Strona główna » Gala Żeglarska za nami.. …znamy laureatów Szczecińskich Nagród 2018

Gala Żeglarska za nami.. …znamy laureatów Szczecińskich Nagród 2018

by ZOZŻ

1 Nagrody 2018Było 101 zgłoszeń i 31 nominacji, ale tylko 11 nagród i stosownych statuetek w „puli” tegorocznych III. Międzynarodowych Nagród Żeglarskich Szczecina. “Na czerwonym dywanie” w Starej Rzeźni, w sobotni wieczór 30 marca 2019, znalazło się więc miejsce też tylko dla 11 laureatów, pozostali Nominowani muszą poczekać… Może dostaną kolejną szansę w przyszłości…? Przypomnę, że fundatorem dwóch nagród – Rejs Roku i Żeglarz Roku – jest ZOZŻ, wręczał je więc Prezes ZOZŻ Zbigniew Zalewski. Dwie nagrody – dla Jakuba Rodziewicza i Roberta Siluka, z SEJK Pogoń – odebrała w ich imieniu Marzena Siluk, Kierownik Biura ZOZŻ (obaj są aktualnie na mistrzostwach na Majorce). (WS)

Nagrody Żeglarskie trafiły do laureatów

W sobotnie wieczór poznaliśmy laureatów trzecich Międzynarodowych Nagród Żeglarskich Szczecina. Nagroda główna im. kpt. Ludomira Mączki trafiła do Macieja Krzeptowskiego. W trakcie gali uczczono minutą ciszy pamięć j.kpt. Janusza Charkiewicza, członka kapituły, który zmarł nagle 21 marca.

– Międzynarodowe Nagrody Żeglarskie Szczecina z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością ¬– zaczął Piotr Krzystek, prezydent Szczecina. ¬– Osoby, które zdobywają Nagrody krzewią ideę żeglarskie i dają piękny przykład dla młodych pokoleń. Cieszę się, że inicjatywa spotkała się z takim uznaniem. Gratuluję wszystkim laureatom. Tak naprawdę grupa osób, które zasługują na wyróżnienie, jest jeszcze większa. A same Nagrody pokazują, jaki naprawdę morski jest Szczecin.

Laureaci nagród otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz okolicznościowe statuetki. Prócz tego laureat nagrody im. kpt. Ludomira Mączki otrzymał czek na 10.000 zł, oraz „atrybuty” Ludomira Mączki (butelkę chilijskiego czerwonego wina, czosnek i yerba mate), a jego nazwisko znajdzie się w szczecińskiej Alei Żeglarzy na nadodrzańskich bulwarach. – Gdy wsiadałem z Ludkiem na „Marię” nie sądziłem, że tak to się skończy – mówił wzruszony kpt. Maciej Krzeptowski, podczas odbierania głównej statuetki. – Bardzo dziękuję…jestem niesamowicie wdzięczny za tę statuetkę.

Poniżej prezentujemy tegorocznych zwycięzców, wraz z uzasadnieniami przyznania nagród.

Nagroda im. kpt. Ludomira Mączki – Maciej Krzeptowski
Za wierność idei swobodnego żeglowania po morzach i oceanach w poszukiwaniu przyjaźni i nie odkrytych lądów. Za znaczący wkład w rozwój żeglarstwa na Pomorzu Zachodnim i w Polsce, oraz wskazywanie drogi młodym adeptom żeglarstwa za horyzont, ku wielkiej wodzie.

Rejs Roku – Nagroda im. Wyszaka – Mateusz Stodulski

Za wyjątkowy rejs rodzinny dookoła świata i realizację pięknych marzeń o odkrywaniu dalekich lądów i oceanów.

Żeglarz Roku – Szymon Kuczyński

Za rejs dookoła świata bez zawijania do portów małym jachtem „Atlantic Puffin” i podjęcie wyzwania opłynięcia globu na trasie Plymouth – Plymouth, w jak najkrótszym czasie.

Regatowiec Roku – Nagroda im. kpt. Kazimierza Kuby Jaworskiego – Jakub Rodziewicz
Za zajęcie pierwszego miejsca w Pucharze Europy w klasie Laser Standard i zdobycie tytułu Mistrza Europy w kategorii U21 w klasie Laser Standard.

Popularyzator Żeglarstwa – Nagroda im. kpt. Kazimierza Haski – Zenon Szostak
Za ponad 40-letnią działalność na rzecz popularyzacji żeglarstwa, szczególnie akademickiego, na Pomorzu Zachodnim i w Polsce.

Nagroda kota Umbriagi – Sekcja Żeglarska Młodzieżowego Domu Kultury w Stargardzie
Za osiągnięcia na polu popularyzacji żeglarstwa wśród najmłodszych.

Nagroda Kulturalna Żeglarskiego Szczecina – Katarzyna Wolnik-Sayna
Za znaczący wkład w utrwalenie pamięci o wybitnych żeglarzach i ich rejsach, które przeszły do historii żeglarstwa regionalnego oraz polskiego.

Wydarzenie Żeglarskie – Regaty Zeesenbootów
Dla regat popularyzujących żeglarstwo na Pomorzu Przednim, będących częścią kultury „zessenbootów”, promujących dawne regionalne żeglowanie.

Młody Żeglarz Roku – Filip Miłoszewski
Nadziei regionalnego żeglarstwa, który osiągnął w roku 2018 wybitne wyniki sportowe w żeglarstwie regionalnym, polskim i międzynarodowym.

Trener Roku – Robert Siluk
Najlepszemu trenerowi na Pomorzu Zachodnim, którego zawodnicy osiągają wybitne rezultaty w żeglarstwie sportowym, zarówno w regionie, w Polsce, jak i na świecie.

Żeglarska Nagroda Specjalna – Peter Dorleij
Popularyzatorowi kultury łodzi rybackich typu Botter i pomorskich łodzi typu zessenboot.

Sobotnie spotkanie w Starej Rzeźni było okazją do integracji środowiska żeglarskiego. Wśród przybyłych gości znaleźli się żeglarze, członkowie klubów, osoby związane z branżą morską, przedstawiciele przedsiębiorstw prywatnych i publicznych, samorządowcy. Gali towarzyszyły prezentacje filmów ukazujące żeglarskie zmagania; były też wspólne rozmowy oraz występy artystyczne. Organizatorami wydarzenia był Urząd Miasta Szczecin oraz Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia.

Z poważaniem, Celina Wołosz Rzecznik Prasowy ŻSTW

Zdjęcia: Wiesław Seidler

Powiązane artykuły