Strona główna » Medale Dr Irena Eris Żeglarskich Mistrzostw Polski Kobiet rozdane

Medale Dr Irena Eris Żeglarskich Mistrzostw Polski Kobiet rozdane

by ZOZŻ

W Sopocie w niedzielę zakończyły się pierwsze historyczne Mistrzostwa Polski Kobiet w żeglarstwie organizowane przez Polska Ligę Żeglarską. Udział wzięło 13 załóg z całej Polski, które rywalizowały w sobotę i niedzielę przy sopockim Molo. Niespodzianki nie było, gdyż tytuł wywalczyła załoga Yacht Klubu Polski Szczecin pod sterami wicemistrzyni olimpijskiej Agnieszki Skrzypulec. Partnerem tytularnym imprezy była marka Dr Irena Eris.

 

W dwudniowej rywalizacji przy sopockim zobaczyliśmy 13 zespołów w składach cztero i pięcioosobowych. Stawka była bardzo zróżnicowana, poczynając od medalistek Igrzysk Olimpijskich, Mistrzostw Świata, Europy czy Polski, a kończąc na załogach amatorskich, które zbierały skład osobowy wyłącznie, aby wystartować w tej mistrzowskiej imprezie.

Walka o najwyższe miejsca od początku toczyła się między kilkoma załogami mającymi doświadczenie zebrane w rozgrywkach Polskiej Ligi Żeglarskiej. Do tego grona dołączyła załoga SSW MOS Iława prowadzona przez utytułowaną Agatę Barwińską. To właśnie załoga Mistrzyni Świata w klasie ILCA6 oraz ekipa Weroniki Jaroszek (Shonies Sailing Team) były największym zagrożeniem dla Agnieszki Skrzypulec z YKP Szczecin, która po zeszłorocznym pewnym zwycięstwie w premierowych kobiecych regatach Women On Water była wymieniana jako główna faworytka do zdobycia tytułu.

W Sopocie panowały idealne warunki do rozgrywania regat. Wiatr nie był zbyt silny, ale na tyle stabilny, że komisja sędziowska zdołała rozegrać pełny format, czyli aż 30 wyścigów! Walka był zacięta i toczyła się „punkt za punkt”, a prowadzenie zmieniało się kilkukrotnie. Po pierwszym dniu aż 7 załóg walczyło o czołowe medalowe miejsca. Prowadziła załoga YKP Szczecin (Skrzypulec) przed Shonies i KS Iskra Gdynia (Katarzyna Barabasz). Tuż za nimi plasowały się załogi Sztorm Grupy (Julia Szmit), MOS Iława, Onboard (Barbara Mrozowicz) i Mowi Women Sailing Team (Maja Remizowicz).

Drugi dzień regat to zacięta to zacięta walka między załogami Skrzypulec, Jaroszek i Barwińska. Końcówka należała jednak do najbardziej utytułowanej Agnieszki Skrzypulec i jej załogi (Katarzyna Goralska, Hanna Dzik, Anna Brzozowska), która w dwóch ostatnich wyścigach pewnie odparła ataki rywalek dzięki czemu wywalczyła historyczny, bo pierwszy tytuł Żeglarskich Mistrzyń Polski Kobiet. Drugie miejsce Dr Irena Eris ŻMPK wywalczyła załoga Shonies Sailing Team w składzie Weronika Jaroszek, Lily May Niezabitowska, Paulina Placzke i Julia Rogalska, a trzecie zajęła załoga SSW MOS Iława – Agata Barwińska, Antonina Janowczyk, Ewa Bartosiewicz i Karolina Sołtaniuk.

Wszyscy uczestnicy podkreślali, że różnorodność zawodniczek w doświadczeniu i osiągnięciach, połączenie zawodowych wyczynowych żeglarek oraz amatorek regat to właśnie była największa wartość tych regat, bo niezależnie od poziomu sportowego wszystkie startujące panie połączyła pasja i zamiłowanie do regat. Nie ma innego sportu, który na jednej linii startu, w walce o najwyższe laury, może zgromadzi na raz najlepsze zawodniczki na świecie z tymi, które dopiero aspirują do bycia sportsmenkami.

Klasyfikacja końcowa regat Dr Irena Eris Żeglarskie Mistrzostwa Polski Kobiet – Sopot 2023
poz     klub                                                                 pkt                       sternik

1          YKP Szczecin                                                 28                        Agnieszka Skrzypulec
2          Shonies Sailing Team                                   32                       Weronika Jaroszek
3          SSW MOS Iława                                             36                       Agata Barwińska
4          Sztorm Grupa                                                 46                       Julia Szmit
5          KS Iskra AMW Gdynia                                  46                       Katarzyna Barabasz
6          Onboard                                                          46                       Barbara Mrozowicz
7          Regatowa Reprezentacja Szczecina           47                       Joanna Cymerman
8          MOWI Woman Sailing Team                       55                       Maja Remizowicz
9          Solinove                                                           73                       Edyta Więcek
10        SKŻ Powidz                                                     75                       Oliwia Feret
11        Sailing Factory                                               81                       Joanna Rumplewicz
12        Omega Girls Sailing Team                           82                       Małgorzata Kościuczuk
13        PKM LOK                                                         91                      Karolina Kowalska-Żeberska

 

Przebieg każdego wyścigu i wyniki regat na żywo na platformie SAP Sailing można znaleźć pod linkiem: wow2023.sapsailing.com/gwt/Home.html
Wszystkie informacje i linki można znaleźć na oficjalnej stronie Ligi: www.ligazeglarska.pl

Regaty objęte są patronatami Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka i Prezydenta Miasta Sopotu Jacka Karnowskiego.
Partnerem Tytularnym Regat jest: Dr Irena Eris
Sponsorami Regat są: Nissan, Efaflex, Garden Space, Lavazza, Nice To Fit You i Miasto Sopot – gospodarz regat.
Partnerami Regat są: Odyssey Dealer Group, STBU, Winnica Turnau, Sportklub Polska, Vulcan T&C, Bryt Sails, SAP Sailing, Harken, Yetiz i Polski Związek Żeglarski.
Organizatorami regat byłi: Polska Liga Żeglarska, MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego.

Kontakt do organizatorów:
Mail: info@ligazeglarska.pl
www.ligazeglarska.pl

Foto: Gwidon Libera

Powiązane artykuły

0 Comments

No Comment.