Strona główna » Rok Odry 2019 i Dni Odry Święto rzeki na Bulwarach

Rok Odry 2019 i Dni Odry Święto rzeki na Bulwarach

by ZOZŻ

Logo Rok Odry 2019Już od piątku 12 lipca będziemy świętować tegoroczne Szczecińskie Dni Odry, wpisane w Międzynarodowy Rok Odry 2019. Do Szczecina przypłynie XL. Rejs Przyjaźni PPTK, oraz niemieckie jednostki, które udostępnią swoje pokłady dla odwiedzających, a przy Bulwarze Piastowskim odbędą się plenerowe koncerty. Dni Odry potrwają do niedzieli 14 lipca (czytaj więcej).

Nadchodzący weekend warto spędzić na nadodrzańskich Bulwarach, by wspólnie z nami świętować tegoroczne szczecińskie Dni Odry. Już w piątek do Szczecina wpłynie kilkadziesiąt jednostek, uczestniczących w XL. Międzynarodowym Rejsie Przyjaźni PTTK, pod hasłem „Odra 2019 – rzeka, która łączy”. Wyruszyli 21 czerwca z Kanału Gliwickiego, a na trasie do Szczecina odwiedzi już blisko 30 nadodrzańskich portów i przystani, a wszystko w jubileuszowym roku obchodów 200. rocznicy podpisania Protokołu Bohumińskiego, regulującego żeglugę na Odrze, co jest głównym przesłaniem Międzynarodowego Roku Odry 2019. Przez najbliższy weekend będą cumować przy szczecińskich nabrzeżach, gdzie dodatkowo w sobotę przypłynie osiem niemieckich jednostek, które udostępnią swoje pokłady dla zwiedzających, a część z nich wypłynie też w wycieczkowe rejsy po Odrze. Darmowe bilety na rejsy będzie można odebrać od piątku do niedzieli, na Bulwarze Piastowskim. Rejsy te będą odbywały się w sobotę i niedzielę, na pokładach trzech jednostek, dla ponad 300 osób chętnych, w tym w sobotę w godz. : 13.00; 13.30; 14.00; 15.30; 16.00; 16.30, oraz w niedzielę w godz. 13.00; 13.30; 14.00.

Jakich niemieckich jednostek się spodziewamy? Będą to m.in.:
„Andreas” – Historia jego budowy sięga lat czterdziestych dwudziestego wieku. Ostatecznie do użytku został przekazanych w 1950 roku. „Andreas“ to największy w Niemczech nadal eksploatowany holownik z napędem parowym, opalany węglem. Najdłuższy zestaw holownika z barkami jaki widział Berlin – aż 10 barek – zapewnił „Andreasowi” wpis do Księgi Rekordów Guinnessa.

„Volldampf” -Wybudowany został w 1896 roku w stoczni Nüske w Szczecinie, jako „Richard“ z portem macierzystym w Oderberg, gdzie służył do 1930 roku. Od 1976 roku jednostka używana była przez mieszkańców wschodniego Berlina jako jacht motorowy. W 1986 roku „Volldampf” został sprzedany Fundacji Niemieckie Muzeum Techniki w Berlinie (ówczesne Muzeum Transportu i Techniki), i w 1992 roku został zarejestrowany jako statek turystyczny dla 25 pasażerów i dalej eksploatowany przez Muzeum.
„Barbarossa” – Wybudowany został w 1905 roku w Szczecinie, jako holownik przeznaczony do holowania barek. Do 1975 roku pływał na Odrze pomiędzy Szczecinem a Eisenhüttenstadt, po Peene, Szprewie, Haveli oraz Łabie. W 1943 roku przez szaść miesięcy obsługiwał połączenie Cosel – Wrocław. Jednostka wciąż dopuszczona jest do holowania, ale głównie służy jako statek wycieczkowy.

„Auguste” – Wybudowany został w 1863 roku w stoczni Reiherstiegswerft w Hamburgu, jako statek z napędem parowym, oraz stalowym nitowanym kadłubem i ochrzczony „Steinwärder”. W 1945 roku przemianowana na „Spree” („Szprewa”) rozpoczęła służbę w Berlinie, najpierw dla radzieckiej SOAG, następnie dla DOS (1949 r.), DSU (1953 r.) oraz DBR (1957 r.). Od 1974 roku pracowała dla Centrum Rolniczego Gross – Kreutz. Od 2009 r. pływa pod nazwą „Auguste”.

Koncerty nad Odrą – Dni Odry będą ulokowane na Bulwarze Piastowskim. To właśnie tam ustawiona zostanie także scena, na której w piątek i w sobotę będzie można wziąć udział w koncertach szantowo-folkowych. Koncerty są bezpłatne i ogólnie dostępne. Na Dniach Odry wystąpią: After Blues, Mechanicy Szanty, DAIR, CHEAP TOBACCO, LORD – SOUND OF QUEEN.

Spływy kajakowe – Aby lepiej poznać Odrę i jej rozlewiska 13 i 14 lipca zorganizowane zostaną trzy spływy kajakowe pod nazwą „Spływ po Meduzostanie – Do wodnych zakątków Mare Dambiensis”. Trasa spływów wiodła będzie dookoła wyspy Radolin – przez Przekop Parnicki, Orli Przesmyk, Kanał Krętego Węża i Świętą. Uczestnicy będą mieli okazję poznać tajemnice jeziora Dąbie, zaznajomić się z legendą „Mare Dambiensis”, a także wziąć udział w ognisku.
Organizatorami wydarzenia są Centrum Żeglarskie w Szczecinie oraz Zachodniopomorski Urząd Marszałkowski.

Serdecznie zapraszamy – Celina Wołosz rzecznik prasowy
517 423 577 Centrum Żeglarskie

Powiązane artykuły