Strona główna » Finał Mistrzostw Świata Mężczyzn i Juniorów w klasie ILCA 6 w Dziwnowie

Finał Mistrzostw Świata Mężczyzn i Juniorów w klasie ILCA 6 w Dziwnowie

by ZOZŻ
W niedzielę 9 lipca 2023 roku zakończyły się trwające od minionego weekendu (konkretnie od sobotniej rejestracji 1 lipca 2023 roku) żeglarskie Mistrzostwa Świata Mężczyzn i Juniorów w klasie ILCA 6. W toczącej się przez pięć dni rywalizacji na wodzie (pierwsze trzy dni mistrzostw były czasem rejestracji i treningów), udział brało 373 żeglarek i żeglarzy z 48 krajów świata.
Podkreślić należy fakt, że do Dziwnowa przyjechali zawodnicy z niemal wszystkich kontynentów, tj. z Ameryki Północnej, Ameryki Południowej, Europy, Azji, Afryki oraz Australii co sprawiło, że całe wydarzenie miało wyjątkową atmosferę, a do tego stało na bardzo wysokim, sportowym poziomie.

 

 

Łącznie rozegrano 12 wyścigów, realizując tym samym w 100% plan sportowej rywalizacji. Jedynym dniem bez wiatru był piątek 7 lipca, kiedy jachty nie opuściły portu, ale dużo lepsze warunki w sobotę i wystarczające w niedzielę, pozwoliły na nadrobienie piątkowych zaległości (z planowanych dwóch, rozegrano w te dni po trzy wyścigi). Po znakiem bardzo silnego wiatru stała natomiast pierwsza, eliminacyjna część mistrzostw. Wówczas warunki były bardzo wymagające, ale jest przyznawali sami żeglarze, na imprezie mistrzowskiej musi wiać mocno.

 

 

Przypomnijmy, regaty składały się z dwóch części – kwalifikacyjnej (rozgrywanej do czwartku 6 lipca włącznie) i finałowej (rozgrywanej od piątku 7 lipca do niedzieli 9 lipca). Czołówka medalowa wykształtowała się już pod koniec eliminacji, ale ostatnie dwa dni fazy finałowej, a szczególnie niedziela, finałowy dzień zawodów, bardzo mocno zmieniła kształt ostatecznych wyników. Sportowa walka o medalowe miejsca trwała tym samym do ostatniego wyścigu i dopiero po jego zakończeniu, poznaliśmy najlepszych w swoich kategoriach.

 

 

Podsumowując zawody, Ryan Minth (przedstawiciel ILCA), podkreślił bardzo dobrą organizację regat oraz niezwykle sympatyczną atmosferę, która towarzyszyła uczestnikom przez cały czas trwania zawodów. Bardzo dobrze o regatach wyrażali się także sami zawodnicy, trenerzy i licznie obecni rodzice zawodników, którzy zwrócili szczególną uwagę na port, jego otoczenie oraz okazywaną uczestnikom zawodów sympatię. Bardzo doceniono także akwen regat, uwypuklając jego położenie duże możliwości regatowe.

 

 

Głos zabrał również Burmistrz Dziwnowa – Grzegorz Jóźwiak, który gratulując zwycięzcom, odniósł się także do bardzo wysokiego poziomu sportowego, efektem którego była trwająca do ostatniego wyścigu walka o mistrzowskie tytuły. Dziękując za udział w regatach i przyjazd do Dziwnowa, podziękował także za niezwykle intensywną pracę całemu, międzynarodowemu zespołowi sędziowskiemu oraz wszystkim zaangażowanym w przeprowadzenia zawodów.

 

 

Mistrzem Świata Mężczyzn w klasie ILCA 6 został George Lane z Nowej Zelandii. Drugie miejsce zajął Nikola Golubovic z Czarnogóry. Trzecie miejsce na podium zajął John Emmett z Wielkiej Brytanii.

Mistrzem Świata Juniorów w klasie ILCA 6 – kategoria dziewcząt – została Emma Mattivi z Włoch, drugie miejsca zajęła Ginevra Caracciolo również z Włoch. Trzecie miejsca zajęła Roos Wind z Niderlandów.

Mistrzem Świata Juniorów w klasie ILCA 6 – kategoria chłopców – został Mattia Cesana z Włoch. Drugie miejsca zajął Dima Karabadzhak z Ukrainy, trzecie Hidde Schraffordt z Niderlandów.

Najlepszymi z kategorii U17 zostali reprezentanci Ukrainy – Alina Shapovalova wśród dziewcząt oraz Dima Karabadzhak wśród chłopców.

 

 

 

Szczegółowe zestawienie wyników (opracowane przez firmę SailingNet) znajduje się w załącznikach:

Results 2023 ILCA 6 Women

Results 2023 ILCA 6 Boys

Results 2023 ILCA 6 Men

Więcej zdjęć w linku:
https://www.dziwnow.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&sub=4&menu=17&dzialy=17&artykul=2458&akcja=artykul

 

Podsumowując regaty, należy dodać jeszcze jedno – dziwnowskie mistrzostwa, to obok rywalizacji o tytuły, punkty i jak najlepsze lokaty, także spotkanie ludzi z wielu krajów, których pomimo różnic językowych, łączy jedno – zamiłowanie do żeglarstwa. To także doskonała okazja do tego, aby – poprzez właśnie żeglarstwo – przybliżyć Dziwnów, Gminę Dziwnów, region, ukazując ich liczne, nie tylko żeglarskie, ale też typowo turystyczne walory.

Zadanie jest współfinansowane z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego. Autorem zdjęć z jest Marek „Wilku” Wilczek, filmów Łukasz Baliński (www.dzida.com). Organizatorem wydarzenia jest Gmina Dziwnów, Klub Sportów Wodnych „Baltic” Dziwnów, ILCA. Wszystkie informacje dotyczące dziwnowskich mistrzostw można znaleźć w na oficjalnej stronie regat (link): www.2023ilca6youth-men.ilca-worlds.org

 

Filmowe podsumowanie rundy finałowej i ceremonię zamknięcia można znaleźć w poniższych linkach:

https://www.youtube.com/watch?v=MBrqqEOBaPI&feature=youtu.be
https://www.youtube.com/watch?v=NRFNLxU3h7U&feature=youtu.be
https://www.youtube.com/watch?v=LeZLeKpuh48&feature=youtu.be

 

Źródło: www.dziwnow.pl

Zdjęcia: Marek „Wilku” Wilczek

 

Powiązane artykuły

0 Comments

No Comment.