Strona główna » „Pogoria” wyruszyła na Morze Śródziemne

„Pogoria” wyruszyła na Morze Śródziemne

by Wiesław Seidler

Z młodzieżą, pielgrzymami i św. Jakubem na pokładzie

 

STS „Pogoria” wypłynęła z Gdyni w niedzielę 20 marca 2022, w pierwszy rejs pod flagą Pomorskiego Związku Żeglarskiego. Był to ostatni akcent bardzo intensywnego tygodnia dla legendarnego żaglowca. Pisaliśmy już o tym wyjątkowym rejsie, teraz skrócona relacja z pożegnania… (WS)

Punktualnie o godzinie 11.00 w gościnnej Marinie Yacht Park w Gdyni zostały rzucone cumy i „Pogoria” odbiła od kei. Jednostka w inauguracyjnym rejsie w tym sezonie wyruszyła na Morze Śródziemne, po którym przez najbliższe miesiące pływać będzie z młodzieżą.
– Chciałem bardzo serdecznie pogratulować i podziękować Bogusławowi Witkowskiemu, prezesowi Pomorskiego Związku Żeglarskiego, oraz całej załodze Związku, za przygotowanie żaglowca do wypłynięcia – mówi Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego. – „Pogoria” będzie żeglowała po wodach Europy i świata, reprezentowała Polskę, Gdynię i polskie żeglarstwo oraz krzewiła edukację żeglarską.
Uroczystość pożegnania jednostki zgromadziła kilkadziesiąt osób – m.in. prezesa PZŻ Tomasza Chamerę, prezesa PoZŻ Bogusława Witkowskiego, radną Gdyni Elżbietę Sierżęgę, prezes Dalmor Property Management Katarzynę Stanulewicz, rodziny członków załogi, gdynian i sympatyków żaglowca. Na samym początku minutą ciszy uczczono pamięć zmarłego wczoraj prof. Mariana Zembali, wybitnego kardiochirurga i wielkiego miłośnika żeglarstwa, który pływał także na „Pogorii”. (…) Następnie 9-letnia Ukrainka Wera wciągnęła na żaglowcu niebiesko-żółtą flagę, jako wyraz solidarności z Ukrainą. (…) Gościem honorowym wydarzenia był Zygmunt Choreń – najsłynniejszy na świecie konstruktor żaglowców, którego pierwszym dzieckiem była właśnie „Pogoria”. (…)
Wcześniej z gdańskiego kościoła św. Jakuba na żaglowiec uroczyście przetransportowana została figura św. Jakuba Większego. Trasę z Gdańska do Gdyni pokonała na statku „Tucana”. Figura popłynie „Pogorią” morskim pielgrzymkowym szlakiem do La Coruny – miasta leżącego nieopodal sanktuarium św. Jakuba w Santiago de Compostela, a w części trasy towarzyszyć jej będą pielgrzymi (na zdjęciach)
– To powrót do starych tradycji, kiedy najłatwiej było dostać się z południa Polski do Santiago de Compostela, kiedy wsiadło się na galarę ze zbożem i popłynęło Wisłą do Gdańska, a następnie zaciągało na okręt – tłumaczy Marek Grzymowicz, pielgrzym i członek załogi „Pogorii”. – Postanowiliśmy ten szlak odtworzyć. Jako pielgrzymi jesteśmy oczywiście członkami załogi, pełnimy wachty i wywiązujemy ze wszystkich obowiązków.
Od piątku trwało także mustrowanie załogi na pierwszy etap, który będzie biegł z Gdyni do Bremerhaven; w sobotę przeszła ona podstawowe szkolenie z obsługi żaglowca…

Szerokiej wody…

Źródło: Jędrzej Szerle  PoZŻ  Gospodarkamorska.pl

Zdjęcia: archiwum PoZŻ i Marek Strzelichowski

Powiązane artykuły

0 Comments

No Comment.