Strona główna » Żagle na maszt! Przed nami Dni Morza 2019!!! Wielkie żaglowce – Sail Szczecin!

Żagle na maszt! Przed nami Dni Morza 2019!!! Wielkie żaglowce – Sail Szczecin!

by ZOZŻ

Fryderyk ChopinZaczynamy wielkie odliczanie do Dni Morza_Sail Szczecin 2019. Weekend 14 – 16 czerwca zapowiada się bardzo ciekawie, głównie za sprawą wielu atrakcji i wielkich żaglowców! Do Szczecina przypłynie około 30 jednostek, które będzie można nie tylko podziwiać z lądu, ale też zwiedzać i poznawać bliżej

Absolutnym numerem jeden jest jeden z największych żaglowców świata – „Juan Sebastian de Elano”, który jest okrętem szkoleniowym Królewskiej Hiszpańskiej Marynarki Wojennej. Czteromasztowy żaglowiec został zbudowany w 1927 roku, ma długość 113 metrów i jest czwartym najdłuższym żaglowcem na świecie. Statek z hiszpańską marynarką wojenną związany jest od 17 sierpnia 1928 roku. Patronem żaglowca jest żeglarz i odkrywca Juan Sebastian de Elcano, który w 1529 roku wyruszył razem z Ferdynandem Magellanem w rejs dookoła świata, i po trzech latach powrócił do macierzystego portu wraz z 18-osobową załogą i jedynym żaglowcem – „Victoria”. Do tej poryżaglowiec pływał w dziewięćdziesięciu rejsach szkoleniowych, w trakcie których dziesięciokrotnie opłynął kulę ziemską. Pierwsza wyprawa wokół globu rozpoczęła się w sierpniu 1928 roku, a ostatnia w 2002 roku. Załoga żaglowca liczy prawie 200 osób, a dodatkowo w wyprawy szkoleniowe można zabrać jeszcze 75 kadetów. Ciekawostką są nazwy czterech masztów żaglowca: Blanca, Almansa, Asturias i Nautilus, które nawiązują do imion wcześniejszych hiszpańskich żaglowców szkoleniowych. Podczas Dni Morza będziemy mieli okazję zwiedzić jego pokład i porozmawiać z członkami załogi.

Drugim pod względem wielkości żaglowcem będzie STS „Fryderyk Chopin” – jedyny z największych polskich żaglowców o oryginalnym ożaglowaniu typu bryg. Statek został zaprojektowany przez znanego polskiego konstruktora żaglowców Zygmunta Chorenia, a jego macierzystym portem jest Szczecin. „Fryderyk Chopin” został oddany do eksploatacji w roku 1992 i w tym samym roku zadebiutował wyścigiem przez Atlantyk w regatach „Columbus’92”, który zakończył na trzeciej pozycji. Żaglowiec wielokrotnie pływał w regatach The Tall Ships Races, z często zwycięska reprezentacją Szczecina na pokładzie, prezentując godną postawę regatowej jednostki.

Obojętnie nie przejdziemy także obok jachtu „Antica”. Historia jednostki rozpoczęła się w 1953 roku w Ustce, gdzie została zbudowana jako kuter rybacki. Konstruktorzy zadbali o to, aby dębowy kadłub posiadał klasyczną skandynawską linię, co pozwalało na żeglowanie we właściwie każdych warunkach po burzliwym Morzu Bałtyckim. Przez następne 27 lat kuter ciężko pracował jako statek rybacki. poławiając dorsze i śledzie, a w 1980 roku został sprzedana, i nowy właściciel zmienił jego przeznaczenie. Przez 10 lat został przebudowany na jacht oceaniczny, zdolny odbywać dalekie podróże. „Antica” była gotowa do żeglowania w 1990 roku. Rok później rozpoczęła swój trwający sześć lat rejs dookoła świata. Załoga odwiedziła w tym czasie 63 kraje i przebyła 60.840 mil morskich.

Kolejną jednostką zbudowaną w Ustce, która rozpoczęła swoją historię jako kuter rybacki, by po późniejszej przebudowie żeglować po oceanach, jest nasz stały bywalec s/y „ARK”. Jego załoga szczyci się nie tylko wyjątkowymi wyprawami, ale także zwycięstwami podczas regat. W latach 1988 i 1989 „Ark” pływał po Morzu Śródziemnym, później odbywał rejsy bałtyckie,- i jako oldtimer brał udział w regatach Kiler Woche w Kiloni, RumRegatta w Flensburgu, i uczestniczył w Hansa Sail w Rostoku. W 1992 zwyciężył w regatach transatlantyckich “Columbus 92” do USA, gdy po przebyciu 13.000 mil morskich zajął

I. miejsce w swojej klasie! Jacht „ARK” stacjonuje w Kołobrzegu, skąd odbywa rejsy czarterowe do portów Morza Bałtyckiego.
Wartym uwagi jest także szwedzki oldtimer „Baltic Beaty”, który został zbudowany w 1926 r. w Holandii i początkowo także służył do połowu ryb. W 1979 r. został zakupiony jako wrak przez jego obecnego właściciela Kapitana Victora Gottlowa, który przebudował go na żaglowiec turystyczny. Od 1990 r. przebudowana jednostka niejednokrotnie uczestniczyła w zlotach The Tall Ships Races. Jej niebieski kadłub z białymi imitacjami kluz armatnich zawsze wzbudza podziw swą subtelną linią, a „piracka” osobowość kapitana zachęca do odbywania morskich podróży i zdobywania żeglarskich umiejętności.

Mieszkańcy i turyści podczas Dni Morza_Sail Szczecin będą mieli okazję podziwiać także fiński żaglowiec „Joanna Saturna”. Jest to jednostka z ponad 100-letnią tradycją, zbudowana w 1903 r., a w latach 2000 – 2005 całkowicie przebudowana Jej portem macierzystym jest Uusikaupunki w Finlandii.. Po przebudowie odbyła swój pierwszy od roku 1950 rejs. Na pokładzie znajduje się w pełni wyposażona kuchnia, klimatyzacja, centralne ogrzewanie podłogowe, oraz co jest oczywiste – sauna. „Joanna Saturna” może zabrać na pokład 50 osób, posiada 14 wygodnych miejsc noclegowych.

Dni Morza Sail Szczecin 2019 to także mnóstwo atrakcji i wydarzeń towarzyszących. Na dwóch brzegach Odry rozstawią się wystawcy z kulinarnymi propozycjami, rękodzielnicy, sprzedawcy pamiątek i różnych gadżetów. Tradycyjnie Jarmark Pod Żaglami będzie usytuowany zarówno wzdłuż ulicy Jana z Kolna, na Wałach Chrobrego oraz Łasztowni. Na odwiedzających będą czekać także koncerty muzyczne zespołów folkowo-szantowych oraz artystów popowych.

Dni Morza_Sail Szczecin 2019 odbędą się na Łasztowni oraz Wałach Chrobrego, w dniach 14 – 16 czerwca. Szczegółowe informacje dotyczące wydarzenia, w tym program, plan imprezy i opisy poszczególnych atrakcji umieszczone są na stronie internetowej www.dnimorza.szczecin.eu oraz na Facebook’u Sail Szczecin.

Spis jednostek:

Amanda (Niemcy)
Antica (Polska)
Ark (Polska)
Baltic Beauty (Szwecja / Polska)
Baltic Star (Polska)
Bryza H (Polska)
Dar Szczecina (Polska)
Ernestine (Niemcy)
Fryderyk Chopin (Polska)
Generał Zaruski (Polska)
Joanna Saturna (Finlandia)
ORP OTRM (Polska)
Magnolia (Polska)
Smuga Cienia (Polska)
Paula (Niemcy)
Romantic (Niemcy)
Urtica (Polska)
Victoria (Niemcy)
Zawisza Czarny (Polska)
Zryw (Polska)
Kattenturm (Niemcy)
Juan Sebastian de Elcano (Hiszpania)
ORP TRAŁOWIEC (Polska)
Bonawentura (Polska)
Hiorten (Szwecja)
Wissemara (Niemcy)
Nord Stern (Niemcy)
Yunyi Baltiets (Rosja)

 

Powiązane artykuły