Strona główna » Polskie i ukraińskie dzieci na Zalewie Szczecińskim

Polskie i ukraińskie dzieci na Zalewie Szczecińskim

by Piotr Stelmarczyk

Dla ukraińskiej młodzieży to przygoda życia. Organizatorem rejsu jest Centrum Żeglarskie, które zaprosiło na pokład ośmiu jachtów 25 młodych ludzi. Wśród nich są dzieci z polski, jak i z Ukrainy. – Dzięki temu rejsowi, szczególnie ukraińska młodzież, ma okazję choć na chwilę zapomnieć o tym, co dzieje się w ich kraju. Wreszcie na ich twarzach pojawia się uśmiech – mówi kapitan Jerzy Szwoch.

W rejs po Zalewie Szczecińskim wyruszyli z Centrum Żeglarskiego, na ośmiu jachtach, w niedzielę. Obóz ma być dla nich nie tylko doskonałą przygodą, ale również odskocznią od codzienności. Chwilą zapomnienia.

– Z Ukrainy jest 10 osób w wieku od 12 do 18 lat – mówi komandor rejsu, kapitan Jerzy Szwoch. – Wraz z Centrum Żeglarskim postanowiliśmy, że damy im szansę na to, by nie tylko mogli poznać nasz region, ale również zapomnieć o tym, co dzieje się obecnie w ich życiu. Cieszy mnie to, że młodzież doskonale funkcjonuje. Polskie dzieci świetnie dogadują się z ukraińskimi. Rozmawiamy na wszystkie tematy, z pominięciem sytuacji wojennej w ich kraju. Jeśli sami będą chcieli opowiedzieć – oczywiście ich wysłuchamy. Jeśli nie – tematu nie będzie. Mają miło spędzić czas, a nie się stresować.

Rejs zaczął się od nieciekawych warunków pogodowych. Wiatr zawrócił jachty, które ostatecznie zacumowały w Lubczynie. W poniedziałek popłynęli dalej – do Trzebieży. W środę do Nowego Warpna, a następnie w stronę Świnoujścia. Jutro udadzą się w kierunku Wolina.

– W Świnoujściu chcemy pozwiedzać, pokazać dzieciakom różne atrakcje: Fort Gerharda, muzea itp. Gdy już zobaczymy, co mamy zobaczyć popłyniemy w stronę Zalewu, w kierunku Wolina – mówi Szwoch. – 19 lipca zamierzamy wrócić do Centrum Żeglarskiego w Szczecinie. Wieczorem dla młodzieży przygotujemy podsumowanie obozu, wręczymy upominki.

Dzień później młodzież zajmie się czyszczeniem i sprzątaniem swoich jachtów.

– 20 lipca około godziny 14 będę chciał oficjalnie rozwiązać już obóz – podsumowuje kapitan.

Partnerem rejsu jest Rotary Club Szczecin. Młodzież ukraińską zrekrutowała szczecińska Szkoła Pod Żaglami.

 

Polsko-ukraiński rejs dzieci po Zalewie Szczecińskim dobiega końca. Załogę będzie można spotkać, i porozmawiać z nią, już  w środę o godzinie 10 w Centrum Żeglarskim. Zapraszamy zainteresowanych dziennikarzy i fotoreporterów.

– To był bardzo udany rejs – przyznaje komandor rejsu, kapitan Jerzy Szwoch. – Założenia, które sobie postanowiliśmy spełniliśmy w stu procentach. Chcieliśmy przede wszystkim zintegrować dzieci z obu krajów. Szybko się okazało, że dogadują się świetnie i doskonale ze sobą współpracują. To fantastyczne dzieciaki i bardzo pracowite.

Organizator wydarzenia – Centrum Żeglarskie – na rejs zaprosiło 25 dzieci z Polski i Ukrainy. Wspólnie, pod okiem doświadczonych żeglarzy grupa udała się ośmioma jachtami na rejs m.in. po wodach Zalewu Szczecińskiego.

– Nie mieliśmy łatwych warunków pogodowych. Wiatr przetrzymał nas w Świnoujściu, ale dzięki temu mogliśmy pozwiedzać. Byliśmy w Forcie Gerharda, Muzeum Rybołówstwa Morskiego, pojechaliśmy pociągiem do Wolina do Wioski Wikingów. Wieczorami, przy ogniskach, śpiewaliśmy szanty. Jeszcze w Świnoujście mieliśmy okazję odwiedzić żaglowiec „Kapitan Borchardt” i zwiedzić jego pokład. Następnie popłynęliśmy już do Stepnicy, a stamtąd do Szczecina – na marinę przy Wyspie Grodzkiej. Rejs zakończyliśmy w Centrum Żeglarskim.

Młodzież i żeglarzy będzie można spotkać jutro (w środę) o godzinie 10 na nabrzeżu w Centrum Żeglarskim. Wspólnie będą czyścili łodzie, a następnie rejs oficjalnie zostanie rozwiązany.Zapraszamy dziennikarzy oraz fotoreporterów na spotkanie z dziećmi. Będzie to okazja do zrobienia zdjęć i porozmawiania z uczestnikami rejsu z Polski oraz Ukrainy.

Partnerem rejsu jest Rotary Club Szczecin. Młodzież ukraińską zrekrutowała szczecińska Szkoła Pod Żaglami.

Powiązane artykuły

0 Comments

No Comment.