Strona główna » Żeglarze polonijni spotkają się w Kamieniu Pomorskim

Żeglarze polonijni spotkają się w Kamieniu Pomorskim

by ZOZŻ

Od 19 do 21 lipca trwać będzie II Światowy Zlot Polonii Żeglarskiej w Kamieniu Pomorskim. Organizatorem wydarzenia jest Yacht Klub Polonia Skandynawia.

 To już drugi zlot Polonusów pod egidą naszych rodaków mieszkających w Szwecji. Po raz pierwszy polonijni żeglarze spotkali się w 2014 roku. Wówczas w zlocie uczestniczyło ponad 80 osób z różnych zakątków świata. Gościom tak bardzo spodobała się Marina imienia kpt. ż.w.j. Zdzisława Michalskiego, że tym razem również wybrali właśnie to miejsce.

 

– Dlaczego właśnie w Kamieniu? – mówi Andreas Henriksson komandor YKP Skandynawia. – Między innymi dlatego, że spotkaliśmy się tam z dużym poparciem tamtejszych gospodarzy miasta i regionu. Bez nich nie udało by się zorganizować spotkania w taki sposób. Łączymy Zlot z możliwością zapoznania się z regionem. Przede wszystkim z jego walorami turystycznymi, historią i współczesnością.

 

Tym razem głównym tematem Zlotu będzie idea utworzenia Europejskiej Federacji Polonijnych Klubów Żeglarskich. W planach są także regaty Optimistów.

 

– Żeglarze lubią się spotykać w swoim gronie, to sprawa oczywista – wyjaśnia komandor szwedzkiego klubu. – Myślę ze potrzebne jest miejsce i ktoś kto takie spotkania zorganizuje. I tu właśnie potrzebne nam, żeglarzom polonijnym, struktury ogólnoeuropejskie. Stąd pomysł powołania federacji. Na razie kontakty między klubami, jeżeli takie istnieją w jakimś państwie, opierają się na prywatnych więziach. W Szwecji przeszło 10 lat temu istniała taka nieformalna grupa. Dzisiaj jesteśmy bardzo prężnym klubem z „duszą”. Wierzę, że uda się ten sukces przenieść na poziom ogólnoeuropejski. Federacja będzie elementem łączącym polonijnych żeglarzy bez względu na miejsce zamieszkania. Początki są zawsze trudne, potrzeba czasu i cierpliwości. W Kamieniu będzie przede wszystkim okazja przedyskutowania formy i sposobu istnienia, jak i powołania do życia federacji. Jest duże zainteresowanie tym tematem. Poza tym, jako organizacja, będziemy mieli większe możliwości, nawiążemy sieć formalnych kontaktów. A reszta przyjdzie sama. Jestem optymistą.

 

Organizatorzy zapraszają do Kamienia wszystkich, którzy chcą spotkać się z uczestnikami wydarzenia.

Do Kamienia przypłynie ponad 15 polonijnych jachtów. Na spotkanie zgłosiły się już załogi z Niemiec, Szwecji i Danii. Pojawią się również Polonusi z Irlandii, Anglii i USA. Dodatkowo, 15 jachtów przypłynie ze Szwecji w ramach projektu „Kierunek Polska” , od wielu lat prowadzony przez YKPS dla szwedzkich żeglarzy.

 

Program zlotu:

 

Piątek, 19 lipca

do godz. 17.00 – rejestracja uczestników w Marinie Kamień Pomorski

19.00 – uroczysty koncert organowy w Katedrze Kamieńskiej

21.00 – grill dla uczestników w Marinie Kamieńskiej

 

Sobota, 20 lipca

11.00 – uroczyste otwarcie Zlotu z udziałem marszałka województwa zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza

12.00-15.00 – zwiedzanie i prezentacja miasta z przewodnikami w dwóch grupach językowych (angielski i polski)

12.00-16.00 – dyskusje przedstawicieli klubów polonijnych na temat powołania Federacji

16.30 – konferencja prasowa i prezentacja projektu Federacji Polonijnych Klubów Żeglarskich

17.00 – bankiet w Hotelu Marina Palladium Kamień Pomorski

19.30 – koncert szantowy w wykonaniu zaproszonych artystów

21.00 – biesiada

 

Niedziela, 21 lipca

11.00 – mini regaty kl. Optimist

14.00 – uroczyste zakończenie Zlotu, wręczenie nagród, podsumowanie

 

Zgłoszenia i pytania należy kierować na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie do Andreasa Henrikssona: +46708491180

Powiązane artykuły