Strona główna » Odsłonili tablicę w Kościele Morskim

Odsłonili tablicę w Kościele Morskim

by Wiesław Seidler

Tym, którzy nie powrócili z morza…

Nasz nadodrzański kościół pw. św. Jana Ewangelisty jest równocześnie parafią ludzi morza, z poświęconą im Kaplicą Morską, oraz z siedzibą oddziału Stella Maris.

To w Kaplicy Morskiej umieszczonych jest już kilkanaście tablic upamiętniających ofiary różnych morskich katastrof, w których zginęli polscy marynarze, rybacy i żeglarze. Kolejna, poświęcona „Tym, którzy nie powrócili z morza”, została uroczyście odsłonięta 20 lutego 2022 r., po niedzielnej mszy św., w asyście pocztów sztandarowych szczecińskiego środowiska ludzi morza.

Odsłaniał tablicę senior kpt.ż.w. Wiktor Czap, a poświęcił ją ks. proboszcz i szczeciński Duszpasterz Ludzi Morza ks. Stanisław Flis. Tablica, podobnie jak poprzednie, też powstała z inicjatywy Komitetu Opieki nad Pomnikiem „Tym, którzy nie powrócili z morza”, znajdującym się od 1989 r. na Cmentarzu Centralnym, i nawiązuje do jego symboliki i pamiątkowego medalu. Tablice i pomnik upamiętniają naszych marynarzy i rybaków, a także żeglarzy, których zabrało okrutne morze, w tym m.in. załogę jachtu s/y „Janosik” (na zdjęciach). Dodam, że ks. Stanisław odprawiał też wielokrotnie ekumeniczne nabożeństwa dla żeglarzy z całego świata, uczestniczących w słynnych szczecińskich finałach międzynarodowych regat TTSR.

Zdjęcia: Wiesław Seidler

Powiązane artykuły

0 Comments

No Comment.