Strona główna » Podsumowanie sezonu 2020 – Centrum Żeglarskie

Podsumowanie sezonu 2020 – Centrum Żeglarskie

by Maciej Cylupa

Zaczynamy podsumowania sezonu, jako pierwsza pojawia się informacja ze szczecińskiego Centrum Żeglarskiego.

***

Autor: Celina Wołosz, CŻ.

Nikt z nas nie podejrzewał, że rok 2020 tak namiesza w naszych planach. Pora podsumować ten wyjątkowo zmienny czas w pracy Centrum Żeglarskiego.

Wygląda na to, że to nie tylko sezon żeglarski był nietypowy, przerwa jesienno-zimowa też jest inna niż te dotychczasowe. Tej zimy wszystko wygląda inaczej. Samotne i ciche prace bosmańskie, spotkania wyłącznie z podopiecznymi na treningach w sali sportowej pod ścisłym nadzorem i niemożliwość organizacji wspólnych wyjazdów – to właśnie teraz dzieje się w Centrum Żeglarskim.

Krótki i intensywny sezon

W tym roku sezon żeglarski był dużo krótszy, a tym samym intensywniejszy. Przez 4 miesiące na przystani Centrum Żeglarskiego odbyło się kilkadziesiąt wydarzeń m.in. Regaty Polskiego Stowarzyszenia klasy Optimist do lat 13, Oderman Cup, wyścigi modeli sterowanych radiem oraz Regaty Szczecin Fair Play w klasie FINN, a także Polską Ekstraklasę Żeglarską i Polish Match Tour.

Mimo pandemii w ramach swojej działalności Centrum Żeglarskie cały czas prowadziło różne szkolenia i zajęcia. Stałe w 15 sekcjach: regatowych tj. klasa Optimist, Laser, 29er, Windsurfing oraz rekreacyjnych żeglarstwa morskiego, turystycznej i kajakowej. Nie możemy nie wspomnieć o półkoloniach, które jak zwykle cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Dodatkowo w tym krótkim czasie udało się wypłynąć w 11 rejsów, wyszkolić kilkuset sterników motorowodnych oraz żeglarzy jachtowych.

Żeglarstwo na wagę złota

2020 rok przyniósł do Centrum Żeglarskiego wiele wyróżnień i nagród. Podopieczni sekcji żeglarskich wielokrotnie stawali na „pudle” i rozsławiali Szczecin na ogólnopolskich i międzynarodowych regatach. Na wyróżnienie zasługuje młody i bardzo zdolny windsurfer Jakub Guźlecki, który m.in. zdobył brąz w Mistrzostwach Polski Młodzików, a na Mistrzostwach Bazy Mrągowo uplasował się na pierwszej pozycji w swojej klasie. Leszka Pawlika Pamięci Regaty zakończył zaś na 3 miejscu w klasyfikacji Open, zajmując tym samym pierwsze miejsce w swojej kategorii.

Dobrymi wynikami mogą pochwalić się także wychowankowie sekcji regatowej Optimist – Jakub Podgórny, Magdalena Luśnia, Filip Miler czy Lena Kaczmarek. W tym sezonie na podium stanęła również zawodniczka sekcji Laser – Wanda Szylińska.

Zmieniamy się dla Was

W przyszłym sezonie przystań Centrum Żeglarskiego nieco zmieni swój wygląd. Miłośnicy wiatru i wody będą mogli zarzucić cumę przy świeżo wyremontowanych pomostach. Zmieni się również przestrzeń wokół samego schroniska młodzieżowego, a przy hangarach już pojawiły się nowe kontenery w miejscu starych pomieszczeń. Wszystkie inwestycje mają w przyszłym roku ułatwić korzystanie z naszej przystani.

Czekamy na wielkie regaty

Przyszły rok zapowiada się dla nas bardzo pracowicie. To przecież Szczecin będzie gospodarzem finału wielkich regat the Tall Ships Races 2021. Przed nami intensywne działania. Lada moment będziemy szukać chętnych do współtworzenia tego wydarzenia, czyli oficerów łącznikowych i członków Reprezentacji Szczecina. Już teraz zapraszamy chętnych do przeżycia wyjątkowej przygody do dołączania w nasze szeregi. Oficjalny nabór zostanie ogłoszony na stronach internatowych www.centrumzegarskie.pl oraz www.tallships.szczecin.eu

Powiązane artykuły

0 Comments

No Comment.