Strona główna » Jest skład żeglarskiej Kadry Narodowej na rok 2021

Jest skład żeglarskiej Kadry Narodowej na rok 2021

by ZOZŻ

Sposób powoływania Kadry Narodowej w żeglarstwie na nadchodzący sezon różni się nieco od lat ubiegłych. Przez pandemię koronawirusa, zwłaszcza w konkurencjach juniorskich nie odbyła się część regat mistrzowskich. Wyniki uzyskiwane w regatach tej rangi stanowią główną podstawę do powołania do Kadry. Komisja Sportu PZŻ zdecydowała więc o wzięciu pod uwagę także rezultatów z sezonu 2019.

– Przede wszystkim gratuluję wszystkim zawodnikom nominowanym do Kadry Narodowej Polskiego Związku Żeglarskiego. Wciąż pamiętam, jak ważne dla mnie jako zawodnika było to, czy znajdę się w kadrze, i jakiego wymagało wysiłku, żeby do niej trafić. Zawsze oznaczało to nobilitację oraz dobrze pojmowaną dumę z takiej przynależności i mam nadzieję, że podobnie czują się nasi nowo powołani Kadrowicze.W tym roku przy nominacjach do Kadry braliśmy pod uwagę także wyniki w sezonu 2019 w przypadku tych zawodników, którzy w 2020 roku nie mogli wziąć udziału z różnych względów w imprezach mistrzowskich. Głównie dotyczyło to juniorów, bo u nich bardzo dużo regat zostało odwołanych ze względu na pandemię. Zależało nam na tym, aby nikt nie został przez to pokrzywdzony i żeby do Kadry trafili wszyscy, którzy wypadli dobrze także rok wcześniej – powiedział dwukrotny olimpijczyk, dyrektor sportowy PZŻ, Dominik Życki.

Kadra na przyszły sezon poszerzyła się względem tegorocznej. Szczególnie dużo miejsca w procesie powoływania Kadry, Komisja Sporu poświęciła konkurencjom windsurfingu (konkurencja iQFoil) i kiteracingu (konkurencja Formuła Kite). Obie te konkurencje od roku 2024 znajdą się w programie igrzysk olimpijskich. Jednocześnie, w nadchodzącym sezonie 2021, szkolenie będzie odbywało się równolegle w obecnej klasie olimpijskiej RS:X oraz w nowej klasie IQFoil.

Kolejnym powodem poszerzenia Kadry jest rozwój szkolenia w kiteracingu wynikający z dołączenia tej konkurencji do programu igrzysk olimpijskich. Do tej pory, w procesie szkolenia nacisk położony był na konkurencje indywidualne, w których Polacy osiągają bardzo dobre wyniki i stanowią ścisłą czołówkę światową. Tymczasem na igrzyskach w Paryżu rywalizować będą miksty (kobieta i mężczyzna). Reprezentanci Polski trenują również pływanie w mikstach, ale powołanie szerokiej kadry ma na celu wyłonienie optymalnych par, które mają szansę na skuteczną walkę o start w igrzyskach olimpijskich.

Lista Kadry seniorskiej jest bardzo podobna do ubiegłorocznej i pojawiły się na niej jedynie minimalne zmiany:

– Do Kadry doszło dwóch Finnistów, dzięki czemu mamy możliwość wsparcia tej klasy przy próbie zdobycia kwalifikacji olimpijskiej dla kraju. Taki sam cel przyświeca nam w przypadku klas Nacra 17 i Laser Standard. Wysokość finansowania dla tych grup będzie zależała oczywiście od kosztów przygotowania Olimpijczyków już zakwalifikowanych do Igrzysk, którzy stanowią priorytet. Jednak samo członkostwo w Kadrze otwiera wiele drzwi i umożliwia zawodnikom zdobywanie wsparcia z innych źródeł, a Związkowi sprawne prowadzenie szkolenia. Zależy nam, aby nasi reprezentanci w tych klasach przystąpili do kwalifikacji będąc na jak najwyższym poziomie i wykorzystali wszelkie dostępne środki na wywalczenie wiosną ostatnich przepustek do Tokio – powiedział Dominik Życki

Podjęto także decyzję o powołaniu mniejszego składu Kadry w konkurencjach nieolimpijskich, z nastawieniem na zawodników stanowiących bezpośrednie zaplecze grup klas olimpijskich.

– Dla Polskiego Związku Żeglarskiego priorytetem jest zdobywanie medali w konkurencjach olimpijskich. Postanowiliśmy więc w tym roku spróbować zwiększyć efektywność Kadry Nieolimpijskiej, żeby była bezpośrednim wsparciem olimpijczyków. Powołaliśmy do tej kadry windsurferów i kiteboardzistów, którzy na co dzień nie rywalizują w konkurencjach olimpijskich, bądź wiekowo nie mieszczą się już w odpowiednich grupach kadry juniorów, ale mają znaczący wpływ na zawodników klas olimpijskich. Jeśli nasze przewidywania się sprawdzą, to mamy nadzieję przyjąć ich do kadry seniorów za kilka miesięcy, najpóźniej pod koniec przyszłego roku, z myślą o igrzyskach Paryż 2024. Do tego czasu chcemy, by dalej się rozwijali i jednocześnie stanowili silne wsparcie dla grup szkolenia olimpijskiego – skomentował Dominik Życki.

Żeglarstwo w ostatnich latach przechodzi okres zauważalnych zmian. Nowe klasy olimpijskie, a nawet sposób żeglowania, jak coraz popularniejszy foil, powodują zmiany w systemie szkolenia i w liczebności kadry. Szczególnie widać to po liście kadrowiczów w windsurfingu. Wśród juniorów przeważają kadrowicze powołani za wynik w starych klasach windsurfingowych, ale są tu też osoby powołane na wniosek, jeśli wyniki zrobiły w konkurencjach zbliżonych do tych, które zobaczymy na igrzyskach w 2024 roku, np. w Windfoilu. Wnioski o powołanie do kadry to także możliwość przyjęcia zawodników w klasach dwuosobowych, w sytuacjach, w których zabrakło wysokiego wyniku bądź utytułowanemu żeglarzowi brakuje np. partnera czy partnerki w załodze.

– Powołaliśmy zawodników na wnioski trenerów do Ośrodka Szkolenia Sportowego Młodzieży PZŻ. Ośrodek to nowa forma szkolenia w oparciu przede wszystkim o zaplecze Narodowego Centrum Żeglarstwa oraz infrastrukturę COSA AZS. Powołaliśmy zawodników o mniej spektakularnych osiągnięciach lub tych, którzy mają udokumentowany potencjał, determinację do pracy, ale np. brakuje im załoganta, sternika lub po prostu jeszcze nie wypracowali odpowiednich warunków fizycznych. Ośrodek ma służyć kojarzeniu załóg w klasach dwuosobowych, szkoleniu byłych żeglarzy i windsurferów w klasie KBR, jak również szkoleniu stacjonarnemu z klasach takich jak Laser czy Laser Radial – dodał Dominik Życki.

W klasach Laser 4.7, Optimist i Techno absolutna większość wniosków o powołanie do kadry pochodzi ze stowarzyszeń klas. PZŻ od lat z powodzeniem współpracuje z tymi organizacjami, m.in. właśnie w tym zakresie. Z kolei do Kadry Narodowej Żeglarzy Niepełnosprawnych powołuje Trener na podstawie osiągniętych wyników w regatach międzynarodowych, których w tej grupie od lat nie brakuje.

Ewentualne dodatkowe powołania do Kadry przewidziane są na grudzień, szczególnie w grupie Ośrodka. Skład Kadry Narodowej PZŻ na rok 2021 można znaleźć pod linkiem:

https://pya.org.pl/files/dzial-sportu/kadra-narodowa/2021-kadra-narodowa-pzz-2020-11-12.pdf

 

Powiązane artykuły

0 Comments

No Comment.