Strona główna » Kongres Morski 2019. Festyn rodzinny i rybne smakołyki

Kongres Morski 2019. Festyn rodzinny i rybne smakołyki

by MarcinMilke

2 7. Kongtes 2019To coroczne już w Szczecinie i jedno z najważniejszych wydarzeń branży morskiej w Polsce. Siódmy Międzynarodowy Kongres Morski obradował u nas w dn. 5-6 września br., w Operze na Zamku i w Hotelu Radisson, z udziałem kilkuset przedstawicieli branży, specjalistów i polityków, odpowiedzialnych za gospodarkę morską, żeglugę i transport morski, infrastrukturę i rozwój, szkolnictwo zawodowe, a także szefowie firm portowych i stoczniowych, z Polski, Europy Środkowej i Wschodniej

Inicjatywa Trójmorza, bezpieczeństwo w branży morskiej, przemysł stoczniowy, wykorzystanie nowych technologii, szkolnictwo zawodowe, to były niektóre z tematów Kongresu. Ważnym akcentem było podpisanie listu intencyjnego o współpracy pomiędzy Zarządem Morskich Portów Szczecin i Świnoujście a włoskim portem Triest – w obecności Marka Gróbarczyka, ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, który oficjalnie otworzył Kongres i wyraził też zadowolenie z tego, że tak ważne dla branży międzynarodowe wydarzenie już na stałe wpisało się w kalendarz Szczecina.

Program tegorocznego kongresu obfitował w tematy związane z wykorzystaniem nowych technologii w gospodarce morskiej. Kongres był dobrą okazją do rozmów z ekspertami zajmującymi m.in. 5G, sztuczną inteligencją, rzeczywistością wirtualną i nowoczesnymi technikami multimedialnymi wykorzystywanymi w szkoleniach załóg oraz studentów uczelni morskich. Dyskutowano o tym – m.in. o statkach bezzałogowych – na panelu prowadzonym przez praktyków i naukowców naszej Akademii Morskiej, oraz Uniwersytetu Morskiego w Gdyni (na zdjęciach).

Organizatorem Kongresu jest obecnie Fundacja Kongres Morski, która powołana została przez PŻM oraz Północną Izbę Gospodarczą. Drugim organizatorem jest Fundacja Publico Mare. Patronami honorowymi imprezy są ministerstwo gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, i Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje m.in. „Kurier Szczeciński”.
Warto dodać, że w Kongresie uczestniczyły m.in. grupy słuchaczy reaktywowanego niedawno Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu, oraz Zespołu Szkół Morskich w Świnoujścia. Zabrakło (?) natomiast przedstawicieli pozostałych średnich zawodowych szkół morskich, ze Szczecina, Kołobrzegu i Darłowa. Imprezą towarzyszącą był ponadto Festyn Rodzinny Rybactwo i Morze, który odbył się na małym dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich, w ramach działań informacyjno-promocyjnych dotyczących wdrażania Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze” na lata 2014-2020.

Więcej o kongresie w materiałach prasowych.

Tekst i zdjęcia: Wiesław Seidler

Powiązane artykuły