Strona główna » Oderman Cup tym razem na Zalewie Szczecińskim

Oderman Cup tym razem na Zalewie Szczecińskim

by ZOZŻ

Oderman Cup  tym razem na Zalewie Szczecińskim

Jesienne regaty dla jachtów balastowych  Oderman Cup organizowane przez Centrum Żeglarskie w tym roku zostaną rozegrane na Zalewie Szczecińskim. Już w najbliższy weekend w szranki staną jachty w klasach KWR, ORC i Open.

Regaty Oderman Cup są regatami dla jachtów balastowych i kabinowych. Od lat akwenem, na którym toczyły się rozgrywki było Jezioro Dąbskie. W tym roku współpracujące z Mariną w Trzebieży Centrum Żeglarskie zdecydowało o zmianie i zorganizowaniu regat na Zalewie Szczecińskim. Oderman Cup są regatami cieszącymi się dużym zainteresowaniem. Regaty zostały objęte Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Szczecin, Piotra Krzystka. Co roku bierze w nich udział około 30 jednostek. Zawody przeprowadzane zostaną w trzech klasach: KWR, OPEN, ORC.

KWR

Klubowy Współczynnik Regatowy (a więc wspomniane KWR) to jedna z najpopularniejszych formuł przelicznikowych, która charakteryzuje się względnie prostymi zasadami obliczeń i niską ceną wystawienia certyfikatu. Wystarczy podstawić parametry jachtu do wzoru i przelicznik (KWR) gotowy. Umożliwia on ściąganie się jachtów o różnych parametrach, eliminując przy wynikach różnice sprzętowe. W praktyce (i ogromnym skrócie) oznacza to tyle, że jacht, który pierwszy przekroczy linię mety, wcale nie musi być zwycięzcą. Jachty większe, lepiej wyposażone (a więc i droższe) są zazwyczaj także szybsze. Przelicznik KWR sprawia, że nie muszą być jednak lepsze.

OPEN

Wyścigi w klasie OPEN zostaną podzielone na dwie grupy – OPEN I (jachty do 8 metrów długości) i OPEN II (jachty powyżej 8 metrów długości).

ORC

Przelicznik ORC przeznaczony jest głównie dla jachtów turystycznych biorących udział okazjonalnie w regatach klubowych. ORC Club został wprowadzony w celu zwiększenia liczby startujących w regatach jachtów turystycznych. Odbyło się to poprzez dostarczenie bardziej precyzyjnego i w łagodnej formie wprowadzonego regatowego systemu przelicznikowego dla zróżnicowanej floty pod względem typów jachtów i ich wieku. Świadectwa pomiarowe ORC Club obliczone są przez program komputerowy na podstawie uproszczonego pomiaru jachtu na lądzie i/lub na wodzie.

Organizatorami regat Oderman Cup jest Centrum Żeglarskie. Partnerem wydarzenia sią Marina Trzebież i Centrum Klimatu Webasto. Nagrodą główną jest jachtowe ogrzewanie marki Webasto. Co ciekawe wygrają je zawodnicy wylosowani drugiego dnia regat. Tak, więc sportowe zmagania służyć mają głównie czystej, sportowej satysfakcji, zaś nagroda stanowić będzie niespodziankę dla wylosowanej załogi, bez względu na osiągnięte wyniki. Za pierwsze trzy miejsca będą przyznawane pamiątkowe puchary i dyplomy.

Zgłoszenia będą przyjmowane drogą mailową: regaty@centrumzeglarskie.pl do dnia  06.10.2021 r., a po tym terminie w biurze regat na przystani Port Jachtowy Trzebież w  dniach: 08.10.2021 r. w godzinach: 18.00-20.00 oraz 09.10.2021r. w godzinach 08.00 – 08:30.

 

PROGRAM REGAT:
08.10.2021 piątek
godz. 18.00 – 20.00 zgłoszenie jachtów do regat

09.10.2021 sobota
godz. 08.00 – 08.30 zgłoszenie jachtów do regat
godz. 11.00 – start do wyścigu

10.10.2021 niedziela
Godz. 10.00 – start do wyścigu
godz. 16.00 – zakończenie regat

 

Powiązane artykuły

0 Comments

No Comment.