Strona główna » Ponownie najlepsi!!! Kolejne złote nagrody dla Chóru AM!

Ponownie najlepsi!!! Kolejne złote nagrody dla Chóru AM!

by ZOZŻ

Śpiewają, koncertują i zdobywają krajowe i międzynarodowe nagrody już od 16 lat. Przeszli niebywałą drogę, od skromnych początków w gmachu WSM przy Wałach Chrobrego, po zasłużoną sławę jednego z najlepszych chórów – może najlepszego? – tego typu w świecie. Chór naszej Akademii Morskiej, pod dyrekcją dr Sylwii Fabiańczyk-Makuch, radzi sobie doskonale w pieśni klasycznej, jak i we własnych niezwykłych aranżacjach szanty, ballady, piosenki morskiej i żeglarskiej, pieśni kościelnej, i w wielu innych. Wyśpiewali już 11 nagroda Grand Prix, zdobytych podczas wielu polskich oraz międzynarodowych konkursów – w 15 krajach, nie licząc setek innych. Dodam, że Chór AM uświetnia też tradycyjnie różne ważne szczecińskie wydarzenia morskie, jak Kongresy Morskie (na zdjęciu), finały „tolszipów”, i inne, a koncerty kolęd i pastorałek w szczecińskich kościołach są coroczną ozdobą Świąt Bożego Narodzenia. Mają też swoją tradycję rodzinną, małżeństwa i dzieci, a w zespole nie brakuje też żeglarzy; jednym z nich jest „śpiewający” wieloletni kapitan „Daru Szczecina” Jurek Szwoch. Od roku – m.in. na nasz wniosek – mają zasłużony tytuł Ambasadora Szczecina…

Ostatnio – akurat na Święta – do swojego dorobku dopisali aż sześć nagród w dwóch międzynarodowych festiwalach – nagrodę główną i cztery inne w 55. Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Chóralnej im. prof. Jana Szyrockiego w Międzyzdrojach, oraz Grand Prix w Międzynarodowym Konkursie Chóralnym Christmas Inside Roma we Włoszech. Serdecznie gratulujemy!!!

Wiesław Seidler

Zdjęcia: Wiesław Seidler (2017), i archiwum Chóru (2019)

(O ostatnich nagrodach – czytaj więcej poniżej)

*****

Deszcz nagród dla Chóru Akademii Morskiej. Wyśpiewali sobie prezent na święta

Data publikacji: 2020-12-21 „Kurier Szczeciński”

Zaledwie kilka dni temu pisaliśmy o fantastycznej nowej wersji piosenki z serialu Netflixa pt. „Wiedźmin”, w wykonaniu szczecińskiego Chóru Akademii Morskiej, a tymczasem mamy kolejne, znakomite wieści od tej formacji. Chór zdobył Grand Prix podczas konkursu w Rzymie, oraz główne nagrody na międzynarodowym festiwalu w Międzyzdrojach. W sumie to aż – uwaga, uwaga! – sześć nagród.

Podczas trwającej pandemii, konkursy chóralne odbywają się w formie online. Pomimo niesprzyjających okoliczności, Chór Akademii Morskiej repertuar konkursowy nagrał w warunkach prawdziwie festiwalowych, to znaczy było to jednokrotne wykonanie bez możliwości korekty. Zarejestrowany materiał został wysłany na dwa międzynarodowe festiwale: 55. Międzynarodowy Festiwal Pieśni Chóralnej im. prof. Jana Szyrockiego w Międzyzdrojach oraz Międzynarodowy Konkurs Chóralny Christmas Inside Roma we Włoszech. Na tym pierwszym chór otrzymał nagrodę główną w konkursie Musica Sacra, czyli Bursztynową Aureolę Świętego Piotra Apostoła, dwa złote dyplomy oraz nagrodę specjalną: nagrodę burmistrza Międzyzdrojów.

W festiwalu rzymskim wzięły udział zespoły między innymi z Włoch, Rosji, Indonezji, Kuby, Kolumbii i Brazylii. Szczeciński chór wystąpił w kategorii „muzyka polifoniczna/chóry akademickie” (w której konkurowały ze sobą aż 32 zespoły), i odniósł zwycięstwo, zdobywając złoty dyplom. Ponadto, szczecinianie zostali ocenieni na 29,5 pkt na 30 możliwych i jako najlepszy – spośród wszystkich 57 zespołów – otrzymał nagrodę Grand Prix. – Jestem bardzo dumna z moich chórzystów, którzy potrafili zmobilizować się po długiej przerwie i zaprezentować się w wymagającym, ambitnym repertuarze a cappella. Takie sukcesy można osiągać tylko dzięki naszej wspólnej pasji i determinacji – mówi dyrygentka chóru Sylwia Fabiańczyk – Makuch.   (MON)

Powiązane artykuły

0 Comments

No Comment.