Strona główna » KOMUNIKAT OSTRZEŻENIE w związku z “Modernizacją toru wodnego Świnoujście – Szczecin”

KOMUNIKAT OSTRZEŻENIE w związku z “Modernizacją toru wodnego Świnoujście – Szczecin”

by ZOZŻ

Na Zalewie Szczecińskim ruszyły prace pogłębiarskie, w ramach inwestycji ”Modernizacja toru wodnego Świnoujście – Szczecin do głębokości 12,5 m”. Rozpoczęła je pierwsza, z trzech mających docelowo pracować na torze, pogłębiarka – CSD Amazone.

W miniony weekend na Zalewie Szczecińskim doszło do niebezpiecznego zdarzenia w okolicach prac związanych z pogłębianiem toru wodnego Szczecin – Świnoujście.

W sobotę rano turystyczny jacht żaglowy poinformował służby, że utknął na mieliźnie około 3-4 km na północ od pogłębiarki konsorcjum DIVO. Służby ratownicze rozpoczęły poszukiwania na północ od pogłębiarki w okolicach toru. Jednak bezskutecznie. W obawie i zagrożeniu, że jednostka zatonęła, został wysłany helikopter, z którego pomocą udało się znaleźć jacht i SAR skutecznie podjął parę żeglarzy z pokładu. Okazało się, że nie mogli jachtu znaleźć gdyż utknął na mieliźnie w okolicach wyspy, którą refuluje konsorcjum DIVO (czyli zdecydowanie na wschód od toru).

Opuszczona jednostka sama się ‘uwolniła’ (było bardzo wietrzenie) i zaczęła dryfować w stronę sprzętu wykonawcy robót. W związku z czym DIVO podjęło i zabezpieczyło sprzęt, bezpiecznie odholowując jacht do portu w Trzebieży.

Szczęśliwie cała sytuacja skończyła się bez strat w sprzęcie, zdrowiu i życiu.

Z powyższego nie ma co robić sensacji, takie sytuacje się zdarzają i będą się zdarzać. Jest to przykład ku przestrodze. Safety first!

Apelujemy do wszystkich żeglarzy by zapoznali się z komunikatami Urzędu Morskiego dotyczącymi inwestycji pogłębiania toru Szczecin Świnoujście. W najbliższych latach będziemy mieli doczynienia z kilkudziesięciokilometrowym „placem budowy” co będzie się wiązało z obecnością ciężkiego sprzętu, nurków i zmieniającym się krajobrazem. Śledźcie komunikaty, uważajcie na siebie i przede wszystkim nie pływajcie na pamięć. Poniżej linki do materiałów Urzędu Morskiego. W galerii artykułu załączamy również mapę z oznaczonym terenem na którym toczą się roboty.

https://www.ums.gov.pl/bezpieczenstwo-morskie/dane-teleadresowe.html

Powiązane artykuły

0 Comments

No Comment.