studentowi Akademii Morskiej w Szczecinie. Wilkiem Morskim 2018 uhonorowany został wieloletni były Rektor WSN i AM prof. Aleksander Walczak, pomysłodawca – wraz z ówczesnym prorektorem prof. Jerzym Kosińskim, budowy „Nawigatora XXI”. Po oficjalnej uroczystości statki obu Akademii Morskich zostały otwarte dla szczecinian i turystów, chcących osobiście postawić stopę na ich pokładach.

„Nawigator XXI” od 20 lat służy celom szkoleniowym i badaniom naukowym, wrósł też w rzeczywistość morskiego Szczecina i cumując przy Wałach Chrobrego stał się rozpoznawalnym symbolem miasta, podkreślającym jego portowy charakter – szczegóły na temat historii jego powstania oraz 20 lat funkcjonowania jednostki znajdują się na stronie poświęconej wydarzeniu: http://n21.am.szczecin.pl/

Pomyślnych wiatrów, na dalsze lata morskiej służby, pod banderami Polski i morskiego Szczecina!
Tekst i zdjęcia: Wiesław Seidler

Powiązane artykuły