Strona główna » Ahoj Żeglarze!

Ahoj Żeglarze!

by Marcin Raubo

Dziś mija równo miesiąc od Sejmiku Wyborczego ZOZŻ na którym reprezentanci naszego środowiska, przedstawiciele zachodniopomorskich klubów żeglarskich wybrały nowe władze Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego. Finalnie wybrano skład, który przyszedł na Sejmik z konkretnym pomysłem i wizją na to jak powinien funkcjonować Okręg w naszym środowisku w najbliższych latach. Miałem przyjemność stać na czele tej grupy, brać czynny udział w pracach programowych oraz drodze do powstania programu, który finalnie zaprezentowaliśmy. Dzięki temu miałem okazję poznać wielu z Was bliżej, usłyszeć o Waszej działalności w klubach, problemach z którymi się borykacie, jak również o sukcesach sportowych i żeglarskich przygodach, które towarzyszą wam każdego sezonu. Wyłania się z tego obraz zachodniopomorskiego żeglarstwa, niesamowicie różnorodnego, szerokiego w swym zakresie, wszechstronnego, z ogromną historią i tradycją opartą o wiele pokoleń wspaniałych żeglarzy i działaczy. Nie dziwi więc fakt, że jako środowisko mamy aspiracje być wiodącym regionem żeglarskim w kraju, aspiracje jak najbardziej uzasadnione…

Dziękuje przy tej okazji za mandat zaufania jaki ja i mój zespół otrzymaliśmy miesiąc temu. Obiecujemy nie zawieść tego zaufania, a praca na rzecz żeglarstwa i misja, która nas tu przywiodła to zaszczyt, realizacja tego programu i ciężka praca z nią związana będzie czystą przyjemnością.

Kadencję i sezon rozpoczynamy w nietypowych warunkach. Pandemia wirusa COVID-19 która ogarnęła świat jest globalnym wydarzeniem bez precedensu. Do naszego życia wdarł się wszechogarniający lęk. O nasze zdrowie, o bezpieczeństwo naszych bliskich, o kondycję naszej gospodarki, przyszłość naszych firm czy nasze miejsca pracy. Ta sytuacja jeszcze chwilę potrwa, bez wątpienia przed nami wszystkimi jest okres niepewności i strachu o przyszłość. W tej sytuacji pozostaje nam zachować ostrożność, zadbać o siebie, swoich bliskich i przeczekać ten trudny czas. Miejmy nadzieję, że prędzej niż później wrócimy do szkół, miejsc pracy i naszych marin by znów spotkać się na zachodniopomorskich wodach. Jak mawiał Ludek Mączka: Dla każdego żeglarza najtrudniejsze do pokonania są zawsze rafy lądowe. Później jest już tylko morze…

W takich warunkach trudno jest myśleć o żeglarstwie, zapewniam Was jednak, że przez ostatni miesiąc nowe władze ZOZŻ nie próżnowały. Powołaliśmy do życia 4 komisje tematyczne, biuro organizacyjne, biuro medialne i 3 rady. Nowa, trochę inna niż zwykle struktura ma pomóc sprostać zadaniom, które sobie postawiliśmy. Zapoznajemy się z dokumentacją związku i problemami z którymi się boryka, mamy już względnie rozpoznaną sytuację finansową i prawną. Naprawdę dużo pracy przed nami. Naszym priorytetem od początku była niezakłócona ciągłość funkcjonowania Związku, swoją pracę na rzecz okręgu kontynuuje jako Kierownik Biura Marzena Siluk, gdy nas ponownie odwiedzicie przywita Was więc znajoma twarz.

W marcu wsparliśmy Żeglugę Szczecińską w koordynacji Międzynarodowych Nagród Żeglarskich Szczecina, drobna cegiełka z naszej strony na tyle na ile pozwoliły okoliczności, dziękujemy ekipie z ŻS za organizację, dobra robota! Jesteśmy do dyspozycji w przyszłych latach i deklarujemy pełne zaangażowanie na jak najwcześniejszym etapie przyszłorocznej edycji. Gratulacje również dla wszystkich Laureatów tegorocznej edycji.

Zgodnie z zapowiedziami uruchomiliśmy kanały informacyjne Związku w mediach społecznościowych i rozpoczęliśmy budowę nowego portalu informacyjnego dla Zachodniopomorskiego Żeglarstwa. Efekty tej pracy mam nadzieję, że zobaczycie już w kwietniu, robimy wszystko by serwis ruszył jeszcze przed sezonem. Przeprowadziliśmy również ekspresową cyfryzację naszej organizacji, tym samym umożliwiając pracę zdalna członkom naszych struktur, jak by nie patrzeć konieczną w obecnym czasie.

Rozpoczęliśmy również pracę w radzie Fundacji Portu Jachtowego Trzebież. Mamy trzyosobową reprezentację w tym organie i czyste konto w relacji z przedstawicielami PZŻ, naszym celem jest wzmocnienie zarządu Portu Jachtowego Trzebież o osobę z szerokimi znajomościami w środowisku i znajomością lokalnej żeglarskiej specyfiki i jasnym pomysłem na to czym Trzebież ma być. Nasze pomysły, wiedza i doświadczenie są do dyspozycji PZŻ i zrobimy wszystko by już niedługo móc wspólnie osiągnąć sukces na tym polu. W tym miejscu pragnę również podziękować Markowi Stawiszyńskiemu, prezesowi Fundacji oraz członkom zarządu PZŻ za wkład i ciężką pracę jaką wykonali w ostatnich latach by podnieść port w Trzebieży z ruiny. Miejmy nadzieję, że obraz nędzy i rozpaczy, który towarzyszył temu legendarnemu miejscu przez wiele lat uda nam się czym prędzej wymazać z pamięci. Więcej konkretnych informacji w tym zakresie przedstawimy już wkrótce.

Zaistniała sytuacja nie pozwala nam dokładnie określić, kiedy rozpoczniemy sezon nawigacyjny, pozostaje nam wszystkim czekać na rozwój sytuacji i mieć nadzieję, że ofiarą ograniczeń padnie jak najmniej z zaplanowanych na sezon wydarzeń, niestety nikt z nas nie ma żadnego wpływu na zaistniałą sytuację, apelujemy o rozsądek i cierpliwość. Prędzej czy później to szaleństwo się skończy, sezon nie ucieknie i spotkamy się na podniesieniu bandery. Oczekujcie informacji na naszej stronie internetowej, profilu na Facebooku i Newsletterze, będziemy starali się być w przysłowiowym kontakcie.

Wykorzystajmy wszyscy ten nadchodzący czas na uporządkowanie zaległych spraw, nadrobienie zaległości w czytaniu i czasu dla rodziny 😉 My jako Zarząd, pozostajemy do waszej dyspozycji, ZOZŻ jest waszą reprezentacją i nie krępujcie się z tej reprezentacji skorzystać.

Z żeglarskimi pozdrowieniami

Marcin Raubo

Prezes ZOZŻ

Powiązane artykuły

0 Comments

No Comment.