Strona główna » Pierwszy sezon Regatowej Reprezentacji Szczecina na piątkę z plusem!

Pierwszy sezon Regatowej Reprezentacji Szczecina na piątkę z plusem!

by Marcin Raubo

Doskonalenie swoich żeglarskich umiejętności, poprawianie wyników, sportowy rozwój zawodników i co najważniejsze ogrom satysfakcji z wykonanej pracy – tak można podsumować pierwszy sezon Regatowej Reprezentacji Szczecina.

Przypomnijmy, Regatowa Reprezentacja Szczecina to projekt, który zakłada utworzenie silnej i mocnej kadry żeglarskiej Szczecina, która z jednej strony będzie pielęgnować tradycje naszego miasta i krzewić sporty wodne wśród najmłodszych, a z drugiej rozsławi Szczecin na arenie ogólnopolskiej
i międzynarodowej. W październiku 2019 roku został przeprowadzony pierwszy nabór do RRS-u,
w wyniku którego wybrano dziesięcioro zawodników klasy Optimist gr. B. Szkoleniowcem młodych żeglarzy został trener Michał Zera.

Mijający sezon nie był łatwy i to nie tylko ze względu na panującą pandemię. Przez rok młodzi żeglarze wykonali niesamowicie dużo pracy. Dziesiątki godzin treningów na wodzie i na lądzie, liczne wyjazdy
i udział w regatach sprawiły, że członkowie Regatowej Reprezentacji Szczecina wyrośli na mocnych zawodników. Szkolenie rozpoczęło się już jesienią. W listopadzie młodzi żeglarze wyjechali na pierwsze zgrupowanie do hiszpańskiej Torrevieji, gdzie trener mógł ocenić poziom wytrenowania grupy. Przez całą zimę odbywały się zajęcia ogólnorozwojowe, wykłady z teorii, zajęcia na basenie. Gdy żeglarski kalendarz wskazywał, że zwodnicy wrócą na wodę, pandemia covid-19 nieco pokrzyżowała plany. Zawodnicy wrócili na wodę z kilkutygodniowym opóźnieniem, a to oznaczało jedno – nadrobienie zaległości i jeszcze więcej pracy do wykonania. I tak też było podczas zgrupowań m.in. w Czaplinku czy stacjonarnych w Centrum Żeglarskim. Zawodnicy solidnie trenowali zarówno na wodzie, jak i na lądzie. Chwilę po powrocie na wodę rozpoczęły się wyjazdy na regaty. Zawodnicy startowali w zawodach
z kalendarza Polskiego Stowarzyszenia Klasy Optimist zarówno z ramienia RRS-u, jak i w barwach klubowych.

Przez cały sezon szkolenia w ramach RRS, młodzi żeglarze wykonali niesamowitą pracę, co zaowocowało dużym progresem umiejętności regatowych. Odzwierciedleniem pracy w tym sezonie były wyniki, jakie zawodnicy osiągnęli podczas najważniejszej imprezy sezonu, czyli mistrzostw PSKO grupy B w Giżycku. Na 320 startujących w pierwszej 30 uplasowało się pięcioro naszych zawodników, w tym dwoje w pierwszej 10!

Strzałem w dziesiątkę okazało się otworzenie grupy w klasie Laser. W szczecińskich zawodnikach tej klasy drzemie ogromny potencjał. Ich osiągnięcia tylko upewniły nas, że Regatowa Reprezentacja Szczecina nie może funkcjonować bez „laserów”. Wiosną wraz z trenerami klubowymi postanowiliśmy rozszerzać szkolenie w ramach RRS-u o klasę Laser. Po przeprowadzonym naborze zyskaliśmy 6 zawodników. Szkoleniowcem został doświadczony i utytułowany trener, Robert Siluk. Solidne treningi i bieżące korygowanie błędów podczas zajęć na wodzie umacniały naszych kadrowiczów. Zawodnicy pod okiem trenera zajmowali czołowe miejsca podczas regat, w tym kilkukrotnie stawali na podium włącznie z najważniejszymi imprezami – Mistrzostwa Polski.

Co dalej?

Regatowa Reprezentacja Szczecina pokazała, jak ważna jest współpraca międzyklubowa oraz ile potencjału drzemie w szczecińskich zawodnikach i trenerach. Nie chcąc tego zmarnować kontynuujemy program RRS-u i uzupełniamy szkolenia o kolejne klasy. Na rok 2020/21 planowane jest utworzenie kadry RRS w klasach Optimist gr. A, Laser 4.7, Radial i Standard.

Nabór zawodników do Regatowej Reprezentacji Szczecina na kolejny sezon ruszy w październiku.

Tekst: Celina Wołosz, Centrum Żeglarskie

Powiązane artykuły

0 Comments

No Comment.