Strona główna » Rusza Szczecińska Szkoła Jungów 2018. Uniwersytet Dziecięcy Morskiego Centrum Nauki i ZOZŻ

Rusza Szczecińska Szkoła Jungów 2018. Uniwersytet Dziecięcy Morskiego Centrum Nauki i ZOZŻ

by Wiesław Seidler

4 SJ start fotoEdukacyjna ponadprogramowa oferta morskiego i żeglarskiego Szczecina dla uczniów szkół podstawowych wzbogaciła się akurat podczas Dni Morza 2018 o Dziecięcy Uniwersytet im. prof. Jerzego Stelmacha – Szczecińską Szkołę Jungów, która została powołana z dniem 8 czerwca br. na bazie porozumienia pomiędzy Morskim Centrum Nauki a Zachodniopomorskim Okręgowym Związkiem Żeglarskim. Uroczyste podpisanie porozumienia odbyło się w żeglarskiej scenerii Centrum Żeglarskiego, z udziałem Marszałka Olgierda Geblewicza i wiceprezydenta miasta Krzysztofa Soski, i gości, m.in. z ZUT, AM i CŻ. Ze strony MCN pokieruje projektem Patrycja Skrobacka – Specjalista ds. edukacji MCN, a Koordynatorem Szkoły Jungów – ze strony ZOZŻ – będzie Wiesław Seidler, od lat mocno zaangażowany w szczecińską morską edukację dzieci i młodzieży. Na początek zajęcia i warsztaty praktyczne Szkoły Jungów odbywały się będą m.in. w Starej Rzeźni, w Akademii Morskiej, w pracowniach ZUT, w Centrum Eureka, w Zachodniopomorskim Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej, a także na żaglowcu „Kapitan Borchardt” i w Centrum Żeglarskim. (WS)

Rusza nabór do Szkoły Jungów

Poprzez eksperymenty i naukowe doświadczenia wkroczą w świat oceanografii, nawigacji, fizyki i żeglarstwa. W roku szkolnym 2018/19 zachodniopomorskie dzieci czeka nie lada atrakcja. Grupa 20 dzieci od października będzie uczestniczyło w zajęciach Dziecięcego Uniwersytetu Morskiego Centrum Nauki. Rusza pierwszy nabór do szczecińskiej Szkoły Jungów. Porozumienie o utworzeniu Uniwersytetu podpisali Olgierd Geblewicz Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, i Zbigniew Zalewski Prezes ZOZŻ, oraz Witold Jabłoński Dyrektor Morskiego Centrum Nauki.
– Szkoła Jungów na pewno stworzy możliwość zdobywania wiedzy, poszerzania horyzontów intelektualnych i rozwijania naukowych pasji. Interaktywne wykłady, ciekawe eksperymenty oraz praktyczne warsztaty będą rozbudzać w dzieciach prawdziwą pasję poznawczą i zamiłowanie do nauki. Jestem głęboko przekonany, że budujemy wspaniałą wartość jaką jest poznawanie nauki przez zabawę. Mam nadzieję, że wielu uczestników naszej Szkoły Jungów w przyszłości będzie studentami właśnie Akademii Morskiej – powiedział marszałek Olgierd Geblewicz.
– To będzie wstęp do świata pasji, umiejętności i nauki, świata morza i żeglarstwa. Dziecięcy Uniwersytet im prof. Jerzego Stelmacha to dowód, że Morskie Centrum Nauki nie będzie kojarzone tylko z budynkiem. To będzie miejsce, którego pozytywna energia dotrze do różnych przestrzeni i środowisk – dodał Witold Jabłoński Dyrektor Morskiego Centrum Nauki.
Do współpracy zaproszeni zostali również przedstawiciele szczecińskich uczelni wyższych, w tym prof. Mariusz Dąbrowski – Prezes Fundacji Eureka, prof. Paweł Zalewski – Dziekan Wydziału Nawigacjnego AM, prof. Piotr Masojć – Katedra Genetyki, Hodowli i Biotechnologii Roślin ZUT. Partnerem merytorycznym Szkoły Jungów jest ZOZŻ. Na pierwszy rok szkolny 2018/2019 zaplanowano dziewięć comiesięcznych spotkań, które odbywać się będą w soboty. Przewiduje się udział dzieci w wieku szkolnym od 9 do 12 lat. Rekrutacja online odbywać się będzie poprzez stronę www.szkolajungow.pl Nabór trwa do 25 czerwca br. Ogłoszenie listy uczestników nastąpi 28 czerwca 2018 r.

Harmonogram zajęć na pierwszy rok 2018/2019 Szkoły Jungów:
Październik 2018/Stara Rzeźnia Temat: Wszechocean – oceanografia fizyczna i biologiczna. Ziemia – Błękitna Planeta.
Listopad/Akademia Morska Temat: Akademia Morska – zajęcia na symulatorach.
Podstawy nawigacji – planetarium, nawigacja współczesna, napęd statków.
Grudzień/” Eureka Główna” Ściegiennego 42 Temat: Eureka Eksperymenty fizyczne.
Styczeń 2019/ZUT Katedra Genetyki, Hodowli i Biotechnologii Roślin Temat: Genetyka.
Warsztaty z hodowli roślin.
Luty Temat: Żegluga, transport morski – wizyta na żaglowcu „Kapitan Borchardt”. Żaglowiec – nie tylko połączenie drewna, stali, lin i płótna.
Marzec/Stara Rzeźnia Temat: Pokaz Szalonego Profesora. Pokaz z wykorzystaniem dwóch skrajnych substancji – ciekły azot, jako jedna z najzimniejszych w całym Wszechświecie (prawie – 200 stopni Celsjusza), oraz płonące wybuchy metanu (prawie 2000 stopni Celsjusza).
Kwiecień/Zachodniopomorskie Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej – ul. Hoża
Temat: Wizyta w ZCEMiP. Warsztaty w pracowni symulatora nawigacyjnego.
Maj/Czerwiec/Centrum Żeglarskie. Temat: Wizyta w Centrum Żeglarskim. Pierwszy krok na wodzie – zajęcia treningowe „na sucho” oraz na wodzie – na Optymistach i DZ-ach.

Materiały prasowe MCN. Informacje i kontakt:
Patrycja Skrobacka tel.: (609) 563-780 e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zdjęcia: Wiesław Seidler

Powiązane artykuły