Strona główna » Patryk Zbroja meczowym Mistrzem Polski.

Patryk Zbroja meczowym Mistrzem Polski.

by Maciej Cylupa

Załoga reprezentująca YKP Szczecin zdobyła tytuł meczowego Mistrza Polski po dramatycznej walce, kontuzjach i zmianach w załodze. W finale Otwartych Międzynarodowych Mistrzostw Polski ulegli duńskiej załodze Jeppe Borcha, która wygrała całe regaty zaliczane do rankingu Pucharu Świata.

Mistrzostwa Polski to od lat impreza o bardzo mocnym składzie i dwóch obliczach. Zapraszane załogi z zagranicy walczą z krajowymi jak w normalnych regatach o punkty rankingu sterników World Sailing. Jednocześnie polskie załogi rozstrzygają tytuł krajowego czempiona na dany sezon. W zeszłym roku tytuł zdobyła załoga HRM Racing Łukasza Wosińskiego i tu broniła tytułu. W półfinale jednak uległa szczecińskiej załodze 3-0 i tytuł po 3 latach wrócił do Patryka Zbroi i jego załogi, klasyfikowanej w rankingu światowym na 9 miejscu.

W tych regatach, w składzie zwycięzców pojawiło się aż 6 zawodników. W oryginalnym składzie Patryk żeglował z Maciejem Gonerko, Marcinem Zubrzyckim i Krzysztofem Żełudziewiczem. Po pierwszym dniu zajmowali 4 miejsce w tabeli, drugi dzień zaczęli od wygranej, ale potem pechowy upadek Żełudziewicza i kontuzja ręki wymusiła zmianę na pozycji trymera grota. Na pokład wskoczył Łukasz Czaja, który popłynął w trzech wygranych wyścigach w eliminacjach, ale na półfinały musiał opuścić pokład z powodu przekroczenia limitu wagi całej załogi. Awaryjnie do składu dołączył tym razem Tymon Sadowski i w tym składzie pokonali Wosińskiego w półfinałach 3-0, a następnie przegrali 2-0 w finale z Borchem (nr 11 na Świecie)

W drugim pófinale Borch po zaciętej walce pokonał siedmiokrotnego Mistrza Polski Przemysława Tarnackiego 3-1.

Wcześniej w eliminacjach, doskonale radził sobie Wosiński, który dopiero w ostatnim wyścigu ze Zbroją stracił fotel lidera. Dobrze, ale z błędami pływali Tarnacki i Borch. Nieźle zadebiutował po 8 latach Maciek Cylupa, wygrywając wyścigi z Borchem, Zbroją i Attilim z Włoch, ale nie wystarczyło to do awansu do półfinałów. Rocco Attili był faworyzowany w tych regatach, po 4 miejscu na sierpniowych Mistrzostwach Europy, sklasyfikowany na 28 miejscu w rankingu światowym był wymieniany do grona półfinalistów. Jednak te regaty nie poszły po jego myśli i zakończył start na 6 miejscu w klasyfikacji końcowej. Warto wspomnieć o nowej załodze w stawce czyli Rebel Sailing Team prowadzonej przez Bartosza Rominickiego. Nie wygrali wprawdzie żadnego wyścigu, ale w opinii przeciwników absolutnie nie wystąpili tu w roli „chłopców do bicia” pokazując spory potencjał i niezłe umiejętności mimo skromnego stażu w meczach.

Wyniki regat Open Polish 2021, Szczecin:

  1. Borch Match Team – Jeppe Borch (DEN)
  2. YKP Szczecin PZYRT – Patryk Zbroja (POL)
  3. Albert Riele Sailing Team – Przemysław Tarnacki (POL)
  4. HRM Racing Team – Łukasz Wosiński (POL)
  5. PMT Team – Maciej Cylupa (POL)
  6. Rocco Attili (ITA)
  7. Rebel Sailing Team – Bartosz Rominiecki (POL)

Regaty rozegrano w Szczecinie na jeziorze Dąbie z bazą w Centrum Żeglarskim. Zawody sędziowała 4 osobowa komisja sędziowska i 6 arbitrów z Niemiec, Holandii, Szwajcarii i Polski. Regaty rozegrano w ramach cyklu Polish Match Tour.

Kolejne regaty odbędą się w Szczecinie 16 i 17 października.

 Partnerami Głównymi regat są Siblo Polska, Miasto Szczecin, Pomorze Zachodnie, i Sail Szczecin

Partnerami regat są Centrum Żeglarskie, Harken Polska, Ava Marine, Prestiż magazyn szczeciński, Etcetera i Zachodniopomorski Okręgowy Związek Żeglarski.

Powiązane artykuły

0 Comments

No Comment.