Strona główna » Załoga YKP SZCZECIN w Polskiej Lidze Żeglarskiej

Załoga YKP SZCZECIN w Polskiej Lidze Żeglarskiej

by ZOZŻ

Na początku maja ruszają regaty I ligi Polskiej Ligi Żeglarskiej. W barwach YACHT KLUBU POLSKI SZCZECIN wystąpi załoga z Patrykiem Zbroją na czele. Ich cel w tym sezonie – być jedną z czterech najlepszych załóg w I lidze a tym samym dostać się do Ekstraklasy PLŻ.

Polska Liga Żeglarska działa od 2015 roku. Celem jej działalności jest prowadzenie rywalizacji między klubami żeglarskimi w Polsce. Aktualnie na dwóch a w przyszłości, być może, na trzech poziomach.

To coś na kształt takiej ligi piłkarskiej. Korzeniami sięga żeglarskiej Bundesligi, która powstała kilka lat temu i była protoplastą lig żeglarskich w Europie. Każdy z krajów ma swoją wewnętrzną strukturę składająca się z Ekstraklasy, I ligi i ewentualnie II ligi. U nas zwycięzca Ekstraklasy zdobywa tytuł Klubowego Mistrza Polski, druga załoga srebrny medal, trzecia brązowy – wyjaśnia Patryk Zbroja, znany szczeciński żeglarz.

Tegoroczny – siódmy sezon PLŻ jest wyjątkowy ze względu na rekordowe zainteresowanie. Organizatorzy otrzymali ponad 40 zgłoszeń, z czego 40 zostało potwierdzonych. W poprzednim sezonie, na dwóch szczeblach, rywalizowały 24 zespoły po 12 w Ekstraklasie oraz I lidze. Ponadto organizatorzy zdecydowali się powiększyć obie ligi, w których rywalizować będzie po 18, a nie jak do tej pory, 12 załóg. O miejsce w I lidze będzie rywalizować 18 załóg. Wejdzie do niej 13 teamów.

Cztery najlepsze załogi Ekstraklasy mają prawo brać udział w eliminacjach do Ligi Mistrzów. Ze wszystkich lig z Europy i ze świata startuje łącznie 36 załóg. Najlepszych osiem przechodzi do finału Ligi Mistrzów. Ostatni odbywał się odbywał się na Sardynii we Włoszech – dodaje Patryk Zbroja, który wraz ze swoją załogą będzie reprezentował w lidze YACHT KLUB POLSKI SZCZECIN. Nasza załoga specjalizuje się w trochę innej odmianie żeglarstwa regatowego. Na ogół ścigamy się w wyścigach „jeden na jeden”. To coś takiego jak Puchar Ameryki. Taki bardziej profesjonalny wymiar wyczynowego żeglarstwa regatowego. Ze względu na kwestie związane z covidem podjęliśmy decyzję, aby od tego sezonu reprezentować YKP Szczecin. Tylko najpierw w eliminacjach musimy awansować do I ligi – cztery eliminacje w czasie całego 2021 roku. Miały się zacząć w kwietniu. Ale ze względu na sytuacje epidemiologiczną zostały przesunięte na po-czątek maja. Pierwsze regaty odbędą się w Gdyni. Startuje 18 załóg z czego 13 awansuje do I ligi. Po wejściu do niej odbędą się cztery osobne imprezy regatowe: w Sopocie, Gdyni, Szczecinie oraz finał w Warszawie. Regaty Ekstraklasy także będą się odbywać w tych samych miejscach. Po tym sezonie cztery najlepsze załogi z I ligi przechodzą do Ekstrakla-sy a z tej z kolei fspadną cztery najsłabsze zespoły Naszym celem, jako YKP Szczecin jest w tym roku znaleźć się w pierwszej czwórce I ligi, czyli awans do Ekstraklasy tłumaczy Patryk Zbroja.

Dodaje, że konkurencja jest bardzo mocna, bo tegoroczna I liga w jest najsilniejsza z dotychczasowych.

Startują zawodnicy klasy olimpijskiej. W tym sezonie organizatorzy Polskiej Ligi Żeglarskiej zrobili niespodziankę wszystkim biorącym udział w regatach. Będą mieli do dyspozycji bardzo nowoczesne jachty klasy RS 21. Jachty szybkie, ale też bardzo proste. Wszystkie są takie same, więc każdy będzie miał takie same warunki na starcie. Jachty są losowane i wykorzystywane w systemie przesiadkowym. Oznacza to, że nie pływamy cały czas na tym samym jachcie. Tych łódek jeszcze nie ma w Polsce. Pojawią się dopiero w połowie maja. Do tej pory regaty będą prowadzone na łódkach starszego typu, również dostarczonych przez organizatora – wyjaśnia Patryk Zbroja.

Nie ukrywa, że jego załoga będzie miała nad konkurencją pewna przewagę.  My akurat jesteśmy przyzwyczajeni do brania udziału w zawodach w takiej tzw. przesiadkowej formule. Jeździmy z miejsca na miejsce po całym świecie i tam organizator dostarcza sprzęt, który jest na ogół zupełnie inną jednostkę niż ta na której pływamy. Musimy więc bardzo szybko do takiej łódki się przyzwyczaić i ją technicznie opanować. To taki pewien element naszej przewagi wobec konkurencji. Zapewne dzięki niemu będzie nam łatwiej i szybciej dostosować się do nowej jednostki – uważa Patryk Zbroja. Pierwsze regaty odbędą się na w dniach 7-9 maja w Gdyni.

Klub planuje uruchomić obok tego projektu Akademię Regatową YKP. Jest to przedsięwzięcie dla wszystkich chętnych spróbowania swoich sił w rywalizacji na ogólnopolskim poziomie.

Więcej informacji wkrótce.

Partnerami teamu YKP Szczecin są BMW Bońkowscy, PKO Leasing, Marina Developer oraz Bajgle Króla Jana oraz kanał Żeglarz.

Powiązane artykuły

0 Comments

No Comment.