Strona główna » Radiowa Szkoła pod Żaglami na Żeglarskiej Gali 2022

Radiowa Szkoła pod Żaglami na Żeglarskiej Gali 2022

by ZOZŻ

Czas na przedstawienie kolejnego ojca, a w tym wypadku raczej… matki sukcesu Żeglarskiej Gali 2022, która odbyła się 14 stycznia br.

 

Katarzyna Wolnik-Sayna, bo to o niej mowa, miała również swój udział w organizacji tego wydarzenia. Z pewnością wielu z Was zna głos Kasi z Radia Szczecin, na którego antenie od 20 już lat prowadzi, cieszącą się dużą popularnością, audycję pt. Radiowa Szkoła pod Żaglami. Kasia jest również autorką wielu reportaży o tematyce żeglarskiej oraz autorką książki Przez morze bez kapci. Postać znana i ceniona w środowisku żeglarskim, nominowana do wielu nagród, promotorka żeglarstwa.

O ulubionej audycji radiowej, o tym, dlaczego zdecydowała się wesprzeć nas swoim talentem i doświadczeniem oraz o marzeniach i planach na przyszłość rozmawialiśmy z Kasią w czasie naszego spotkania.

 

ZOZŻ: Dziennikarka radiowa, autorka reportaży i książek o tematyce żeglarskiej, miłośniczka przygód i dalekich morskich podróży – tak o Pani mówią. Czy dodałaby Pani do tego coś jeszcze?

Katarzyna Wolnik-Sayna: Mogę tylko podziękować i puścić oko po prawie 30 latach zajmowania się tą tematyką.

 

 

ZOZŻ: A jak zaczęła się Pani przygoda z żeglarstwem?

K.W.S.: Wszystko przez pracę. Kiedy powstała Szczecińska Szkoła pod Żaglami, którą zakładał mój ówczesny szef, naturalną koleją rzeczy pojawiła się audycja. Klimaty żeglarskie nie były mi obce, ale wiedzę musiałam mocno poszerzać i tak trafiłam na pokłady żaglowców i mniejszych jednostek – pływając i obserwując, nagrywając i tworząc kolejne opowieści.

 

 

ZOZŻ: Jak narodziła się Radiowa Szkoła pod Żaglami? Co, Pani zdaniem, sprawia, że ma tylu wiernych słuchaczy, przez tak długi czas?

K.W.S.: Odpowiem na drugą część pytania. Może dlatego, że mało mówi się w mediach o sprawach związanych z żeglarstwem :). Liczę na to, że przekazywane treści są ciekawe. To program edukacyjny i staram się go tak przygotowywać, by inni, niezwiązani z morzem słuchacze, też czerpali z tego wiedzę i przyjemność.

 

 

ZOZŻ: Dlaczego zdecydowała się Pani włączyć w organizację Żeglarskiej Gali 2022?

K.W.S.: To naturalna kolej rzeczy. Nie tylko pracuję w radiu, ale przygotowuję koncerty, prowadzę spotkania, a co najważniejsze jestem członkiem YKP Szczecin.

 

 

ZOZŻ: Skąd wziął się pomysł panelu Wyprawa marzeń – 3600 mil morskich rejs „Daru Szczecina” na Islandię?

K.W.S.: Żeglarska Gala to święto nie tylko dla żeglarzy. Ma pokazać uroki tego sportu innym, tak zwanym „ludziom z lądu”. Dlatego pomysł wystaw czy paneli dyskusyjnych jest zawsze świetnym rozwiązaniem. Myślę, że panel o wyprawie marzeń z udziałem kapitanów Wojciecha Maleika i Wojciecha Kaczora spełnił swoje zadanie. Żeglarstwo wyprawowe, podróże jachtem po świecie i opowieści z tym związane zawsze interesują ludzi. Dodatkowo publiczność mogła o tym usłyszeć z pierwszej ręki i wziąć udział w dyskusji.

 

ZOZŻ: Czy Katarzyna Wolnik-Sayna ma coś wspólnego ze sztuką?

K.W.S.: Jako dziennikarka zajmuję się nie tylko morzem, ale i wieloma innymi zagadnieniami, m.in. szeroko pojętą kulturą. Pozostając jednak w klimacie – kultura morska jest szalenie ciekawa, troszkę niedoceniana przez tych, którzy nie dotknęli morza, a szkoda. Małymi więc krokami staram się to zmieniać.

 

ZOZŻ: Jaki rodzaj sztuki jest Pani najbliższy? Czy ma Pani swoich ulubionych artystów?

K.W.S.: Zajmuję się najczęściej muzyką, ale i teatrem w różnych jego odsłonach, lubię też malarstwo, a co do artystów to dość szeroki temat, który chętnie poruszę przy innej okazji.

 

ZOZŻ: Czy ma Pani jakieś niespełnione jeszcze marzenia żeglarskie i nie tylko?

K.W.S.: Marzenia mam – jak każdy człowiek – i chciałabym, aby niektóre z nich stały się celem, nad czym już pracuję. Żeglarskie? Jamajka i Kuba to miejsca, które chciałabym odwiedzić, płynąc żaglowcem 🙂

 

ZOZŻ: Dziękując za rozmowę, życzymy Pani spełnienia marzeń.

K.W.S.: Dziękuję.

 

Powiązane artykuły

0 Comments

No Comment.