Strona główna » „Dar Szczecina” wygrywa w TTSR’2019. Przeżyjmy to jeszcze raz – na sesji w Pałacu Młodzieży

„Dar Szczecina” wygrywa w TTSR’2019. Przeżyjmy to jeszcze raz – na sesji w Pałacu Młodzieży

by ZOZŻ

Nasz „Dar Szczecina”, flagowy jacht Miasta Szczecin, i Ambasador Szczecina, od 2004 roku uczestniczy ponownie w ogólnoświatowych regatach i zlotach żaglowców i jachtów, znanych pod nazwą The Tall Ships Races, najczęściej z kapitanem Jurkiem Szwochem. Także w roku 2019, tym razem pod dowództwem kapitana Wojciecha Maleiki, wraz z młodzieżowymi załogami, uczestniczył i zwyciężył w tych prestiżowych regatach, odbywających się w 2019 r. na Morzu Północnym i na wodach Skagerraku, z zawinięciami do portów duńskich i norweskich. Ten zwycięski rejs „Daru Szczecina” – z pewnością jeden z najważniejszych rejsów roku 2019 ZOZŻ, i inne „tolszipowe”, będą teraz tematem kolejnej sesji „Nasze rejsy”, już 12 grudnia, w Pałacu Młodzieży, w ramach Szczecińskiego Programu Edukacji Wodnej Żeglarskiej (WS)

Organizatorem rejsu było Centrum Żeglarskie i Pałac Młodzieży, a cała wyprawa składała się z czterech etapów: rejsu doprowadzającego, I. i II. etapu regat, i rejsu powrotnego. Odpowiednio do tego łącznie uczestniczyły w rejsie cztery młodzieżowe załogi, w tym na trasie regat były to dwie zwycięskie podmiany oficjalnej „tolszipowej” młodzieżowej reprezentacji Szczecina, a w rejsie „doprowadzający”, ze Szczecina do Aalborga i potem w rejsie powrotnym, z Aarhus do Szczecina, były dwie grupy laureatów Szczecińskiego Programu Edukacji Wodnej i Żeglarskiej.

Tegoroczne „tolszipy” rozpoczęły się 3 lipca w duńskim Aalborgu, potem pierwszy etap zakończył się w Fredrikstad, skąd załogi przepłynęły w rejsie towarzyskim do Bergen. Drugi etap regat odbył się na trasie Bergen – Aarhus, z finałem 4 sierpnia. Dużym naszym sukcesem było już zwycięstwo w połączonej klasie C/D (współczesne jachty żeglujące bez lub ze spinakerem, 14 jachtów), a jeszcze większym zwycięstwo w całych regatach, bez podziału na klasy (over all), w konkurencji z międzynarodową światową flotyllą 60 jachtów i żaglowców biorących udział w tej edycji regat. Warto także dodać, że znaczna część II. etapu regat odbywała się przy dość silnych przeciwnych wiatrach, zawsze groźnego Morza Północnego i Skagerraku (przy 6-7 st. Beauforta).

Cała nasza wyprawa rozpoczęła się 24 czerwca w Szczecinie i trwała do 11 sierpnia 2019 , i zakończyła się także w Szczecinie. Rejs trwał łącznie 49 dni, w tym czasie przepłynięto 2.257 Mm.. Kadrę oficerską na etapach regatowych, oprócz mnie, stanowili Maksymilian Bojek oraz Natalia Ptasińska. Załogi młodzieżowe w czterech etapach liczyły 36 młodych adeptów żeglarstwa. Podczas rejsu odwiedziliśmy cztery kraje: Niemcy (Sassnitz), Szwecję (Helsinborg), Danię (Kopenhaga, Helsingor, Grenaa, Aalborg, Skagen, Hanstholm, Vaestro, Arhus), oraz Norwegię (Fredrikstad, Leirvik, Strusshamn, Bergen, Kleppholmen).

Sukcesy Daru Szczecina w tych regatach zostały zauważone przez media, w tym m.in.:

• Magazyn „Żagle”: https://zagle.se.pl/zeglarstwo/szczecin-po-raz-kolejny-najlepszy-w-ttsr-2019-aa-riv3-8gFL-9cEr.html
• Gazeta Wyborcza: https://szczecin.wyborcza.pl/szczecin/7,34939,25051428,zwyciestwo-szczecinian-na-the-tall-ships-races-2019-juz-oficjalnie.html
• TVP Szczecin – https://szczecin.tvp.pl/43759859/szczecin-po-raz-kolejny-najlepszy-szczecinskie-jednostki-najszybsze-na-the-tall-ships-races

Relacja: kapitan Wojtek „Bolo” Maleika
Zdjęcia: Wojtek Maleika i załoga

Powiązane artykuły