Strona główna » Wyszorujesz pokład – na morzu…

Wyszorujesz pokład – na morzu…

by Wiesław Seidler

…i w Morskim Centrum Nauki w Szczecinie

Na początek informacja z Magazynu MCN/19/2022: „Morskie Centrum Nauki (MCN) w Szczecinie rośnie w oczach i już wkrótce ma się stać wizytówką miasta. Budynek mieści się przy ulicy Tadeusza Wendy 10. Ta supernowoczesna spektakularna konstrukcja ma 14 metrów wysokości i ponad 120 metrów długości. Jednym z ciekawszych zakamarków w obiekcie będzie stanowisko symulujące niełatwą pracę szeregowych marynarzy lub żeglarzy: szorowanie pokładu. Stanowisko ma formę projekcji interaktywnej na podłodze – pokazującej drewniany pokład pokryty brudem i wodą z pianą. Celem rozgrywki jest całkowite oczyszczenie pokładu.

– Zwiedzający, przy pomocy szczotek ustawionych w koszu przy stanowisku, muszą szorować teren projekcji. Aplikacja rozpoznaje położenie szczotek w czasie rzeczywistym – zwiedzający widzą, jak szczotki czyszczą wirtualny brud i usuwają wodę z pianą. Podczas zadania w stałym tempie pojawiają się nowe plamy brudu i dolewane są z kubłów nowe porcje wody z pianą – wyjaśnia Jarosław Dobrzyński, rzecznik MCN…”

Prawdziwe szorowanie drewnianych pokładów żaglowców szkolnych, a potem często jeszcze ich „cegiełkowanie”, było jedną z „ulubionych” prac zadawanych przez bosmanów  praktykantom  m.in. „Lwowa” i „Daru Pomorza”, o czym wspomina w swoich niedościgłych książkach Karol Olgierd Borchardt. To samo czeka zresztą także załogantów „Kapitana Głowackiego”, „Daru Młodzieży”, „Iskry”, „Pogorii”, „Fryderyka Chopina”,  „Zawiszy Czarnego”, „Generała Zaruskiego”, „Kapitana Borchardta”, czy „Daru Szczecina”, i wszystkich żaglowców szkolnych, na całym świecie. Nawet jeżeli pokłady są stalowe, to też trzeba je myć – jak na zdjęciach – tyle że już bez „cegiełkowania”. Jeżeli działo się to na dawnych żaglowcach, na ciepłych wodach, przy dobrej pogodzie, to takie mycie pokładu  – wodą zaburtową – stawało się też okazją do kąpieli na pokładzie. Dzisiaj wody słodkiej nie trzeba już tak oszczędzać, ale w rejsach szkolnych z młodzieżą i nauczycielami, czy to w ramach Szczecińskiego Programu Edukacji Morskiej, czy w „tolszipowych”, to  mycie pokładu stawało się czasem zabawą, zbiorowym prysznicem, a nawet kąpielą już za burtą – pod asekuracją   (jak na zdjęciach).Teraz zbliżonych wrażeń będzie  można wirtualnie spróbować na Łasztowi, będą nawet „nagrane okrzyki bosmana wzywające załogę (zwiedzających) do szorowania pokładu”  – opowiada rzecznik MCN.

Morskie Centrum Nauki powstaje od 2018 roku, kosztem ponad 100 mln zł, a jego otwarcie wstępnie zaplanowano na jesień 2022 roku. Bryła budynku przypomina kadłub statku. Będzie to multimedialne centrum naukowo-edukacyjne, promujące eksperymenty związane z wodą, łącznie z …szorowaniem pokładu statku. Tylko nie radzę potem próbować kąpieli w Odrze.

Wizualizacja stanowiska symulującego pracę szeregowych marynarzy lub żeglarzy: szorowanie pokładu – z  Magazynu MCN/19.

Zdjęcia: Wiesław Seidler

Powiązane artykuły

0 Comments

No Comment.