Strona główna » III. edycja Żeglarskich Nagród Szczecina! Zgłaszamy najlepszych – do 15 lutego…

III. edycja Żeglarskich Nagród Szczecina! Zgłaszamy najlepszych – do 15 lutego…

by ZOZŻ

1 Haska 2017To już po raz trzeci nasze miasto wyróżni osoby, osiągnięcia oraz inicjatywy związane z żeglarstwem, zgłoszone i nominowane do Międzynarodowych Nagrodach Żeglarskich Szczecina, za osiągnięcia dokonane w 2018 roku. Najlepsze naszym zdaniem kandydatury – od tego roku w 11 kategoriach – można już zgłaszać, poczynając od 10 stycznia do 15 lutego br., a laureatów poszczególnych nagród poznamy podczas uroczystej gali, w sobotę 30 marca br., w Starej Rzeźni…

Zgłoszenia można już przysyłać, do 15 lutego br.. Spośród zgłoszonych kandydatur Kapituła wybierze 11 laureatów, w 11 kategoriach, a w jej skład wchodzą m.in.: Janusz Charkiewicz – kapitan jachtowy, działacz żeglarski, członek zarządu ZOZŻ i Yacht Klubu Polski, prezes Klubu Kapitanów Samotników; oraz Piotr Owczarski – żeglarz, kajakarz, członek Komisji Historii ZOZŻ, pomysłodawca Nagród Żeglarskich Szczecina, i Alei Żeglarzy w Szczecinie, organizator wypraw żeglarskich i kajakowych dla młodzieży, członek Yacht Klubu Szczecin; i inni. Od br. do Kapituły dołączyła też Agnieszka Skrzypulec – reprezentantka Polski w żeglarstwie, uczestniczka letnich igrzysk olimpijskich, medalistka Mistrzostw Polski, Europy i Świata.

Międzynarodowe Nagrody Żeglarskie Szczecina są ukłonem w kierunku środowiska żeglarskiego, i mają na celu popularyzację żeglarstwa i jego tradycji; uhonorowanie ważnych osiągnięć żeglarskich (w tym związanych z Pomorzem Zachodnim i Pomorzem Przednim); kształtowanie i rozwijanie świadomości morskiej, oraz wyróżnienie dokonań w dziedzinie wychowania morskiego dzieci i młodzieży. – Szczecińskie środowisko żeglarskie ma bogatą tradycję i historię. Nagrody Żeglarskie pokazują, jak silnym i ważnym elementem budowania tożsamości naszego miasta jest właśnie żeglarstwo – mówi Piotr Krzystek, prezydent Szczecina. – Od 2017 roku nagradzamy osoby oraz instytucje, które w sposób szczególny pomagają nam w budowaniu tej tożsamości i przyczyniają się do rozwoju żeglarstwa w Szczecinie. Z każdą edycją przybywa zgłoszeń zagranicznych, co sprawia, że nagrody mają także międzynarodowy wymiar…

Główną nagrodą przyznawaną podczas gali jest nagrodą im. j.kpt. Ludomira Mączki, znanego żeglarza i podróżnika. Trzecia edycja wprowadza nową kategorię – Trener Roku – Nagroda im. Teodora Czarneckiego. Nagroda przyznawana będzie osobie, będącej mieszkańcem Pomorza Zachodniego lub Pomorza Przedniego, wyróżniającej się pasją oraz zaangażowaniem w edukację początkujących żeglarzy.

Pozostałe kategorie to:

· Rejs Roku – Nagroda im. Wyszaka;

· Żeglarz Roku (fundatorem obu tych Nagród jest ZOZŻ);

· Regatowiec Roku – Nagroda im. j.kpt. Kazimierza Kuby Jaworskiego;

· Popularyzator Żeglarstwa – Nagroda im. j.kpt. Kazimierza Haski;

· Nagroda Kota Umbriagi;

· Nagroda Kulturalna Żeglarskiego Szczecina;

· Wydarzenie Żeglarskie;

· Młody Żeglarz Roku;

· Żeglarska Nagroda Specjalna.

Formularze zgłoszeniowe należy pobrać ze strony http://nagrodyzeglarskie.szczecin.pl/ oraz wysłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Zgłoszenia do poszczególnych nagród trwają do 15 lutego. Kandydatów mogą zgłaszać mieszkańcy Szczecina, województwa zachodniopomorskiego i Pomorza Przedniego, a w przypadku głównej Nagrody im. j.kpt. Ludomira Mączki, także mieszkańcy całej Polski. Prócz tego kandydatów zgłaszać mogą także członkowie kapituły oraz instytucje publiczne, związki, stowarzyszenia, fundacje, organizacje i kluby żeglarskie. Spośród nadesłanych kandydatur wyłonieni zostaną nominowani do poszczególnych wyróżnień. Laureatów poznamy podczas uroczystej Gali Żeglarskiej, zaplanowanej na 30 marca 2019 roku, w Starej Rzeźni. Nagrody Żeglarskie Szczecina podkreślają charakter stolicy Pomorza Zachodniego – miasta związanego z wodą, żeglarstwem i gospodarką morską, co znajduje swoje odzwierciedlenie w strategii marki Szczecin Floating Garden 2050.

Z poważaniem, Celina Wołosz
Rzecznik Prasowy ZSWD

PS: Kapituła Nagród stanie w tym roku przed trudnym wyborem, gdyż z pewnością do głównych nagród zostaną zgłoszone i będą pretendować m.in. trzy rewelacyjne wokółziemskie rejsy naszych żeglarzy, zakończone w sezonie 2018, w tym samotny rekordowy non-stop Szymona Kuczyńskiego na mini-jachcie „Atlantic Puffin”, rodzinna czteroletnia epopeja Mateusza Stodulskiego na jachtach „Sputnik II” i „Sputnik III” – oba rejsy z Kamienia Pomorskiego, oraz szczecińska załogowa trzyletnia wyprawa na jachcie „Wassyl”. Wszystkie trzy rejsy tydzień temu zostały już nagrodzone Honorowymi Nagrodami

ZOZŻ – w tym Szymon jako Żeglarz Roku ZOZŻ 2018, a dwa pozostałe – wraz z „Rejsem Odkrywców – Do Miast Partnerskich Szczecina” – równorzędnie jako Rejsy Roku ZOZŻ 2018 (zdjęcia i więcej obok, w relacji z Podsumowania Sezonu ZOZŻ 2018). Wyczyn Szymona został już też uznany za ogólnopolski Rejs Roku 2018, uhonorowany również „Srebrnym Sekstantem”, a pozostałe dwa wokółziemskie rejsy załogowe też zostały wyróżnione w tym ogólnopolskim rankingu. Kogo z nich – i z innych zgłoszeń – zobaczymy na „czerwonym dywanie” 30 marca, na Gali w Starej Rzeźni? Za kogo trzymać kciuki?

Zdjęcia: Wiesław Seidler

Na zdjęciach: Laureaci ubiegłorocznych Żeglarskich Nagród Szczecina, i Regatowiec Roku
2017 – Agnieszka Skrzypulec, i bohaterowie Rejsów Roku ZOZŻ 2018

Powiązane artykuły