Strona główna » Morze i „Dar Młodzieży” w Szczecinie!!! Światowa stolica branży morskiej na Łasztowi!

Morze i „Dar Młodzieży” w Szczecinie!!! Światowa stolica branży morskiej na Łasztowi!

by ZOZŻ

2 SDM IMO 2018Tuż po zakończonych w poniedziałek szczecińskich Dniach Morza 2018 gościmy również na Łasztowi – od środy 13 bm. – dwa wspólne praktycznie największe w całej branży międzynarodowe morskie wydarzenia, czyli Światowe Dni Morza, oraz 6. Międzynarodowy Kongres Morski. Właśnie z tej okazji zmieniona została nawet początkowa bałtycka trasa rocznicowego wokółziemskiego „Rejsu Niepodległości” , i już od wtorku 12 bm. cumuje u nas „Dar Młodzieży”– Morski Ambasador RP, i Ambasador Szczecina. Łącznie jest to nadzwyczajna okazja do promocji portowego, morskiego i żeglarskiego Szczecina, tym bardziej, że Światowe Dni Morza w ogóle po raz pierwszy zagościły w Europie Wschodniej, i to u nas! Dla uczestników uroczystości przygotowano specjalne, eleganckie namioty-pawilony, oraz czasowe chodniki, usypano też specjalną „plażę”, na której można się po naradach zrelaksować, a wszystko to na końcu Łasztowi, za budynkiem Starej Rzeźni. Tam też – przy Nabrzeżu Bułgarskim – cumuje „Dar Młodzież” (na zdjęciach),i statek szkolny AM „Nawigator XXI”, a po raz pierwszy do Szczecina zawinie także ORP „Kormoran”, najnowocześniejszy okręt Marynarki Wojennej RP. Przez cztery najbliższe dni światową stolicą branży morskiej będzie więc Szczecin i historyczna ale „nowa” Łasztownia

„Podczas Światowych Dni Morza chcemy pokazać potencjał polskiego wybrzeża” – powiedział we wtorek minister GMiŻŚ Marek Gróbarczyk. Dodał, że podczas tej imprezy najistotniejsze dla rządu jest promowanie roli Polski w światowej gospodarce morskiej. Będzie to też okazja do spotkania dla 15 ministrów z całego świata, oraz 30 delegacji Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO), która obchodzi właśnie 70. rocznicę powstania, i razem z ONZ jest głównym organizatorem wydarzenia. Obchody Światowych Dni Morza rozpoczęły się w środę 13 czerwca i potrwają do piątku 15 czerwca, kiedy w tym samym miejscu rozpoczną się obrady 6. Międzynarodowego Kongresu Morskiego. Oba wydarzenia zgromadzą m.in. oficjalne delegacje z całego świata, wielu zagranicznych i krajowych ekspertów i prelegentów, oraz przedstawiciele biznesu i nauki z branży morskiej. Obecnie ponad 80 proc. towarów na świecie jest transportowanych drogą morską, co świadczy o szczególnie istotnym znaczeniu tej branży dla globalnej gospodarki.

Podobnie jak podczas naszych wspomnianych Dni Morza, także Światowe Dni Morza będą nie tylko zamkniętym spotkaniem fachowców, ale towarzyszył im będzie otwarty dla wszystkich – dla dorosłych, młodzieży i dzieci – atrakcyjny Festyn Morski. Na nim m.in. Miasteczko Portowe, z Mobilnym i Morskim Centrum Edukacyjnym, będą także rejsy po Odrze statkiem „Penne Queen”, zwiedzanie statków i okrętów, pokazy kulinarne, itp., itd. Wiele naukowych atrakcji przygotowały obie akademie morskie, ze Szczecina i Gdyni, oraz Zarząd Morskiego Portu Gdynia. Pełny program imprezy jest m.in. w :”Kurierze Szczecińskim”, który patronuje medialnie całości.

Specjalnym gościem jest „Dar Młodzieży”, na którym 20 maja br, wyruszyła z Gdyni pierwsza załoga niezwykłego wokółziemskiego Rejs Niepodległości (o którym wielokrotnie pisałem). Przypomnę, że oprócz załogi stałej, w rejsie tym weźmie udział łącznie ponad 530 praktykantów, w tym studentów Akademii Morskiej z Gdyni, i uczniów średnich szkół morskich z ZSM w Świnoujściu, i z ZCEMiP w Szczecinie, z opiekunką Jolantą Halicką, oraz 400 laureatów wspomnianego ogólnopolskiego konkursu. Zaplanowano siedem wymian grup praktykantów i załogantów – w sumie ponad 930 młodych ludzi z całej Polski weźmie udział w tym przedsięwzięciu. Właśnie słuchacze obu średnich szkół morskich – ze Szczecina i Świnoujścia – stanowili pierwszą grupę praktykantów na pokładzie, i to z nimi (na zdjęciach) rozmawiałem we wtorek na pokładzie. Wszyscy z uśmiechem, ale i z żalem rozstawali się z żaglowcem, podobnie jak pierwsza grupa laureatów konkursu, z całej Polski, wśród których też są uczniowie i studenci ze Szczecina i naszego województwa, jak np. Maria Rudzińska, studentka PUM (na zdjęciu), i kilkanaście innych dziewcząt i chłopców, z innych szkół i uczelni. Te pierwsze grupy zastąpią teraz kolejni laureaci konkursu, i studenci gdyńskiej AM, i już tak do końca rejsu. Niestety, nie będzie wśród nich oficjalnej reprezentacji naszej szczecińskiej AM, inaczej niż w pierwszej wokółziemskiej podróży „Daru Młodzieży”, w którym byli studenci i wykładowcy naszej WSM.
Uroczyste pożegnanie „Daru Młodzieży”, wypływającego dalej w Rejs Niepodległości, już na etapy oceaniczne, najpierw na Wyspy Kanaryjskie, odbędzie się w piątek (w godz. 10-11), kiedy będzie też okazja do wykonania pamiątkowego zdjęcia na tle żaglowca, które chwilę po tym będzie można odebrania go w specjalnym namiocie. Pierwsze 150 osób otrzyma ponadto okazjonalną „łapę”, którą będzie można na pożegnanie pomachać załodze, z życzeniami pomyślnych wiatrów i szczęśliwego powrotu do kraju, w marcu 2019 roku…

Tekst i zdjęcia: Wiesław Seidler

Powiązane artykuły