Strona główna » STS Pogoria – pierwszy żaglowiec zbudowany w Polsce. Załogi także szczecińskie.

STS Pogoria – pierwszy żaglowiec zbudowany w Polsce. Załogi także szczecińskie.

by Wiesław Seidler

„Pogoria. Legenda żaglowca”  – to nowa książka poświęcona jednemu z najsłynniejszych polskich żaglowców – pierwszemu zaprojektowanemu i zbudowanemu całkowicie w Polsce, w serii słynnych „choreniówek”.  Wodowanie ksiązki odbyło się 27 czerwca 2020 r. w Gdyni, porcie macierzystym żaglowca. Wśród kapitanów, kadry i załogantów żaglowca było i jest sporo żeglarzy szczecińskich i zachodniopomorskich, a m.in. w 2010 r. „Pogoria” uczestniczyła w słynnych „tolszipach” z oficjalną młodzieżową reprezentacją Szczecina na pokładzie.

STS „Pogoria”, pierwszy żaglowiec zaprojektowany i zbudowany w Polsce, ma wyjątkowo burzliwą historię. Powstała w 1980 roku na zamówienie Telewizji Polskiej dla Bractwa Żelaznej Szekli, ale po kilku miesiącach przejął ją Polski Związek Żeglarski, a Krzysztof Baranowski na jej pokładzie realizował Szkołę pod Żaglami. W połowie lat 90. ubiegłego wieku doszło do kolejnych zmian – współwłaścicielem i armatorem jednostki zostało stowarzyszenie Sail Training Association Poland.

Dzieje niezwykłego żaglowca poznać można dzięki książce „Pogoria. Legenda żaglowca” Krzysztofa Romańskiego, trójmiejskiego dziennikarza i pasjonata żaglowców. W publikacji autor oddał głos szesnastu świadkom historii żaglowca. Znalazły się w niej wywiady m.in. z projektantem „Pogorii” Zygmuntem Choreniem, twórcą programu telewizyjnego „Latający Holender” Bohdanem Sienkiewiczem, kapitanami – Krzysztofem Baranowskim, Januszem Zbierajewskim i Wojciechem Jacobsonem – oraz dyrektorem STAP Markiem Klebanem. Ich opowieści uzupełniają archiwalne zdjęcia z rejsów „Pogorii”. Dzięki temu czytelnik może się dowiedzieć więcej np. o kulisach powstania żaglowca, nieoczekiwanym rejsie na Antarktydę, i o trudach pływania w Szkole pod Żaglami.

Uroczyste wodowanie książki odbyło się w sobotę 27 czerwca br. w Marinie Yacht Park w Gdyni, w miejscu cumowania „Pogorii”. Organizatorem wydarzenia – w ramach obchodów Święta Morza w Gdyni – był Pomorski Związek Żeglarski, a partnerami Komisja Żeglarstwa Morskiego PZŻ, oraz wydawnictwo Nautica…

Źródło: PZŻ www.pya.org.pl 23.06.2020

PS: STS „Pogoria” wielokrotnie bywała też w Szczecinie, uczestnicząc np. w słynnych szczecińskich finałach międzynarodowych regat TTSR, a wśród kapitanów, kadry i załogantów żaglowca było i jest sporo żeglarzy szczecińskich i zachodniopomorskich, m.in. Wojtek Jacobson, Adam Busz, czy Artur „Arturo” Wassilewski. Tak np. w 2010 roku, kiedy  Szczecin został głównym sponsorem „tolszipów”,  oficjalną reprezentację miasta i Pomorza Zachodniego stanowiły załogi dwóch jachtów miejskich – „Daru Szczecina” i „Zrywa”, i właśnie wyczarterowanego dodatkowo żaglowca „Pogoria”, z kapitanem Adamem Buszem. Było to razem ponad 110 młodych żeglarzy, którzy na trudnej, sztormowej trasie regat, na Morzu Północnym,  świetnie się spisali  –  po raz kolejny załoga „Daru Szczecina”, z kapitanem Jurkiem Szwochem,  wygrała w klasie C oba etapy i w klasyfikacji końcowej, a cała reprezentacja była najlepsza w paradach ulicznych (jak na zdjęciach)!
Przypomnę, że w regatach The Tall Ships’ Races STS „Pogoria” bierze udział od 2005 roku, a w 2016 roku została wyróżniona  nagrodą Friendship Trophy  –  najbardziej prestiżową nagrodą regat wielkich żaglowców. Żeglarski laur w formie srebrnej patery od 2003 roku przyznawany jest przez Sail Training International załodze jachtu lub żaglowca, która została uznana, przez kapitanów oraz załogi pozostałych jednostek, za najbardziej przyczyniającą się do szerzenia międzynarodowej przyjaźni i porozumienia podczas całych regat. Armatorem „Pogorii” jest Sail Training Association Poland – stowarzyszenie zajmujące się morskim szkoleniem młodzieży. Szerokiej wody i dalszych sukcesów dla „Pogorii”…

Tekst i zdjęcia: Wiesław Seidler

Powiązane artykuły

0 Comments

No Comment.