Strona główna » Zacumuj w Szczecinie 2019 Nowe mariny i atrakcje

Zacumuj w Szczecinie 2019 Nowe mariny i atrakcje

by ZOZŻ

1 Gocław„Szczecin – przystań na żeglarskiej mapie, która z serdecznością wita wszystkich żeglarzy świata, przystań, która oferuje niesamowite widoki szlakiem South Coast Baltic; przystań, w której można zacumować w samym sercu miasta. Żeglarze przypływający do Szczecina mogą wybierać spośród kilkunastu przystani ulokowanych w różnych rejonach miasta” – tak zaczyna się zapraszający żeglarzy do Szczecina lipcowy materiał w „Żaglach”. Warto zapoznać się z całością, i przypomnę jeszcze, że w maju doszła do tego nowa przystań obok HOM-u, a w najbliższą sobotę 20 lipca 2019, o godz. 16.00, odbędzie się przecięcie wstęgi i otwarcie nowej części przystani JK LOK, połączone z obchodami 75-lecia działalności LOK. Zacumuj w Szczecinie… (WS) (czytaj więcej)

Źródło: „Żagle” – lipiec 2019 Zdjęcia: Wiesław Seidler

Szczecin – przystań na żeglarskiej mapie, która z serdecznością wita wszystkich żeglarzy świata, przystań, która oferuje niesamowite widoki szlakiem South Coast Baltic; przystań, w której można zacumować w samym sercu miasta. Żeglarze przypływający do Szczecina mogą wybierać spośród kilkunastu przystani ulokowanych w różnych rejonach miasta. Zaczynając od północy – od Mariny Gocław (ZOZŻ), położonej w pięknej i malowniczej okolicy w północnej lewobrzeżnej części Szczecina, bezpośrednio przy torze wodnym Szczecin – Świnoujście, u stóp zabytkowej Wieży Bismarcka (na zdjęciach), przez kilkanaście marin ulokowanych wzdłuż brzegu Jeziora Dąbie, m.in. Pogoń Marina, Jacht Klub AZS, Marina Yachting, Centrum Żeglarskie, Marina Camping, czy HOM.

W samym sercu Szczecina od 2015 roku funkcjonuje też North East Marina (Marina Grodzka). Nowoczesna marina położona jest w samym centrum Szczecina, na dwóch wyspach Łasztowni i Grodzkiej. Z mariny rozciąga się widok na przepiękne Wały Chrobrego. Usytuowanie w centrum miasta nie wyklucza bliskości natury, gdyż zewsząd jest otoczona obszarem „Natura 2000”. Marina oferuje 49 miejsc rezydenckich i 25 miejsc dla jachtów odwiedzających. Tylko w 2018 w North East Marinie od maja do połowy października cumowało 1350 jednostek. Były to m.in. jachty, motorówki, katamarany, ale także skutery wodne czy pływające sceny. To sprawiło, że miejsca postojowe w marinie przez cały sezon zostały wykorzystane w średnio 75 proc, z praktycznie całkowitym obłożeniem w lipcu i sierpniu. Żeglarze i wodniacy odwiedzający Szczecin pochodzili m.in. z Niemiec, Skandynawii, Estonii, Litwy, Austrii, Szwajcarii, Francji, Włoch, Belgii i Wielkiej Brytanii.

Wartą uwagi jest także marina Centrum Żeglarskiego (były Ośrodek Morski Pałacu Młodzieży), zlokalizowana w malowniczym miejscu nad Jeziorem Dąbie, największym jeziorem w województwie zachodniopomorskim i czwartym co do wielkości w Polsce. Liczne kanały i przesmyki sprawiają, że jezioro jest doskonałą bazą zarówno dla początkujących jak i doświadczonych żeglarzy. To także doskonałe miejsce do spacerów, wycieczek rowerowych i kajakowych. Marina jest także bazą szkoleniową dla dzieci (już od 7. roku życia!), młodzieży oraz dorosłych. Od momentu powstania w 2008 r. organizowane są tutaj rejsy i obozy żeglarskie, wychowywane kolejne pokolenia żeglarzy w Szczecinie. Do dyspozycji wychowanków i turystów jest blisko 50 różnego rodzaju jednostek: małych jachtów szkoleniowych, desek windsurfingowych, ponad 30 kajaków oraz jachty morskie. Dodatkowo do zaoferowania są miejsca postojowe w nowoczesnej marinie, która przez cały sezon pozostaje do dyspozycji żeglarzy.

Żeglarze odwiedzający stolicę Pomorza Zachodniego wielokrotnie zachwycali się infrastrukturą i atmosferą panującą na szczecińskich przystaniach. Dowodem tego są liczne nagrody. W 2018 roku Szczecin po raz kolejny został wyróżniony w prestiżowym konkursie PTTK „Przyjaznego Brzegu”. Do stolicy Pomorza Zachodniego trafił jeden z trzech Laurów z okazji XV-lecia Konkursu Nagrody Przyjaznego Brzegu. Cumowanie w Szczecinie otwiera także liczne morskie drogi. Miasto jest doskonałą bazą wypadową na dalsze wody mórz, zalewów i rzek. Szczecin jest miastem i portem należącym do Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego oraz częścią South Coast Baltic. W 2019 roku Szczecin rozpoczął nowy projekt „Sail Żeglarski Szczecin” zrzeszający żeglarskie inicjatywy w mieście. Kalendarz wydarzeń i aktualności znajduje się na stronie internetowej www.sail.szczecin.eu oraz na profilu Facebook https://www.facebook.com/SailSzczecin/

Źródło: „Żagle” – lipiec 2019 Zdjęcia: Wiesław Seidler

 

Powiązane artykuły