Strona główna » Bandera opuszczona, sezon dobiegł końca

Bandera opuszczona, sezon dobiegł końca

by ZOZŻ

Ależ to był sezon. Tak intensywny, że nie zdążyliśmy się obejrzeć, a właśnie dobiegł końca. Za nami ponad pół roku poświęcone praktyczniej stronie żeglarstwa. Pora na podsumowanie minionego sezonu.

Za nami ostatnie regaty tego sezonu, które zostały zorganizowane od początku do końca w Centrum Żeglarskim. Nadzieja Sportu 2021 to ponad 160 zawodników ścigających się w 9 klasach. Dwudniowa rywalizacja połączona z dobą zabawą zakończyła tegoroczne zmagania młodych żeglarzy. W trakcie weekendu przeprowadzono łącznie 7 wyścigów dla klas: Optimist gr A i B, Laser 4,7. Radial i Standard, 29er, 420 i BIC Techno 6,8 oraz 7,8. Na podiach mogliśmy zobaczyć zawodników z rodzimego podwórka ale także z Dziwnowa czy Poznania. Z kolei na starcie można było zobaczyć także zawodników z Kołobrzegu czy Bolesławca. Regaty zostały zaliczone do punktacji Pucharów Polski poszczególnych klas.

Dużo sportu

Regaty Nadzieja Sportu to tylko jedne z 14 zawodów zorganizowanych w tym sezonie przez Centrum Żeglarskie. W czasie naszych wydarzeń w szranki stawały nie tylko jednostki z klas szkoleniowych czy olimpijskich, ale także jachty balastowe i kabinowe. Dwa z naszych flagowych wydarzeń zostały zorganizowane na Zalewie Szczecińskim (Regaty o Puchar Magnolii oraz Oderman Cup). Frekwencja zwłaszcza podczas Oderman Cup pokazała, że coraz więcej żeglarzy turystycznych chce się ścigać i rywalizować. Czymże byłby sezon bez Regat o Puchar Dnia Dziecka? To flagowe regaty Centrum Żeglarskiego odbyły się już po raz 52. Po raz pierwszy na przystani przy ulicy Przestrzennej gościliśmy Regaty Kokosowe w Windsurfingu i RegatON – czyli rywalizacja osób z niepełnosprawnościami. Do naszych największych wydarzeń sportowych należały Regaty Polskiego Stowarzyszenia Klasy Optimist do lat 13. Prawie 200 zawodników m.in. ze Szczecina, Poznania, Trójmiasta, Złocieńca, Rybnika rywalizowało na wodach Jeziora Dąbskiego. Impreza z roku na rok zatacza coraz szersze kręgi i przyciąga coraz dalsze kluby żeglarskie. Cieszy się dużą popularnością i zbiera bardzo dobre opinie w środowisku żeglarskim. A skoro mowa o sukcesach, to należy tu wymienić Regatową Reprezentację Szczecina i jej podopiecznych, którzy w tym roku wykazali się umiejętnościami żeglarskimi m.in. podczas Pucharu Europy w Dziwnowie, Mistrzostwach Polski w Gdańsku i w Pucku.

Warto dodać, że na naszej przystani odbywają się nie tylko wydarzenia organizowane przez Centrum Żeglarskie. W tym sezonie gościliśmy regaty klas 505, F5-e, F10, Polish Match Tour i Szczecińską Ligę Żeglarską oraz Maraton Kajakowy Zimorodek.

Edukacja i rekreacja

Sezon w Centrum Żeglarskim to nie tylko rywalizacja sportowa, a przede wszystkim szkolenia, edukacja i wypoczynek. Przez cały rok trwają zajęcia w naszych sekcjach. Łącznie pod opieką trenerów Centrum Żeglarskiego żeglarstwa turystycznego, regatowego, morskiego i kajakarstwa uczy się ponad 200 podopiecznych. Miniony sezon to także ciężka praca sekcji dla osób z niepełnosprawnościami, której efekty mogliśmy podziwiać podczas regat. W tym roku w ramach swoich działań przeprowadziliśmy także spływy kajakowe z okazji Dni Odry oraz jesienią. A od marca do listopada prowadzimy szkolenia dla przyszłych sterników motorowodnych i pomagamy zdobywać kolejne stopnie żeglarskie. Przypominamy również, że przez cały rok można korzystać z oferty noclegowej Schroniska Młodzieżowego znajdującego się na terenie naszej przystani.

Jak co roku w trakcie wakacji organizowano półkolonie oraz obozy żeglarskie dla najmłodszych. Miejsca rozeszły się mgnieniu oka. Łącznie zorganizowano 7 turnusów dla dzieci w wieku 7-14 lat oraz 3 obozy żeglarskie. Miniony sezon był także zwieńczeniem dla wyprawy Wyprawa BAŁTYK 100, której celem  było opłynięcie kajakami polskiego wybrzeża na trasie: Świnoujście – Gdańsk, uczczenie 100-lecia Niepodległości Polski oraz propagowanie kajakarstwa morskiego. Ze względu na długość i trudność trasy była podzielona na trzy etapy (2019, 2020, 2021r.) – 8 dni w 2019r., 9 dni – 2020, i 8 dni w 2021 r. Zachodniopomorscy kajakarze zwinęli do 13 portów i nadmorskich miejscowości. Przepłynęli morzem ponad 420 km. Zajęło im to 25 dni.

Żagle 2021. – przeżyjmy to raz jeszcze

Gdy rozpoczynaliśmy tegoroczny sezon żeglarski zapowiadaliśmy, że przed nami największym wydarzeniem żeglarskim będzie finał regat the Tall Ships Races. Bariera covidowa i zmiana decyzji głównego organizatora wprowadziła w nasz kalendarz wydarzeń zupełnie nowe święto – Żagle 2021, które były zwieńczeniem dla współorganizowanych przez Szczecin Regat Bałtyckich. Które z sukcesem zakończyła nasza reprezentacja Daru Szczecina plasując się jako pierwsza jednostka na linii mety. W trakcie tego największego wydarzenia tego sezonu Centrum Żeglarskie sprawowało opiekę wspólnie z grupą 52 oficerów łącznikowych nad 29 jednostkami i ich 450-cio osobowej grupie załóg.

Niedzielne opuszczenie bandery było symbolicznym zwieńczeniem sezonu żeglarskiego. Przed nami kolejne miesiące pracy. W hangarach rozpoczną się prace bosmańskie i naprawcze. Już teraz będziemy pracować na to, aby przyszły sezon był jeszcze lepszy niż ten, który właśnie się zakończył.

Powiązane artykuły

0 Comments

No Comment.