Strona główna » Żeglarskie Mistrzostwa Kobiet | podsumowanie – Sopot

Żeglarskie Mistrzostwa Kobiet | podsumowanie – Sopot

by ZOZŻ

Agnieszka Skrzypulec triumfuje w Sopocie!

Pierwsze Żeglarskie Mistrzostwa Kobiet przeszły do historii. W dniach 18-19 czerwca na wodach wokół sopockiego molo kibice mogli podziwiać najlepsze polskie żeglarki. Regaty zakończyły się bez niespodzianki – zwycięstwem załogi wicemistrzyni olimpijskiej Agnieszki Skrzypulec, ale za ich plecami 4 kolejne utytułowane załogi walczyły do ostatniego wyścigu o miejsca na podium pierwszych regat w projekcie Women On Water.

 

 

Organizatorzy zdecydowali się na przeprowadzenie regat w dynamicznym i ciekawym dla kibiców formacie ligowym. Lista startowa lśniła od wielkich nazwisk, a liczbę tytułów mistrzowskich długo można by liczyć. Eksperci i komentatorzy byli zgodni co do tego, że faworytką Mistrzostw będzie Agnieszka Skrzypulec, srebrna medalistka ostatnich Igrzysk Olimpijskich, która w swojej załodze zebrała kolejne mocne zawodniczki Magdalenę Kwaśną, Hannę Dzik i Annę Brzozowską.

Pierwszy dzień regat przywitał zawodniczki kręcącym zachodnim wiatrem. Na trudnej trasie faworytki zaczęły od przeplatania zwycięstw i słabszych wyścigów. Na prowadzenie po pierwszej części dnia wyszła załoga Katarzyny Barabasz, zawodniczki z dużym doświadczeniem ligowym i meczowym. Znakomitą serię trzech zwycięstw z rzędu zanotowała załoga Aleksandry Melzackiej. Bardzo dobrze regaty rozpoczęła też załoga Julii Szmit, reprezentująca barwy Sztorm Grupy. W drugiej połowie dnia Agnieszka Skrzypulec ustabilizowała formę. Nie wypadając poza trójkę w ostatnich sześciu wyścigach dnia ustawiła swoją załogę na prowadzeniu. 

W niedzielę Sopot pokazał swoje prawdziwe oblicze. Załogi musiały wykazać się świetnym dopasowaniem do zmiennych warunków rozpoczynając pierwsze wyścigi w słabym wietrze i na płaskiej wodzie, a kończąc ostatnie przy 20 węzłach wiatru z kierunku Helu i sporej fali. Początkowo przebłyski zanotowały załogi Gabrieli Czapskiej i Barbary Mrozowicz, ale najlepszą załogą drugiego dnia okazała się załoga Rockstars Racing prowadzona przez olimpijkę z Londynu Annę Weinzieher. Dwa wygrane wyścigi i nie wypadnięcie poza czwórkę pozwoliło im dołączyć do walki o medale.

Przed ostatnim 24-tym wyścigiem było wiadomo, że Agnieszka Skrzypulec wraz z załogą, dzięki bardzo równemu pływaniu, zagwarantowała sobie zwycięstwo. Za jej plecami o pozostałe dwa medale do ostatniego wyścigu walczyły załogi Katarzyny Barabasz, Aleksandry Melzackiej, Julii Szmit i Anny Weinzieher. Załoga Sztorm Grupy wygrała ostatni wyścig, ale to nie było wystarczające, żeby wspiąć się na podium. Slava Racing Katarzyny Barabasz cieszyła się ze srebrnych medali, a Rockstars Racing Anny Weinzieher z brązowych.

Wyniki Żeglarskich Mistrzostw Kobiet – Women On Water

 1. Skrzypulec, Kwaśna, Dzik, Brzozowska – 52 pkt
 2. Barabasz, Łoboda, Gwiazda, Maciuszko – 70 pkt
 3. Weinzieher, Gołębiowska, Rajchert, Placzke – 70 pkt
 4. Szmit, Łapińska, Oleksiuk, Fidecka – 71 pkt
 5. Melzacka, Goralska, Romaniuk, Bartosiewicz – 72 pkt
 6. Remizowicz, Groth, Ruwińska, Łobasiuk – 84 pkt
 7. Czapska, May-Niezabitowska, Korszoń, Sobczak – 90 pkt
 8. Barwińska, Mrózek-Gliszczyńska, Sołtaniuk, Barwińska-Urbowska – 92 pkt
 9. Bronicka, Brzóska-Murach, Szmul, Cieśla – 94 pkt
 10. Mrozowicz, Harc, Gill, Zakrzewska – 97 pkt
 11. Feret, Bunar, Smela, Węgrzyniak – 139 pkt
 12. Żeberska-Kowalska, Kostrzewska, Ryszczyńska, Kamińska-Skrzypczak – 157 pkt

Wszystkie informacje i linki można znaleźć na oficjalnej stronie Polskiej Ligi Żeglarskiej: www.ligazeglarska.pl

Zapraszamy na profil facebookowy Polskiej Ligi Żeglarskiej obfitujący w galerię zdjęć i wywiady z zawodniczkami.

Partnerami są:
Biotaniqe, Freixenet Polska, Urban Hedonist, Texet Poland

Gospodarz: Miasto Sopot

Organizatorami Żeglarskich Mistrzostw Kobiet są MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego przy współpracy Miasta Sopot.

Kontakt do organizatorów:

Mail: info@ligazeglarska.pl

www.ligazeglarska.pl

 

Powiązane artykuły

0 Comments

No Comment.