Strona główna » VI Żeglarskie Mistrzostwa Polski Seniorów 60+ Mazury – 20-22 września 2019

VI Żeglarskie Mistrzostwa Polski Seniorów 60+ Mazury – 20-22 września 2019

by ZOZŻ

1 Na pełnymBędą to regaty rozgrywane na jeziorze Kisajno w Giżycku, na Mazurach, w dniach 20 – 22 września 2019. Organizuje je znany żeglarz polonijny Jurek Kołakowski, przy wsparciu Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Warto dodać, że w sierpniu br. podpisany został w Gdyni, m.in. z inicjatywy PoZŻ, list intencyjny dotyczący wspólnej organizacji polonijnych imprez żeglarskich. Szczegóły nt. obu przedsięwzięć poniżej, w liście Jurka, i w materiałach www.zeglarski.info (czytaj więcej) (WS)

Moi Kochani,
Pragnę Was powiadomić o fajnej imprezie o oficjalnej nazwie: VI Żeglarskie Mistrzostwa Polski Seniorów 60+. Będą to regaty rozgrywane na jeziorze Kisajno w Giżycku, na Mazurach w dniach 20, 21 i 22 września 2019. Ściganie odbywa się na łódkach typu Sasanka. Pierwszy dzień (piątek) jest przeznaczony na zapoznanie się z jachtem i trening na wodzie. Następne dwa dni to już wyścigi. Biegi zależnie od siły wiatru, nie trwają dłużej niż godzinę. Wszystkie szczegóły znajdziecie na stronach www.msz.org.pl – tam pod zdjęciem po lewej stronie znajdziecie logo regat. Puknijcie na nie. Obejrzyjcie też krótkie filmiki. Dodam tylko że bez problemów można przenocować na terenie ośrodka (organizatora regat) za jedyne 50 zł. za dobę. Wyżywienie w stołówce ośrodka (śniadanie, obiad, kolacja) za 60 zł. Koszt uczestnictwa wynosi 00.00 zł. Koszty pokrywa Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin…

Niestety jest tylko 20 łódek. Dlatego jak najszybciej decydujcie się. Zarezerwowałem dla nas Polonusów kilka jachtów, ale muszę do końca sierpnia wiedzieć ile tych łódek będzie. Przysyłajcie zgłoszenia do mnie, ja je przekażę organizatorom, a podpiszecie po przyjeździe. Przed dwoma laty Ela Szaruga z mężem Wirgiliuszem, Stefan Bienias, Marek Ziółkowski, Fredek Brodziński i ja braliśmy udział w tych regatach. Tak że macie kogo pytać jak było.
Aha, myśmy zajęli 16. i 18. miejsce. Liczę że teraz z Waszą pomocą Polonia wypadnie lepiej. Za pierwszych szrść miejsc są już duże, piękne puchary. Jest też puchar dla najstarszej załogi. W ubiegłym roku padł kolejny rekord. Trzech żeglarzy liczyło łącznie 254 lata ! Nieoficjalny podział jest taki: 60-70 Juniorzy Młodsi, 70-80 Juniorzy, powyżej Seniorzy…
Ja za zgodą organizatorów funduję „Puchar Kołka”, dla najmłodszej żeńskiej załogi, no bo przecież nie ma starych żeglarek (ja w swoim długim życiu nie spotkałem). Ale nie mniej niż 60 !!! Ja do 3-4 listopada jestem na Mazurach w swoim małym, skromnym domku pod adresem: Kąp 19, 11-500 Giżycko; telefonicznie pod numerem (574) 990-075. Żona Wanda jest z wnukami w New Jersey. Oczywiście dla wszystkich naszych polonijnych koleżanek żeglarek i wilków morskich z Waszą pomocą zorganizuje spotkanie, grilla itp. u siebie na wsi mazurskiej. W załączeniu kilka fotek z tych regat z 2017 roku.

Więcej grzechów nie pamiętam. Pozdrawiam i czekam na Wasze e-maile.
Jurek „Kołek” Kołakowski Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (574) 990-075.
Ważne porozumienie na rzecz żeglarstwa polonijnego
2019-08-06 Dariusz Olejniczak / www.zeglarski.info
Autor: Tadeusz Lademann / www.zeglarski.info

Przedstawiciele trzech organizacji podpisali w Gdyni list intencyjny dotyczący wspólnej organizacji polonijnych imprez żeglarskich. Sygnatariuszami dokumentu są Stowarzyszenie “Wspólnota Polska”, Polski Komitet Olimpijski oraz Pomorski Związek Żeglarski. Okazją do podpisania listu było spotkanie w siedzibie PoZŻ. Wzięli w nim udział prezes “Wspólnoty” Dariusz Bonisławski, przewodniczący Komisji ds Współpracy z Polonią PKOl Witold Rybczyński i prezes PoZŻ Bogusław Witkowski.

Dokument zakłada intensyfikację działań na rzecz rozwoju żeglarstwa polonijnego, co przełoży się promocję Polski w świecie. Trzy organizacje zaangażowane w te działania chcą wspólnie organizować imprezy żeglarskie skierowane do Polonusów ze szczególnym uwzględnieniem najmłodszego pokolenia żeglarzy polonijnych. “Strony zobowiązują się solidarnie współdziałać na rzecz dalszego rozwoju współpracy z Polonią i Polakami za granicą” – czytamy w dokumencie.

– Podpisanie listu mnie osobiście bardzo cieszy – mówi prezes PoZŻ Bogusław Witkowski. – Współpraca tych trzech organizacji pozwoli na dalszy rozwój nie tylko żeglarstwa polonijnego, ale również na bardziej ścisłą współpracę środowiska żeglarskiego w Polsce z żeglarzami polonijnymi rozsianymi po całym świecie. To z kolei przełoży się zarówno na promocję Polski za granicą, jak i lepsze, i miejmy nadzieję, częstsze kontakty naszych żeglujących rodaków z ojczyzną. Pomorski Związek Żeglarski od dawna zaangażowany jest we wsparcie Polonii. Współpraca przy organizacji tak ważnych żeglarskich imprez będzie kolejnym szczeblem tego zaangażowania.

PoZŻ wsparł Międzynarodowy Zlot Żeglarski dla uczczenia stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę, który w ubiegłym roku odbywał się we wrześniu w Gdyni. W zlocie wzięło udział ok. 80 żeglarzy. Byli to głównie Polonusi z Europy, Stanów Zjednoczonych i Australii oraz żeglarze z całej Polski. Patronat medialny nad zlotem sprawował portal Żeglarski.info. W tym roku, na przełomie lipca i sierpnia, także w Gdyni odbywały się XIX Światowe Letnie Igrzyska Polonijne. Ich uczestnicy, dzięki zaangażowaniu PoZŻ mogli skorzystać z rejsów na pokładach jachtów “Allie” z Jachtklubu Morskiego “Roda” Gdynia i “Rainbow” z sopockiej firmy Yachts and Yachting.

Powiązane artykuły