Strona główna » Szczecińska Aleja Żeglarzy 2018. Tablice pamiątkowe już w komplecie

Szczecińska Aleja Żeglarzy 2018. Tablice pamiątkowe już w komplecie

by ZOZŻ

1Kolejne tablice – upamiętniające m.in. historyczny rejs żaglowca „Zew Morza” dokoła świata, oraz złote lata polskiego rybołówstwa dalekomorskiego – zainstalowano w naszej Szczecińskiej Alei Żeglarzy. To ostatnie z 25 tablic, nawiązujących do morskiej i żeglarskiej historii naszego miasta. Dodam, że najbardziej znani i zasłużeni nasi żeglarze, trwale zapisani w ponad 70-letnich dziejach polskiego żeglarstwa w Szczecinie i na Pomorzu Zachodnim, mają swoje pamiątkowe tablice także w innych podobnych alejach, m.in. w Szczecinie, zaraz po drugiej stronie Odry, na Skwerze Kapitanów na Łasztowni, oraz w Nowym Warpnie, Kołobrzegu i Gdyni
Płaskorzeźby z brązu, wkomponowane w nadodrzański deptak, zdobią naszą Aleję Żeglarzy na Bulwarze Piastowskim od 2014 roku. Łącznie zamontowano dotychczas 25 tablic pamiątkowych, które nawiązują do morskiej i żeglarskiej historii naszego miasta. Płaskorzeźby prezentują sylwetki osób i ich działania, statki, łodzie, jachty, rejsy, wydarzenia historyczne, emblematy klubowe i inne elementy. Właśnie w listopadzie zakończyły się prace związane z montażem ostatnich czterech tablic. Upamiętniają one: wyprawę żaglowca „Zew Morza” dookoła świata, złote lata polskiego rybołówstwa dalekomorskiego w II połowie XX wieku (na zdjęciach), szczecińskie pasażerskie „czterofajkowce”, oraz rejs kapitana-seniora Henryka Widery wokół Europy.

„Jedna z nich dotyczy historycznego rejsu, w którym w latach 1973-74 nasz żaglowiec „Zew Morza” opłynął świat pod dowództwem kapitana Zdzisława Michalskiego. Nasi żeglarze przebyli wtedy ponad 34 tys. mil morskich i odwiedzili 32 porty, dwudziestu państw. Rejs rozpoczął się i zakończył w Szczecinie” – jak poinformowała rzeczniczka prasowa Żeglugi Szczecińskiej Celina Wołosz. Druga tablica poświęcona jest złotym latom polskiego rybołówstwa dalekomorskiego. „W drugiej połowie XX wieku polskie statki rybackie docierały w najdalsze zakątki oceanów, odkrywając łowiska u brzegów wszystkich kontynentów” – głosi umieszczony na niej napis (na zdjęciach). Jednym z trzech największych państwowych zakładów połowowo-przetwórczych w Polsce było wtedy PPDiUR „Gryf”, które powstało w Szczecinie w 1957 r., z własnym portem i bazą na Łasztowi. Firma w szczytowym okresie zatrudniała ok. 5,5 tys. ludzi, a jej flota liczyła ponad 100 jednostek, które poławiały ryby niemal na całym świecie, produkując później m.in. konserwy rybne, w tym kultowy paprykarz szczeciński…
Wśród autorów tablic jest kilkoro naszych artystów rzeźbiarzy – Z. Sobierajski, G. Sztuk, M. Bojarska-Sztuk, P. Szatkowski, S. Biżek, oraz J. Lewiński. Nasza Aleja Żeglarzy oficjalnie została utworzona w 2013 roku. Opowiada o morzu, żeglarzach i Szczecinie, począwszy od X wieku do czasów współczesnych. Oprócz wspomnianych tablic Aleję zdobią jeszcze inne realistyczne lub alegoryczne akcenty i detale, w tym m.in.: „szkielet” łodzi Wyszaka – legendarnego szczecińskiego kupca i pirata z XII wieku; dwie rzeźby postaci, przedstawiające znanych kapitanów jachtowych – Kazimierza Haskę i Ludomira Mączkę; rzeźba kota żeglarza Umbriagi; oraz rzeźby – powiększone modele historycznych urządzeń nawigacyjnych: astrolabium, chronometr, kompas i sekstant (na zdjęciach).

Aleja jest stale upiększana i rozbudowywana o planowane już dalsze akcenty i obiekty, w tym także żeglarskie. Pomysłodawcą i konsultantem merytorycznym Alei jest Piotr Owczarski – historyk, żeglarz, pasjonat morza i kajakarstwa, uhonorowany Nagrodą Kulturalną Żeglarskiego Szczecina za rok 2017, m.in. autor monumentalnego „Leksykonu żeglarstwa i sportów wodnych Pomorza Zachodniego” , i wcześniejszego albumowego „Żeglarstwa na Pomorzu Zachodnim”.

 

Powiązane artykuły