Strona główna » Relacja z regat Mecz na Odrze

Relacja z regat Mecz na Odrze

by ZOZŻ

 GAS4420Reprezentacja Dani wygrywa trzeci żeglarski Mecz na Odrze (Baltic Nations Cup) pomiędzy Polską, Niemcami i Skandynawią. Niemcy nie obronili Pucharu po lipcowym zwycięstwie. Szansa na rewanż na wiosnę w centrum Szczecina na rozpoczęcie sezonu żeglarskiego.

Mecz na Odrze to wyjątkowe regaty w trzech dyscyplinach. Regaty odbywają się w formułach flotowej (fleet racing), zespołowej (team racing) i meczowej (match racing), a każdy z krajów reprezentowany jest przez zespół składający się z 2 załóg czteroosobowych. Za wygraną w każdej dyscyplinie reprezentacja otrzymuje 1 punkt. Wygrywa ten zespół który pierwszy zdobędzie 2 pkt w 3 dyscyplinach.

Rywalizację tradycyjnie rozpoczęto wyścigami flotowymi. Pierwsze 2 wyścigi to świetny start Polaków i wygrane szczecińskiej załogi Mieczysława Szweda. Jednak od początku równo i dobrze pływali Duńczycy, szczególnie młoda załoga Christophera Malessona. W kolejnych wyścigach równo punktując w czołówce awansowali na pierwsze miejsce. Mimo szalonego pościgu ze strony lidera reprezentacji Niemiec, który w ostatnim szóstym wyścigu popłynął bezkonkurencyjnie, nie udało mu się nadrobić straty. Duńczycy zanotowali dopiero 6 miejsce w ostatnim wyścigu ale to wystarczyło aby 3 wspomniane załogi zakończyły regaty na remisie punktowym po 16 pkt. W takiej sytuacji o wygranej w regatach flotowych zdecydowały lepsze miejsca w poszczególnych wyścigach i tu minimalnie lepszymi okazali się Duńczycy, przed Polakami i Niemcami. Dania objęła więc prowadzenie w meczu 1-0.

Po zakończeniu regat flotowych, rozpoczęły się wyścigi zespołowe w formule 2 na 2 jachty. Niestety kapryśny wiatr uniemożliwił dokończenie pierwszego pojedynku i wyścigi przełożono na kolejny dzień.
Doskonale rozpoczęli Niemcy wygrywając oba mecze z Danią i Polską. Polacy niestety nie nawiązali walki i po pierwszej rundzie zajmowali 3 miejsce z zerowym dorobkiem punktowym. W rundzie rewanżowej lepiej popłynęli Duńczycy i doprowadzili do remisu 3-3 z Niemcami. W takiej sytuacji Komisja Sędziowska zarządziła dodatkowy rozstrzygający wyścig. Na mecie minimalnie lepsi okazali się ponownie reprezentacja Danii i przypieczętowała zwycięstwo w całym Meczu Na Odrze 2-0

„Świetna rywalizacja. Od początku o wygranej decydowały pojedyncze wyścigi. Nie było dominacji żadnej ze stron. Wygraliśmy obie dyscypliny praktycznie na remisach ale to wystarczyło” – śmieje się kapitan ekipy Danii Malesson– „To doskonała formuła, która wymaga wszechstronności i doświadczenia. Duża dawka emocji i zabawy”

„Przez słaby początek przegraliśmy regaty flotowe, niestety mimo lepszej postawy później było już za późno.” – podsumował kapitan Niemiec, Hartwig „W wyścigach zespołowych, wszystko rozstrzygnęło się w 7 decydującym dodatkowym wyścigu i to na ostatnich 20 metrach przed metą. To najlepiej świadczy jak wyrównane były to zawody”

„Jesteśmy rozczarowani, bo początek był dla nas dobry, prowadziliśmy regaty flotowe ale potem nie utrzymaliśmy dobrego tempa i minimalnie, na remisie punktowym oddaliśmy zwycięstwo Duńczykom” – ocenił kapitan Reprezentacji Polski, Krzysztof Łobodziec – „w regatach zespołowych nie mieliśmy zbyt wiele do powiedzenia, wyszedł nasz brak doświadczenia w tej formule. Na wiosne rewanż i postaramy się odzyskać Puchar”

Wyniki regat:
Flotowe:
Dania 1
Niemcy 0
Polska 0

Zespołowe (nie dokończone)
Dania 3
Niemcy 3
Polska 0
Dogrywka: Dania – Niemcy 1-0

Wynik MECZU NA ODRZE:
Dania 2 pkt
Niemcy 0 pkt
Polska 0 pkt

Organizatorami wydarzenia bylo Centrum Żeglarskie w Szczecinie i North East Marina Szczecin. Wykonawcą regat było MT Partners (Polish Match Tour). Mecz Polska – Niemcy – Dania zorganizowany będzie dzięki projektowi „Baza turystyki żeglarskiej – Port Jachtowy Szczecin i ZeRUM Ueckermünde – na transgranicznym szlaku wodnym”. Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Celu 3 „Europejska Współpraca Terytorialna” – „Współpraca Transgraniczna” Krajów Meklemburgia-Pomorze Przednie / Brandenburgia i Rzeczpospolitej Polskiej (Województwo Zachodniopomorskie) 2007-2013.

Powiązane artykuły