Strona główna » Mapa Mare Dambiensis już na Bulwarze Piastowskim

Mapa Mare Dambiensis już na Bulwarze Piastowskim

by ZOZŻ

Mare Dambiensis (2)Ma 15 m kw. i prezentuje najciekawsze zakątki Mare Dambiensis, czyli Jeziora Dąbie. Ceramiczna mozaika pojawiła się w Alei Żeglarzy i od razu skradła serca odwiedzających nabrzeże. (czytaj więcej)

Jest kolorowa, można znaleźć na niej Ziemię Umbriagi, Morze Sargassowe, Parvo Mare, Ptasią Wyspę, Meduzostan, Svante, Przylądek Czterech Szkieletów czy Przylądek Białego Słonia (PBS). W Alei Żeglarzy na dobre zagościła mapa Mare Dambiensis. Jest to ceramiczna mozaika wykonana w oparciu o szkic zamieszczony w Kronice szczecińskiego oddziału Akademickiego Związku Morskiego z roku 1949, także korespondencję z żeglarzami pionierami oraz ich relacje ustne. Mapa Mare Dambiensis powstała w roku 2011 i została stworzona we współpracy Piotra Owczarskiego oraz Katarzyny Pawlikowskiej.

Mare Dambiensis – taką łacińską nazwę nosiło w latach 1949-1956 j. Dąbie wśród szczecińskich żeglarzy. Nazwa została nadana przez studentów AZM w Szczecinie. W tym czasie Odra była uznawana za rzekę graniczną, a uprawianie żeglarstwa było ograniczone i poddawane kontroli, nawet na terenie Szczecina. Swobodne żeglowanie było dopuszczone tylko na wodach Jeziora Dąbskiego, a jego poszczególnym częściom nadano nowe, często tajemnicze nazwy.

Mozaika mapy ma łączną powierzchnię 15 m kw. Koszt wykonania to 97 500 tys. zł.

Aleja Żeglarzy oficjalnie została utworzona w 2013 roku. Opowiada o morzu, żeglarzach i Szczecinie, począwszy od X wieku do czasów współczesnych. Wśród eksponatów Alei znajdują się m.in.: szkielet łodzi Wyszaka – legendarnego szczecińskiego kupca i pirata z XII wieku; rzeźby przedstawiające kapitanów Kazimierza Haskę i Ludomira Mączkę; kota żeglarza Umbriagę; rzeźby pokazujące urządzenia nawigacyjne: astrolabium, chronometr, kompas, sekstant.

Z poważaniem, Celina Wołosz Rzecznik Prasowy ZSTW

Powiązane artykuły