Strona główna » Na wieczną wachtę odeszła Śp. Danuta Kopacewicz, Matka chrzestna „Daru Szczecina”

Na wieczną wachtę odeszła Śp. Danuta Kopacewicz, Matka chrzestna „Daru Szczecina”

by Janusz Charkiewicz

1 D.KopacewiczZ głębokim żalem zawiadamiamy, że z grona najwspanialszych naszych żeglarzy odeszła 30 września 2018 r. na Wieczną Wachtę Śp. Danuta Kopacewicz, serdeczny Przyjaciel, świetny Żeglarz, znany i lubiany wieloletni pracownik i działacz SOZŻ i ZOZŻ, Matka chrzestna „Daru Szczecina”, Żeglarz regatowy i sędzia żeglarski, znakomita opiekunka i wychowawca rzeszy dzieci i młodzieży żeglarskiej, Uczestnik wielu rejsów morskich, w tym na ukochanym „Darze Szczecina”, Żołnierz AK, Wspaniały człowiek!!!, Zasłużony Działacz Żeglarstwa Szczecińskiego i Polskiego.

Odznaczona i wyróżniona m.in. Odznaką Honorową PZŻ i Medalem PZŻ „Za Szczególne Zasługi dla Żeglarstwa Polskiego”, Medalem 50-lecia Żeglarstwa Polskiego, Odznaką Honorową ZOZŻ „Zasłużony dla Szczecińskiego Żeglarstwa”,
Medalami 65 i 70 Lat Żeglarstwa Polskiego na Pomorzu Zachodnim.

Msza św. żałobna zostanie odprawiona w kościele OO. Dominikanów w czwartek 4 października o godz. 8.45, a pogrzeb o godz. 10.30 na Cmentarzu Centralnym. Będzie do dyspozycji autokar, od kaplicy do grobu i po ceremonii z powrotem do bramy głównej.

Wyrazy szczerego współczucia Rodzinie składają Prezes dr Zbigniew Zalewski, Zarząd i społeczność żeglarska ZOZŻ

Danusia, na zawsze pozostaniesz w pamięci zachodniopomorskiej braci żeglarskiej!!!

DANUTA KOPACEWICZ – ur. 1 października 1926 r. w Niehniewiczach, woj. Nowogródzkie, zm. 30 września 2018 r. Pochodziła z kresowej rodziny patriotycznej; w czasie II wojny światowej żołnierz AK, sanitariuszka (1943), od VI 1944 do X 1945 żołnierz I Armii Wojska Polskiego w stopniu kaprala. Wykształcenie średnie, zawód: ekonomistka.
Znana i powszechnie lubiana szczecińska żeglarka, serdeczny przyjaciel wszystkich żeglarzy, jedna z najbardziej zasłużonych działaczek i pracowników SOZŻ i ZOZŻ. Sędzia żeglarski I kl., sternik jachtowy i lodowy, żeglarz regatowy. Matka chrzestna „Daru Szczecina”, flagowego jachtu naszego miasta, Ambasadora Szczecina. Była też społeczną działaczką PCK. Od 1948 r. mieszkała w Szczecinie, pracowała w Spółdzielni Spożywców „Społem” (1952-1956), i w Stoczni Szczecińskiej im. A. Warskiego (1957-1982).

Z żeglarstwem związana od 1952 r., członek Ligi Morskiej (od 1952), LPŻ (1953-1963), JK AZS Szczecin (1963-1966), JK „Stal Stocznia” Szczecin (1967-1982). W latach 50. XX w. brała udział w bojerowych regatach Okręgu Szczecińskiego i w Mistrzostwach Polski w kl. H na jeziorze Niegocin; zdobyła bojerowe wicemistrzostwo Polski w kl. Monotyp XV (1955), i zajęła III m. w bojerowych MP (1956). Odbyła też wiele rejsów morskich, m.in. na jachtach: „Chrobry”, „Dar Szczecina” i „Zew Morza”, a w grupie jachtów towarzyszących uczestniczyła też w Olimpiadzie żeglarskiej Kiel-72.
Była znaną szczecińską żeglarką i jedną z najbardziej zasłużonych działaczek SOZŻ i ZOZŻ. Była wieloletnim członkiem Zarządu SOZŻ, Sekretarzem Okręgu (1957-1973), i członkiem Komisji Historii Żeglarstwa ZOZŻ (2007-2012). W 1969 r. została matką chrzestną flagowej jednostki naszego miasta – „Daru Szczecina”, od 2012 r. Honorowego Ambasadora Szczecina. Przez wszystkie późniejsze lata – aż do bieżącego roku – była prawdziwą „matką”, opiekunką i dobrym duchem „Daru Szczecina”, jego kapitanów i wszystkich załóg, które zawsze żegnała na wyjściu w morze i witała ciastem po powrocie do macierzystej przystani, często też uczestnicząc w rejsach swojego „chrześniaka” (jak na zdjęciach). Będzie teraz brakowało jej matczynej opieki i jej wielkiego serca…

Wielokrotnie odznaczana i wyróżniana za osiągnięcia żeglarskie, w tym m.in. : Odznaką Honorową PZŻ „Zasłużony Działacz Żeglarstwa Polskiego” (1968), Medalem 50-lecia Żeglarstwa Polskiego (1974), Odznaką Honorową ZOZŻ „Zasłużony dla Szczecińskiego Żeglarstwa” (2006), Medalem PZŻ „Za Szczególne Zasługi dla Żeglarstwa Polskiego” (2005), Medalem „65 lat żeglarstwa polskiego na Pomorzu Zachodnim” (2010), Medalem „70 lat żeglarstwa polskiego na Pomorzu Zachodnim” (2015), Za działalność na rzecz PCK otrzymała Odznakę Honorową Polskiego Czerwonego Krzyża.

Danusia, na zawsze pozostaniesz w naszej pamięci, we wdzięcznej pamięci całej
szczecińskiej i zachodniopomorskiej braci żeglarskiej!!! Będzie nam Ciebie brakowało!!!

Wspomnienia – Janusz Charkiewicz, Piotr Owczarski, Wiesław Seidler
Zdjęcia – Wiesław Seidler, Janusz Charkiewicz

Powiązane artykuły