Strona główna » Pierwsze dla Centrum Żeglarskiego. Jachty Hansa 303 szansą dla żeglarzy z niepełnosprawnością

Pierwsze dla Centrum Żeglarskiego. Jachty Hansa 303 szansą dla żeglarzy z niepełnosprawnością

by ZOZŻ

jachty 4Trzy nowe jachty posłużą w najbliższym sezonie młodym żeglarzom, zmagającym się z niepełnosprawnością, do aktywnego treningu i nauki żeglarstwa. Sprzęt, który trafił do Centrum Żeglarskiego, otworzy przed nimi nowe horyzonty i da szansę na aktywne uprawianie sportu. To pierwszy tego typu projekt w województwie zachodniopomorskim, a zakup jachtów jest pierwszym krokiem ku jego realizacji, Jachty Hansa 303 zostały właśnie zaprezentowane w środę 11 grudnia 2019 w Centrum Żeglarskim.

– “Na tych jachtach może żeglować jedna lub dwie osoby, a ich konstrukcja i obsługa jest tak pomyślana, że posiadają ciężki miecz i są dzięki temu niewywracalne. Załoga, obsługując jacht, nie zmienia siedzącej pozycji, a ster oraz wszystkie szoty i fały są w zasięgu rąk. Warto wspomnieć, że właśnie na takich jachtach odbywają się Mistrzostwa Świata i Europy dla osób z niepełnosprawnością” – mówił podczas konferencji Artur Burdziej, koordynator sportu w Centrum Żeglarskim.

Jachtami można żeglować zarówno w pojedynkę jak też – kiedy niepełnosprawność na to nie pozwala – z partnerem bardziej pełnosprawnym. Jacht sterowany jest za pomocą joysticka, bom jest wysoko ustawiony, przez co wyklucza zagrożenie uderzeniem.

– “To będzie nowa forma rekonwalescencji intelektualnej i ruchowej dla osób z niepełnosprawnością, do tej pory niedostępna w zamkniętych salach ćwiczeń. Zamieniamy wózek na łódkę, przed którą nie ma żadnych barier architektonicznych. Poszerzamy swoje horyzonty, które nie tylko opierają się na tym, że idziemy do szkoły, do domu i do szpitala, ale mamy możliwość uczestniczyć w regatach żeglarskich we wszystkich portach świata” – mówił podczas konferencji neurochirurg dr n. med. Marek Lickendorf, opiekun nowo powstającej w CŻ sekcji dla osób z niepełnosprawnością.
Projekt realizowany jest przez Centrum Żeglarskie i Fundację Anioły Lubią Żywioły. Idea projektu zrodziła się na Oddziale Klinicznym Neurochirurgii Dziecięcej Szpitala „Zdroje” i została zainicjowana przez dzieci tam hospitalizowane, ich rodziców i lekarzy. Będą oni razem z nami współtworzyć w przyszłym sezonie żeglarskim tę wyjątkową reprezentację. Zapraszamy jednocześnie do współpracy także inne fundacje i instytucje, które na co dzień pracują z osobami niepełnosprawnymi. Dwie łodzie mogliśmy zakupić dzięki decyzjom władz miasta, trzecia jest własnością Fundacji Anioły Lubią Żywioły. Nabór do sekcji rozpoczniemy już w najbliższym sezonie żeglarskim.

Z poważaniem, Małgorzata Miszczuk rzecznik prasowy ŻSTW (517) 423-577

 

Powiązane artykuły