Strona główna » Podwójna dawka Szczecin Match Race 2019! Na Jeziorze Dąbie i na Odrze

Podwójna dawka Szczecin Match Race 2019! Na Jeziorze Dąbie i na Odrze

by ZOZŻ

Szczecin MR 2019 fotoSzczecin po raz dwunasty gości zawodników startujących w żeglarskim meczowym Pucharze Świata. Klasyczne już trzydniowe regaty Szczecin Match Race poprzedzone dwudniowymi regatami WarmUp rozpoczęły się 1 maja br. Przez cztery dni rywalizacja odbywała się będzie na jeziorze Dąbie, z bazą w Centrum Żeglarskim, a regaty zakończą się niedzielnym finałem na Odrze w centrum miasta, i w Marinie Miejskiej na Wyspie Grodzkiej. Udział swój zapowiedziało 12 zespołów z 8 krajów. Szczecin Match Race jest pierwszą tegoroczną rundą prestiżowego światowego cyklu Match Race Super League, skupiającego wybranych 12 regat, z 5 kontynentów. Również w niedzielę 5 maja, o godz. 11.40, przy Maszcie Maciejewicza, na Bulwarze Gdyńskim, odbędzie się Okręgowa Inauguracja Sezonu 2019 ZOZŻ

„Szczecin Match Race to już stały punkt światowego kalendarza regat zaliczanych do rankingu Pucharu Świata. Od 2008 roku nieprzerwanie organizujemy te regaty jako najważniejsze międzynarodowe żeglarskie zawody w Szczecinie” – przypomina organizator regat, Maciej Cylupa. – „Co roku przyjeżdżają do nas czołowi zawodnicy z całego Świata, choćby wspomnieć startujących w ubiegłych latach takie gwiazdy jak Ian Williams, Johnie Berntsson, Phil Roberston, Pierre-Antoine Morvan czy Nicolai Sehested. W tym roku gościć będziemy 6. sternika Świata Matti Sepp z Estonii, oraz oczywiście lokalnego Mistrza czyli Patryka Zbroję ze Szczecina, od dwóch lat najwyżej klasyfikowanego Polaka w rankingu World Sailing, obecnie na pozycji nr. 9.”

Tegoroczna edycja będzie jedną z mocniej obsadzonych w historii. Organizatorzy z pośród nadesłanych aplikacji zaprosili 12 załóg z 8 krajów, które potwierdziły swój udział. Warto przypomnieć, że regaty główne Szczecin Match Race poprzedzone były dwudniowymi „rozgrzewkowymi”, klasycznymi regatami PMT WarmUp, otwierającymi sezon na Pomorzu Zachodnim. Regaty meczowe polegają na serii wyścigów każdy z każdym. Zwycięzca każdego wyścigu zdobywa punkt, przegrany dostaje 0. Te załogi które zgromadzą najwięcej zwycięstw/punktów awansują do rundy finałowej. Planowanych jest rozegranie około 100 krótkich wyścigów/meczów eliminacyjnych „1 na 1”, a po nich finały dla najlepszych czterech załóg. Nad sprawnych przebiegiem regat czuwać będzie 5 sędziów i 6 arbitrów międzynarodowych, sędziujących wyścigi na wodzie i rozpatrujących protesty, natychmiast nakładając kary zwrotu w przypadku przekroczenia przepisów.

Organizatorzy do dyspozycji uczestników przygotują sześć jednakowych wyczynowych jachtów TOM28, na których zawodnicy rozegrają pojedynki jeden na jednego. Przed regatami każda załoga otrzymuje dwie godziny treningu, w celu zapoznania się z jachtami i akwenem. Dzięki temu każda załoga ma wyrównane szanse, a o wyniku decydować będą umiejętności i taktyka a nie sprzęt. Jest to standard stosowany w regatach meczowych na całym świecie, dlatego wiele załóg może przyjechać na regaty nawet z odległych miejsc świata.

Coroczna organizacja wysokiej rangi regat żeglarskich możliwa jest dzięki wsparciu Miasta oraz stałej grupie partnerów. Charakter i ranga imprezy doskonale wpisują się w program Sail – Żeglarski Szczecin, a zarazem w strategie promocji i rozwoju Szczecina oraz Pomorza Zachodniego. Zawsze jeden z dni wyścigowych odbywa się na jednym z najbardziej spektakularnych akwenów w Polsce czyli na Odrze między Wałami Chrobrego i Wyspą Grodzką, przybliżając żeglarstwo sportowe mieszkańcom miasta. Regaty odbędą się w bezpośredniej bliskości brzegu, tak na Odrze jak i na jeziorze Dąbie, przy Centrum Żeglarskim, umożliwiając kibicom i spacerowiczom obserwowanie zmagań jak na stadionie.

Organizatorem regat są Fundacja Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego – Polish Match Tour i MT Partners. Bazą regat jest miejska Nort East Marina na Wyspie Grodzkiej, oraz Centrum Żeglarskie nad jeziorem Dąbie. Wyścigi odbywają się codziennie od środy 1 maja do niedzieli 5 maja, w godzinach 10-18. Planowana jest transmisja video na żywo na profilu facebook www.facebook.com/polishmatchtour.

Partnerami regat są Miasto Szczecin, Sail – Żeglarski Szczecin, Pomorze Zachodnie, North East Marina Szczecin, Marina Trzebież, D.A.D – Texet Polska oraz GoPro, AVA Marine, Harken, Teknos – Oliva, Bryt Sails i wodoaktywni.com. Więcej informacji na stronie www.polishmatch.pl oraz na facebook i instagram. Polish Match Tour to pierwszy i jedyny w historii polskiego żeglarstwa cykl regat meczowych. Rozgrywany jest od 2007 roku na różnych akwenach. W sezonie 2019 cykl składa się z siedmiu imprez, rozgrywanych na akwenach w Szczecinie, Świnoujściu i Rybniku. Cykl organizowany jest przy współpracy z Polskim Związkiem Żeglarskim.

Autor: MT Partners / materiały prasowe

Powiązane artykuły