Strona główna » Na jeziorze Dąbie i w CŻ. Finał Pucharu Polski 2019 klasy 505.

Na jeziorze Dąbie i w CŻ. Finał Pucharu Polski 2019 klasy 505.

by ZOZŻ

Na jeziorze Dąbie odbyły się w dn. 28-29 września ostatnie w tym roku regaty Klasy 505, będące także finałem Pucharu Polski 2019. Organizatorem było Polskie Stowarzyszenie Klasy 505 oraz Centrum Żeglarskie w Szczecinie. Od maja br. regaty tej klasy były rozgrywane w Górkach Zachodnich, Pucku, w Ustce i w Dziwnowie. gdzie odbyły się równocześnie Mistrzostwa Polski. Ostatnią imprezą zaliczaną do pucharowej klasyfikacji generalnej były właśnie regaty rozegrane w Szczecinie

– Tegoroczna edycja Pucharu Polski składała się z sześciu żeglarskich imprez, zorganizowanych w kilku miastach zlokalizowanych na polskim wybrzeżu. Ideą, która przyświecała nam przed rozpoczęciem tego sezonu było umożliwienie zawodnikom jak najczęstszego ścigania się na akwenach morskich. W ubiegłym sezonie łącznie sklasyfikowanych zostało czterdzieści załóg. Najlepiej poradzili sobie wówczas Mateusz Jura i Bartosz Chroł z AZS SGH Warszawa, gromadząc największą liczbę punktów, a ich nazwiska tradycyjnie zostały wygrawerowane na pucharze, upamiętniając to osiągnięcie.

To już ostatnie regaty w tym sezonie, ale nie zwalniamy tempa po Mistrzostwach Polski rozegranych na początku września w Dziwnowie – powiedział Wojciech Kasprzyk, prezes Polskiego Stowarzyszenia Klasy 505. – Cieszy nas, że stale utrzymuje się wysoka frekwencja, ale co ważniejsze, że poziom uczestników rośnie z każdymi regatami. Był to bardzo udany sezon dla naszego Stowarzyszenia i powoli rozpoczynamy już przygotowania do przyszłego roku.
Rozegrane na jeziorze Dąbie ostatnie regaty zaliczane do Pucharu Polski Klasy 505 w 2019 roku zgromadziły 16 załóg z całej Polski. Zwycięską okazała się nadal załoga Mateusza Jury i Bartka Chroły – AZS SGH, tym samym broniąc zdobyty rok temu Puchar Polski. Tuż za nimi byli Karol Milewski, Jan Siekierzyoski z YK Stal Gdynia, a trzecie miejsce w regatach przypadło Dariuszowi Konopczakowi oraz Piotrowi Kosobuckiemu z klubu Dobra Marina Szczecin. Gratulacje!
Przez dwa dni regat na jeziorze panowała idealna żeglarska pogoda. Pomógł w tym wiatr o sile 15-23 węzłów, który pozwolił organizatorom sprawnie rozegrać sześć zaplanowanych wyścigów. Uczestnicy biorący udział w regatach byli bardzo zadowoleni z warunków, które zastali na regatach. Płaska woda i silny wiatr pozwoliły na osiąganie znacznych prędkości, jak na dwuosobowe łódki (…) Regaty na Jeziorze Dąbie zwieńczyły tegoroczny cykl Pucharu Polski Klasy 505. W tym roku przechodni puchar pozostał w rękach ubiegłorocznych triumfatorów -Mateusza Jury i Bartka Chroła. Dla tej załogi jest to już 3 zwycięstwo Pucharu Polski w karierze. Drugie miejsce w tym roku, tak samo jak w poprzednim przypadło załodze KŻ Horn Kraków, a trzecie załoga YK Stal Gdynia (…) Dla niektórych załóg było to ostatnie pływanie w tym roku, inne spróbują jeszcze swoich sił na koniec października w Niemczech, gdzie będą walczyć o zwycięstwo w Międzynarodowych Mistrzostwach Berlina, a także w lokalnych regatach, jak Błękitna Wstęga Zatoki Gdańskiej. Serdecznie zapraszamy do śledzenia mediów społecznościowych Stowarzyszenia Klasy 505 w Polsce oraz strony int505.pl gdzie niebawem pojawi się pełne podsumowanie sezonu 2019, a także plany i zapowiedzi na Puchar Polski 2020…

Źródło: materiały prasowe klasy 505 portal gospodarkamorska.pl

Powiązane artykuły