Strona główna » Gdynia wygrywa u siebie!

Gdynia wygrywa u siebie!

by ZOZŻ

Załoga Balex YKP Gdynia dowodzona przez Rafała Sawickiego zdominowała drugą rundę Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej. Podczas rywalizacji w Gdyni w ramach Gdynia Sailing Days najciekawsza rywalizacja toczyła się o miejsca drugie i trzecie, które zajęły odpowiednio załogi Legii Warszawa i Pogoni Szczecin.

 

Ekstraklasa, czyli najwyższy poziom żeglarskich rozgrywek, swoją drugą rundę rozegrała w dniach 9-10 lipca w Gdyni. Najlepsze kluby żeglarskie w Polsce w całorocznym cyklu liczącym cztery imprezy mierzą się o tytuł Klubowego Mistrza Polski PZŻ. Przed rundą w Gdyni wiadomo było, że ubiegłoroczni medaliści Ekstraklasy – Balex YKP Gdynia, Yacht Club Gdańsk i Legia Warszawa należą do faworytów. Z tyłu naciskać na czołówkę miała mocna ekipa beniaminków, którzy awansowali z 1 Ligi, czyli AZS WAT Warszawa, AZS AWFiS Gdańsk, YKP Szczecin oraz UKS Żeglarz Wrocław.

Pierwszego dnia Gdynia przywitała zawodników silnym wiatrem od brzegu. Komisja Regatowa z Mają Szafarzyńską na czele musiała być czujna i szybko reagować na częste zmiany w sile i kierunku wiatru. W załogach najwięcej pracy mieli taktycy, którzy w każdym wyścigu stawali przed trudnym zadaniem zaplanowania korzystnej trasy po ruchomej szachownicy. Zaczęło się od niespodzianek. Po pierwszych czterech wyścigach na prowadzeniu znajdowała się załoga Yacht Clubu Białołęka. Dobrze radziły sobie też załogi Yacht Clubu Gdańsk i WAT-u Warszawa, a mocne załogi Pogoni Szczecin i AZS AWFiS Gdańsk zaliczały fatalny start regat. Mistrzowie Polski z Balex YKP Gdynia rozkręcali się powoli pływając stabilnie w pierwszej połowie stawki, lecz nie wygrywając wyścigów. Mocną końcówką dnia i znakomitą serią zapewniającą drugie miejsce zakończyła dzień załoga YKP Szczecin ze sternikiem Patrykiem Zbroją.

Niedzielne wyścigi wystartowały zgodnie z planem, pomimo zapowiadanych burz, co pozwoliło na rozegranie aż 28 wyścigów w całych regatach. Niewielkie prowadzenie z pierwszego dnia sukcesywnie powiększała załoga Rafała Sawickiego. Nieudany start notowała załoga Yacht Clubu Gdańsk Igora Tarasiuka. Najrówniej ze wszystkich załóg pływały Legia Warszawa i Pogoń Szczecin awansując w tabeli z wyścigu na wyścig. Świetny dzień notowała załoga AZS Politechniki Gdańskiej, która w nowym składzie prezentowała szybkie i bezpieczne żeglowanie. W przedostatniej serii wyścigów fatalny w skutkach falstart zaliczył Yacht Club Gdańsk pozbawiając się szans na walkę o podium. Trzema ósmymi miejscami drugiego dnia również YKP Szczecin skazało się na miejsce w dalszej części stawki. Kolejne załogi popełniały błędy, a grono konkurentów do walki o zwycięstwo topniało. Finalnie załoga Balex YKP Gdynia zwyciężyła z ogromną przewagą 13 punktów pomimo umiarkowanego zadowolenia ze swojego występu. Srebrne i brązowe medale rozstrzygnęły się w ostatnim wyścigu, w którym zwyciężyła Legia Warszawa, a Pogoń Szczecin, która musiała przypłynąć najdalej czwarta, ukończyła wyścig na piątym miejscu przegrywając srebro o jeden punkt.

Pod dwóch rundach Ekstraklasy na pewnym prowadzeniu znajdują się obrońcy tytułu Balex YKP Gdynia. Na kolejnych pozycjach z niewielkimi stratami znajdują się Legia Warszawa oraz Yacht Club Gdańsk. W strefie spadkowej swoje miejsca powtórzyły załogi Odyssey Sailing Club, Miasta Gliwice KW Garland oraz GGR Nowego Sztynortu Osady Wolności. Pierwsze dwa z tych zespołów potrzebują cudu, aby uniknąć relegacji do 1 Ligi. Znajdujące się również na zagrożonych miejscach Nowy Sztynort i Yacht Club Sopot utrzymują kontakt ze stawką i będą dalej walczyć o utrzymanie.

Kolejna runda Ekstraklasy odbędzie się w dniach 27-28 sierpnia na wodach szczecińskiego jeziora Dąbie.

Wyniki 2. rundy Ekstraklasy:

 1. Balex YKP Gdynia – 43 pkt
 2. Legia Warszawa – 57 pkt
 3. Pogoń Szczecin – 58 pkt
 4. AZS Politechnika Gdańska – 60 pkt
 5. Yacht Club Gdańsk – 62 pkt
 6. AZS AWFiS Gdańsk – 62 pkt
 7. YKP Szczecin – 63 pkt
 8. AZS WAT Warszawa – 63 pkt
 9. KS Iskra AMW Gdynia – 67 pkt
 10. Sztorm Grupa – 68 pkt
 11. Sport Vita Ski&Sail – 69 pkt
 12. Yacht Club Białołęka – 70 pkt
 13. UKS Żeglarz Wrocław – 71 pkt
 14. Junga Gdynia Olsztyński Klub Żeglarski – 75 pkt
 15. Giżycka Grupa Regatowa Nowy Sztynort Osada Wolności – 81 pkt
 16. Yacht Club Sopot – 90 pkt
 17. Odyssey Sailing Club – 99 pkt
 18. Miasto Gliwice KW Garland – 107 pkt

Klasyfikacja generalna Ekstraklasy po dwóch rundach:

 1. Balex YKP Gdynia – 36 pkt
 2. Legia Warszawa – 33 pkt
 3. Yacht Club Gdańsk – 31 pkt
 4. AZS AWFiS Gdańsk – 28 pkt
 5. Pogoń Szczecin – 26 pkt
 6. YKP Szczecin – 26 pkt
 7. AZS WAT Warszawa – 23 pkt
 8. KS Iskra AMW Gdynia – 19 pkt
 9. UKS Żeglarz Wrocław – 19 pkt
 10. AZS Politechnika Gdańska – 17 pkt
 11. Sztorm Grupa – 17 pkt
 12. Junga Gdynia Olsztyński Klub Żeglarski – 16 pkt
 13. Sport Vita Ski&Sail – 13 pkt
 14. Yacht Club Białołęka – 13 pkt
 15. Yacht Club Sopot – 10 pkt
 16. Giżycka Grupa Regatowa Nowy Sztynort Osada Wolności – 7 pkt
 17. Miasto Gliwice KW Garland – 5 pkt
 18. Odyssey Sailing Club – 3 pkt

Przebieg wyścigów był transmitowany na żywo na YouTube. Transmisja, studia przed i po regatach są publikowane na Żeglarskim Kanale Sportowym OCS: https://www.youtube.com/c/OCSŻeglarskiKanałSportowy

Podsumowania filmowe z każdego dnia regat publikowane są ekskluzywnie na antenie TV Sportklub.

Kibice mogli śledzić pozycje jachtów, przebieg każdego wyścigu i wyniki regat na żywo na platformie SAP Sailing pod linkiem: https://polishleague2022.sapsailing.com

Wszystkie informacje i linki można znaleźć na oficjalnej stronie Ligi: www.ligazeglarska.pl

Sponsorami Głównymi Ligi są: Nissan, WNM Group, Euvic, Efaflex, Yacht Paradise, Nowy Sztynort i Gdynia Sailing Days.

Partnerami Ligi są: Odyssey Dealer Group, Magic Marine, Bryt Sails, SAP Sailing, Harken, Garmin, RS Sailing, Solbud Development i Polski Związek Żeglarski (Organizator Gdynia Sailing Days 2022).

Organizatorami Polskiej Ligi Żeglarskiej są MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego, Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego i YKP Szczecin.

Regaty Gdynia Sailing Days odbywają się dzięki:

 • Polski Związek Żeglarski – Organizator GSD/ Gdynia Sailing Days 2022;
 • Miasto Gdynia i Gdyńskie Centrum Sportu – Partner Strategiczny GSD 2022;
 • PGE Polska Grupa Energetyczna – Partner Główny PZŻ sezonu 2022.

Powiązane artykuły

0 Comments

No Comment.