Strona główna » Kapitan Krystyna Chojnowska-Liskiewicz odeszła na wieczną wachtę

Kapitan Krystyna Chojnowska-Liskiewicz odeszła na wieczną wachtę

by ZOZŻ

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Pani Kapitan Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz (zm. 12.06.2021 w wieku 84 lat).

Urodziła się 15 lipca 1936 roku w Warszawie, a dorastała w Ostródzie, gdzie rozpoczęła przygodę z żeglarstwem. W połowie lat 50-tych Krystyna Chojnowska-Liskiewicz przeniosła się do Gdańska, gdzie rozpoczęła studia na Wydziale Budowy Okrętów Politechniki Gdańskiej . W tym czasie wstąpiła również do Akademickiego Klubu Morskiego w Gdańsku a w 1966 otrzymała patent kapitana jachtowego.

W 1975 roku Polski Związek Żeglarski spośród kilku żeglarek wybrał Kapitan Krystynę Chojnowską-Liskiewicz do odbycia pionierskiego, samotnego rejsu dookoła świata. Jacht specjalnie pod kątem planowanego rejsu zbudowała Stocznia Jachtowa im. Josepha Conrada Korzeniowskiego, gdzie biurem projektowym kierował mąż żeglarki. Jacht otrzymał imię „Mazurek” a uroczysty start rejsu z portu w Las Palmas odbył się 10 marca 1976 roku. Rejs został jednak przerwany z powodu konieczności powrotu do portu w celu naprawy drobnych awarii. 28 marca 1976 wyruszyła z Las Palmas ponownie, rejs tym razem przebiegł pomyślnie. Trasa rejsu przebiegała przez Atlantyk, Kanał Panamski, Ocean Spokojny, Australię i wokół Afryki. Po dwóch latach, 20 marca 1978 żeglarka zamknęła pętlę rejsu dookoła świata w pobliżu wysp Zielonego Przylądka, przepływając samotnie 28 696 mil morskich. Do Las Palmas dopłynęła w kwietniu. Była pierwszą kobietą, która dokonała takiego wyczynu.

Krystyna Chojnowska-Liskiewicz do końca życia pływała i popularyzowała żeglarstwo.  Zasiadała w jury nagród Rejs Roku oraz Kolosy, była członkiem Komisji Żeglarstwa Morskiego Polskiego Związku Żeglarskiego. Za swoją działalność została uhonorowana Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Medalem Za Wybitne Osiągnięcia Sportowe, a także Srebrnym Medalem Ministerstwa Sportu i Młodzieży Republiki Francji. Za rejs z 1978 roku otrzymała najważniejsze polskie wyróżnienie żeglarskie – Srebrny Sekstant, a za całokształt żeglarskich osiągnięć, w szczególności za to, że jako pierwsza kobieta na świecie samotnie opłynęła kulę ziemską – Super Kolosa (2008). Jej wyczyn został również wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa. Pani Kapitan Krystyna Chojnowska-Liskiewicz była też członkinią Klubu Żeglarzy Samotników od 1978 roku.

Cześć Jej pamięci!

 

Sławomir Turniak | Komandor

Klub Żeglarzy Samotników

www.klubzeglarzysamotnikow.pl

Powiązane artykuły

0 Comments

No Comment.