Strona główna » Morze i żagle w Studio S1 JachtFilm 2020 w Radio Szczecin

Morze i żagle w Studio S1 JachtFilm 2020 w Radio Szczecin

by Marcin Raubo

Festiwal Filmów Żeglarskich w Szczecinie  – 22 lutego 2020 r.
Sala Koncertowa S-1 Radio Szczecin

Już niedługo  kolejna szczecińska edycja festiwalu Jachtfilm. Celem festiwalu jest prezentacja najlepszych filmów o tematyce marynistycznej. Motywem przewodnim wydarzenia jest żeglarstwo i jego różnorodność. Pokazujemy prawdziwych bohaterów i zdarzenia,  które faktycznie miały miejsce. Emocje, które towarzyszą bohaterom są uniwersalne. Filmy o spełnianiu marzeń,  pokonywaniu codziennych przeszkód i słabości, dojrzewaniu, woli walki i przetrwania. Wszystko z wodą i żaglami w tle.

W programie najnowszej edycji festiwalu znajdzie się 6 najciekawszych filmów z całego świata.

JachtFilm w  Szczecinie rozpocznie pokaz pięknego filmu pt. „Pod gwiazdami Północy”. Jest  to historia francuskiej rodziny, która swój rodziny azyl odnalazła na wmarzniętym w lód jachcie u wybrzeży Spitsbergenu.

Filmem, na który chcemy  szczególnie zwrócić uwagę jest australijski obraz „Zagubieni”.  Opowiada o australijskim żeglarzu Jesse Martin i jego przyjaciołach. Jesse  jest najmłodszym nastolatkiem  w historii ( 18 lat ) który opłynął samotnie świat non stop jachtem żaglowym. Będąc u szczytu sławy postanowił zrealizować kolejny wielki projekt żeglarski, który niestety skończył wielką karierę młodego żeglarza i celebryty. „Zagubieni”  to film o  bolesnym dojrzewaniu i wchodzeniu w trudny i jakże inny od własnych marzeń świat ludzi dorosłych.

Wielką atrakcją będzie pokaz znanego już z polskich kin filmu pt. „Maiden”.  Niewiarygodna historia młodej dziewczyny  Tracy Edwars, która postanawia wystartować z całkowicie żeńską załogą w wokółziemskich regatach dookoła świata w 1998 rok. Film o wielkiej ambicji, determinacji i pokonywaniu społecznych barier przez grupę młodych dziewcząt. Inspirujący, który zostawia mocny ślad w głowach widzów.

Pokażemy też opowiadającą o przemijaniu ery klasycznych żaglowców piękną animację zrealizowaną przez Google pt. „Wiek żagli”. Po raz pierwszy w historii festiwalu odbędą się jednocześnie pokazy dwóch nowych polskich filmów.

Pierwszy z nich to „Kapitan”, poświęcony osobie Krzysztofa Baranowskiego. Jest to obserwacyjny dokument zrealizowany przez gdyńskiego reżysera Kryspina Plutę. Autor przez prawie trzy lata towarzyszył kapitanowi Baranowskiemu w jego codziennych życiowych sprawach. Film pokazuje zmagania kapitana z ostatnim wielkim projektem żeglarskim, jaki chce zrealizować. Opowiada także, jak żeglarskie cele stają się mniej ważne w obliczu wyzwań rodzinnego życia.

Druga film to „Normalni kolesie” o grupie zapaleńców, którzy postanawiają zbudować niewielki drewniany jacht  by na nim uczestniczyć w regatach „Setką przez Atlantyk”. Świetnie zrealizowany film pokazujący historię „normalnych ludzi” mających wielkie marzenia, za które czasem wypada zapłacić bardzo wysoką cenę…

Festiwal JachtFilm jest jedyną imprezą w Polsce o tej tematyce, oraz jedną z nielicznych na świecie. Jest  unikalną okazją do zobaczenia większości z prezentowanych filmów. Wszystkie filmy zagraniczne pokazywane są w wersji z polskimi napisami.

Organizatorem festiwalu jest JachtFilm. Sponsorami tegorocznej edycji jest Marina Developer, Off Marina oraz armator żaglowca Fryderyk Chopin – firma 3 Oceans. Partnerami wydarzenia  są: Centrum Żeglarskie, Yacht Klub Polski Szczecin i Wydawnictwo Nautica. Patronem medialnym jest Radio Szczecin, oraz Magazyn Wiatr.

Program:

Sobota, 22 lutego, godzina 11.00-20.40
„Pod gwiazdami Północy” / Francja / 2008 / 52 minuty
„Zagubieni” / Australia / 2009 / 56 minut
„Kapitan” / Polska / 2019 / 50 minut
„Wiek żagli” / USA / 2018 / 13 minut
„Maiden” / Wielka Brytania / 2018 / 97 minut
„Normalni kolesie” / Polska / 2019 / 55 minut

Szczegółowy program i lista filmów dostępna jest na stronie http://jachtfilm.pl/2019-2020/szczecin-2020/program/

Wstęp na wszystkie projekcje jest wolny za okazaniem bezpłatnych zaproszeń.
Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość zmiany programu.

Andrzej Minkiewicz
Tel 603 918 469
andrzej.minkiewicz@jachtfilm.pl

Powiązane artykuły