Strona główna » Opłynęli Bałtyk – Szlakiem Miast Partnerskich Szczecina!!! Gorące powitanie w domu!

Opłynęli Bałtyk – Szlakiem Miast Partnerskich Szczecina!!! Gorące powitanie w domu!

by ZOZŻ

2 rejs 2018„Naród, który nie szanuje swojej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości…”
Józef Piłsudski

Te jakże wymowne słowa Marszałka i Naczelnika Józefa Piłsudskiego znalazły się na okolicznościowych dyplomach (na zdjęciu), przygotowanych z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, a następnie wręczane burmistrzom i przedstawicielom lokalnych władz miast partnerskich Szczecina, podczas spotkań wpisanych w program zakończonego właśnie 1 września 2018 niezwykłego wakacyjnego Rejsu Odkrywców. Cała wyprawa, pod pełna nazwą „Rejsów Odkrywców – Szlakiem Miast Partnerskich Miasta Szczecina”, zorganizowana została w ramach wiodącego w kraju Szczecińskiego Programu Edukacji Wodnej i Żeglarskiej, prowadzonego przez Wydział Edukacji UM i Pałac Młodzieży.

Gorące powitanie jednostek i załóg czwartego etapu rejsu odbyło się właśnie w sobotę ramo, przy Wałach Chrobrego, z udziałem licznej grupy szczęśliwych załogantów i ich rodzin oraz przyjaciół, a także przedstawicieli władz miasta i Wydziału Oświaty, z prezydentem Piotrem Krzystkiem na czele, gości, mediów i Orkiestry „Olimpia” (na zdjęciach) (czytaj więcej).

Uczestniczyło w rejsie ponad 200 uczniów szczecińskich szkół, z nauczycielami – opiekunami Szkolnych Kół Edukacji Morskiej. Podczas 56 dni rejsu, w czterech etapach, od 23 czerwca do 1 w września, młodzież przepłynęła łącznie ponad 2000 mil morskich. Wyprawa zorganizowana została w oparciu o dwa miejskie jachty Centrum Żeglarskiego – s/y „Dar Szczecina” i s/y „Urtica”, oraz wyczarterowany na tę okoliczność żaglowiec STS „Kapitan Burchardt”. Uczestnicy odwiedzili Kłajpedę, Karlskrone, Gdańsk, Świnoujście, Kil, Bremerhaven, Esbjerg, Harlingen, Rostock, Lubeckę, Aarhus, Malmö, Greifswald i Peenemünde. Rejs zorganizowany został w ramach naszego miejskiego projektu „Codziennie Polskę TworzyMY”, wpisanego w krajowe obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, Była to doskonała okazja do świętowania wydarzeń z przeszłości, ale również zachęta do budowania wspólnej przyszłości…
Uczestnicy odwiedzając miasta partnerskie Szczecina: Kłajpedę, Bremerhaven, Esbjerg, Rostock, Lubeckę, Malmö i Greifswald mieli możliwość spotkać się z przedstawicielami lokalnych władz i wręczyć im okolicznościowe dyplomy )na zdjęciu), z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Były również rozmowy na temat dalszej współpracy, między innymi w zakresie edukacji, wymiany młodzieży, wspólnych rejsów, programów ekologicznych, dbania o czysty Bałtyk i ochrony jego środowiska przyrodniczego, jak również działań na rzecz bezpieczeństwa.
Meldunek o zakończeniu i wykonaniu założeń wyprawy złożył Prezydentowi Miasta kapitan-senior Mietek Ircha, o młodzi załoganci wystąpili z brawurowym polonezem którym popisali się też podczas spotkań w odwiedzanych portach. Wrócili do Szczecina z nowymi doświadczeniami żeglarskimi i międzynarodowymi, z nowymi kontaktami edukacyjno-morskimi, teraz wracają bezpośrednio do szkoły. Już myślą o kolejnych takich rejsach i wyprawach. Do zobaczenia na pokładach Szczecińskiej Edukacji Morskiej!

Tekst i zdjęcia: Wiesław Seidler

Powiązane artykuły