Strona główna » Drugi akord walki o awans!

Drugi akord walki o awans!

by Maciej Cylupa

Tym razem na wodach zatoki Gdańskiej podczas Gdynia Sailing Days zawitają zespoły 1 Ligi Polskiej Ligi Żeglarskiej. 18 załóg z całego kraju po raz drugi w tym sezonie będzie zbierać punkty w walce o awans do Ekstraklasy. Liderem tabeli po pewnej wygranej w Sopocie jest Lubelskie YKP Lublin.

 

W dniach 16-17 lipca w Gdyni odbędzie się druga runda 1 Ligi Polskiej Ligi Żeglarskiej. Pierwsza runda rozegrana w czerwcu w Sopocie nie zawiodła. Problemy faworytów, liczne falstarty oraz niespodzianki zapewniły kibicom emocje do ostatniego wyścigu. Finalnie na podium znalazły się załogi Lubelskie YKP Lublin, HRM Racing oraz Rockstars Racing. Druga runda ponownie będzie trudnym sprawdzianem dla faworytów. Warunki prognozowane na regaty to silny, kręcący wiatr od brzegu, co tworzy idealne środowisko do sprawiania niespodzianek przez mniej doświadczone ekipy.

Niemniej, grono faworytów „na papierze” nie ulegnie zmianie. Lider po pierwszej rundzie, Lubelskie YKP Lublin prowadzone przez Tymona Sadowskiego, tym razem bez Magdaleny Kwaśnej w składzie, będzie u bukmacherów najwyżej. Załoga zna doskonale gdyński akwen, a żeglowanie w trudnych warunkach wiatrowych jest jednym z głównych atutów Sadowskiego. Młoda załoga HRM Racing z Gustawem Micińskim za sterem podczas pierwszej rundy żeglowała aż nadto dojrzale biorąc pod uwagę, że są najmłodszą załogą w stawce. W formacie ligowym niepodejmowanie zbędnego ryzyka i regularność zwykle przynoszą dobre efekty. Aleksander Michalski, sternik załogi Rockstars Racing, nie był zadowolony z inauguracyjnego występu. Po świetnym występie w kwalifikacjach, podczas pierwszej rundy Rockstars żeglowali nerwowo, mając problemy z wytrzymaniem presji, ale dzięki technicznej przewadze nad większością załóg udało im wspiąć się na podium ostatnim wyścigiem.

Po nieudanej pierwszej rundzie o wyjście ze strefy spadkowej powalczą załogi Ocean Challenge Yacht Club, Etisoft 2KMM Sailing Team, Lasery Zegrze oraz MKS Marina Niesulice. Doświadczenia tego roku pokazują, że spadek z 1 Ligi niełatwo naprawić w kwalifikacjach, więc ponowne zajęcie miejsca w dolnej czwórce nałoży na te załogi dużo presji przed kolejnymi rundami.

W pozasportowej części drugiej rundy 1 Ligi będziemy świadkami historycznego wydarzenia. Po raz pierwszy rozgrywki zostaną pokazane na żywo w telewizji sportowej. Kilka wejść po 15-20 minut i w sobotę i w niedzielę będą mogli obejrzeć widzowie Sportklubu TV. Ligowa rywalizacja dla wiernych widzów będzie równolegle transmitowana na Żeglarskim Kanale Sportowym OCS na YouTubie. Początek medialnej aktywności Ligi przypadnie na piątek, kiedy to o 13:30 odbędzie się konferencja prasowa organizatora, a o 21:00 komentatorzy zaproszą na przedregatowe studio eksperckie. Regaty komentować będą Anna Weinzieher i Maciek Cylupa.

Organizatorzy przewidują rozegranie 30 wyścigów na krótkiej, dynamicznej trasie. Do dyspozycji zawodników przygotowanych jest 9 jednakowych jachtów regatowych RS21. Start regat w sobotę o 10, zakończenie w niedzielę o 16.

Klasyfikacja 1 Ligi po pierwszej rundzie:

 1. Lubelskie YKP Lublin – 18 pkt
 2. HRM Racing – 17 pkt
 3. Rockstars Racing – 16 pkt
 4. Interdoor UKS Navigo – 15 pkt
 5. Yacht Club Sopot 2 – 14 pkt
 6. Akademia Żeglarstwa w Środzie Wielkopolskiej – 13 pkt
 7. Polsporty Sailing – 12 pkt
 8. Grupa Regatowa Powidz – 11 pkt
 9. PŻKS Dżygit Białystok – 10 pkt
 10. Kościański Klub Żeglarski – 9 pkt
 11. Jachtklub Stoczni Gdańskiej – 8 pkt
 12. UKS Albatros Wolin – 7 pkt
 13. Slava Racing – 6 pkt
 14. Stowarzyszenie PPJK – 5 pkt
 15. Ocean Challenge Yacht Club – 4 pkt
 16. Etisoft 2KMM Sailing Team – 3 pkt
 17. Lasery Zegrze – 2 pkt
 18. KS Marina Niesulice – 1 pkt

Przebieg wyścigów będzie transmitowany na żywo na YouTube. Transmisja, studia przed i po regatach są publikowane na Żeglarskim Kanale Sportowym OCS: https://www.youtube.com/c/OCSŻeglarskiKanałSportowy
Kibice mogli też śledzić pozycje jachtów, przebieg każdego wyścigu i wyniki regat na platformie SAP Sailing pod linkiem: https://polishleague2022.sapsailing.com
Wszystkie informacje i linki można znaleźć na oficjalnej stronie Ligi: www.ligazeglarska.pl

Sponsorami Głównymi Ligi są: Nissan, WNM Group, Euvic, Efaflex, Yacht Paradise, Nowy Sztynort i Gdynia Sailing Days.

Partnerami Ligi są: Odyssey Dealer Group, Magic Marine, Bryt Sails, SAP Sailing, Harken, Garmin, RS Sailing, Solbud Development i Polski Związek Żeglarski (Organizator Gdynia Sailing Days 2022).

Organizatorami Polskiej Ligi Żeglarskiej są MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego, Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego i YKP Szczecin.

Regaty Gdynia Sailing Days odbywają się dzięki:

 • Polski Związek Żeglarski – Organizator GSD/ Gdynia Sailing Days 2022;
 • Miasto Gdynia i Gdyńskie Centrum Sportu – Partner Strategiczny GSD 2022;
 • PGE Polska Grupa Energetyczna – Partner Główny PZŻ sezonu 2022.

Kontakt do organizatorów:

Mail: info@ligazeglarska.pl

Powiązane artykuły

0 Comments

No Comment.